Ana Sayfa > Nedir? > Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Kripto para birimi, bir takas ortamı olarak çalışmak üzere tasarlanmış dijital veya sanal para birimidir. Belirli bir kripto parada yeni birimlerin oluşturulmasını kontrol etmenin yanı sıra işlemleri güvenli hale getirmek ve doğrulamak için şifreleme kullanır. Esas olarak kripto para birimleri belirli koşullar yerine getirilmedikçe hiçkimsenin değiştiremeyeceği sınırlı veri tabanı girdileridir.

Tarihçe

90’lı yıllardaki teknoloji patlaması sırasında piyasaya çıkan Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler ile dijital bir para birimi yaratmaya yönelik birçok girişim olmuş; fakat bu girişimler başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Başarısızlıklarının ardında dolandırıcılık, finansal sorunlar ve hatta şirketlerin çalışanları ile patronları arasındaki sürtüşmeler gibi birçok farklı sebep vardı.

Tüm bu sistemler için Güvenilir Üçüncü Taraf yaklaşımı kullanıldığı gerçeği dikkat çekmekte ve bu da birlikte çalıştıkları arka plan şirketlerin işlemleri doğruladığı ve kolaylaştırdığı anlamına gelmektedir.

Bu şirketlerin başarısızlıkları nedeniyle bir dijital nakit sisteminin oluşturulması uzun süre boş bir hayal olarak görülmüştür. Daha sonra, 2009 yılının başındaysa Satoshi Nakamoto takma adıyla kimliği bilinmeyen bir programcı veya bir grup programcı Bitcoin’i piyasaya sürdü. Satoshi bunu bir “eşler arası elektronik nakit sistemi” olarak tanımladı. Tamamen dağıtık, yani hiçbir merkez sunucunun dahil olmadığı ve merkezi kontrol yetkisinin olmadığı bir yapıdan bahsediyoruz. Konsept olarak, dosya paylaşımına yönelik eşler arası ağlara çok benzemektedir.

Herhangi bir ödeme ağının çözmesi gereken en önemli sorunlardan biri tekrarlanan harcama. Aynı tutarın iki kez harcanması bir hile tekniğidir. Geleneksel çözüm bakiyelerin ve işlemlerin kayıtlarını tutan güvenilir bir üçüncü taraf, merkezi bir sunucu bulundurulmasıdır. Bununla birlikte bu yöntem, temel olarak fon kontrolü ve tüm kişisel detaylarınızı elinde bulundurmak için yetki gerektiriyor.

Bitcoin gibi dağıtık bir ağda her katılımcının bu işi yapması gerekiyor. Bu, blok zinciri (blockchain, yani herkesin kullanabileceği, ağ içinde gerçekleşen tüm işlemlerin halka açık olduğu bir defter) aracılığıyla yapılıyor. Dolayısıyla ağdaki herkes her hesabın bakiyesini görebiliyor.

Her işlem gönderenin ve alıcının açık anahtarlarından (cüzdan adresleri) ve aktarılan para miktarından oluşan bir dosyadır. İşlemin ayrıca gönderen tarafından kendisine ait özel anahtar ile imzalanması gerekir. Bütün bunlar sadece temel kriptografidir. Sonunda işlem ağda yayınlanır; ancak önce onaylanması gerekir. Bir kripto para ağında yalnızca madenciler kriptografik bulmacayı çözerek işlemleri onaylayabilir. Bu kişiler işlemleri alır, bunları yasaya uygun olarak işaretler ve ağ üzerinden yayarlar. Daha sonra ağın düğümü bu işlemi kendi veri tabanına ekler. İşlem teyit edildikten sonra geri alınamaz ve geri dönüşü olmaz. Kripto para madencisi bir ödül ve ek olarak işlem ücreti alır.

Esasen herhangi bir kripto para ağı, tüm katılımcıların bakiyeler ve işlemlerin meşruluğu konusundaki mutlak mutabakatına dayanmaktadır. Ağ düğümlerinin tek bir bakiye üzerinde anlaşmaya varamaması sistemi temelden bozar. Ancak bunun olmasını önlemek adına ağ üzerinde daha önceden oluşturulmuş ve programlanmış çok sayıda kural vardır.

Kripto paralar, güçlü kriptografi ile uzlaşı oluşturma süreci sağlandığından bu şekilde adlandırılmaktadır. Yukarıda bahsedilen faktörlerin yanı sıra bu, üçüncü taraf ve kayyum kavramlarını tamamen gereksiz kılar.

Kripto Para İle Neler Yapabilirsiniz?

Kripto para ile neler yapabilirsiniz?

Mal satın alma

Geçmişte, kripto parayı kabul eden bir satıcı bulmaya çalışmak imkansız değilse de çok zordu. Ancak bu günlerde durum tamamen farklı. Bitcoin’i ödeme şekli olarak kabul eden çok sayıda çevrimiçi satıcı var. Türkiye’de olmasa bile dünya genelinde çevrimdışı alışveriş imkanları da her geçen gün artıyor. Overstock ve Newegg gibi büyük çevrimiçi perakendecilerden küçük yerel mağazalara, barlara ve restoranlara kadar uzanan bir kullanım alanı söz konusu. Bitcoinler; otel, uçuş, mücevherat, uygulama, bilgisayar parçaları ve hatta okul ödemesi yapmak için kullanılabiliyor.

Litecoin, Ripple, Ethereum ve benzeri diğer dijital para birimleri henüz geniş çapta kabul görmüyor. Buna rağmen; Apple’ın, App Store’da geçerli bir ödeme şekli olarak en az 10 farklı kripto paraya izin vermiş olması ile işler daha iyiye gitmeye başladı. Tabii ki, Bitcoin dışındaki kripto para kullanıcıları her zaman paralarını BTC ile değiştirebilir. Ayrıca, 20 farklı kripto para kabul eden Gift Off gibi hediye kartı satan web siteleri de bulunmaktadır. Hediye kartları sayesinde kripto para ile aslında herşeyi satın alabilirsiniz.

Son olarak, sadece kripto para kabul eden Bitify ve OpenBazaar gibi pazar yerleri de var.

Daha fazla bilgi  için Bitcoin ile neler satın alabilirim başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yatırım

Birçok kişi kripto para birimlerinin günümüzdeki en gözde yatırım fırsatı olduğuna inanıyor. Gerçekten de Bitcoin yatırımları ile milyoner olan insanlarla ilgili çok sayıda hikaye var. Bitcoin bugüne kadar en çok tanınan dijital para birimi ve her yıl değer kazanarak günümüzde 7000 Dolar’ı aştı.

Belki de en değerli ikinci kripto para birimi olan Ethereum, dijital para biriminde şimdiye kadar şahit olunan en büyük yükselişi kaydetmiştir. Mayıs 2016’dan bu yana değeri en az yüzde 2.700 arttı. Bütün kripto para birimleri bir arada düşünüldüğünde; piyasa değeri 2013 ortalarından bu yana yüzde 10,000’den fazla yükselmiştir.

Ancak, kripto paraların yüksek riskli yatırımlar olduğunu belirtmek gerekir. Piyasa değeri diğer varlıkların hiçbirinde görülmeyen bir dalgalanma göstermektedir. Dahası kısmen düzenlemeye tabi olmayan para birimleridir ve bazı hükümetlerce yasadışı ilan edilmeleri ve herhangi bir kripto para birimi alışverişinin potansiyel olarak hacklenme riski her zaman vardır.

Kripto paraya yatırım yapmaya karar verirseniz Bitcoin hala en çok kullanılanı. Bununla birlikte 2017 yılında kripto piyasasında payı yüzde 90’dan yüzde 40’a düştü. Şu anda pek çok seçenek var; bazı paralar gizlilik odaklı, diğerleri ise Bitcoin’den daha az açık ve dağıtılmış ve bazıları da doğrudan Bitcoin’in kopyasını yapıyor.

Bitcoin satın almak çok kolay olsa da (BTC ticareti yapan çok sayıda borsa var) diğer kripto paraların alınması bu kadar kolay değil. Fakat Kraken, BitFinex, BitStamp gibi büyük takas yöntemleri yavaş yavaş gelişiyor, diğer pek çoğu da Litecoin, Ethereum, Monero, Ripple ve benzeri ürünleri satmaya başlıyor. Ayrıca coin kazanmanın birkaç farklı yolu daha var, örneğin bir satıcıyla yüz yüze ticaret yapabilir veya yurtdışında yaşıyorsanız, bulunduğunuz yerde varsa Bitcoin ATM’si kullanabilirsiniz.

Kripto parayı aldığınız zaman saklamak için de bir yönteme ihtiyacınız var. Tüm büyük borsalar cüzdan hizmeti sunuyor. Ancak, elverdiği ölçüde, varlıklarınızı sabit sürücünüzdeki çevrimdışı bir cüzdanda saklamanız veya bir donanım cüzdanına yatırım yapmanız en iyisidir. Bu, paranızı depolamanın en güvenli yolu ve varlıklarınızı tamamen kontrol altında tutabilmenizi sağlıyor.

Diğer yatırımlarda da olduğu gibi kripto para birimlerinin piyasa değerini ve ilgili haberleri yakinen takip etmeniz gerekiyor.

Yaşadığınız yerdeki kanunlara bağlı olarak, kripto paraya yatırım yaptığınızda elde ettiğini karı ya da zararınızı vergi beyanınıza eklemeniz gerekebilir. Vergilendirme açısından kripto para birimleri ülkeden ülkeye çok farklı muamele görmektedir. ABD’de Vergi Dairesi, Bitcoinler ve diğer dijital para birimlerinin para değil, mülk olarak vergilendirileceği yönünde bir hüküm getirdi. Yatırımcılar için bu, kripto para birimi ile yapılan işlemlerden elde edilen uzun vadeli kazançlar ve kayıpların, maksimum yüzde 15 seviyesinde olacak şekilde, geçerli sermaye kazancı oranında vergilendirilmesi anlamına geliyor.

Kripto para madenciliği

Madenciler bir kripto para birimi ağının en önemli parçasıdır ve ticaret gibi, madencilik de bir yatırımdır. Esasen, madenciler kendi toplulukları için bir defter tutma hizmeti sunar. İşlemleri onaylamak ve Blockchain olarak adlandırılan dağıtımı yapılmış açık bir deftere kaydetmek için gerekli olan karmaşık kriptografik bulmacaları çözmek için bilişim güçlerine katkıda bulunurlar.

Madencilikle ilgili ilginç şeylerden biri, bulmacaların zorluğunun, çözmeye çalışan insanların sayısıyla ilişkili olarak sürekli olarak artmasıdır. Yani, bir kripto para birimi ne kadar popüler olursa, o kadar çok insan bu paranın madenciliğine başlıyor ve süreç de bir o kadar zorlaşıyor.

Çok sayıda insan Bitcoin madenciliği ile servet kazandı. Geçmiş günlerde, sadece bilgisayar kullanarak veya hatta yeterince güçlü bir laptop ile madencilikten önemli miktarda kâr elde edebiliyordu. Günümüzde ise Bitcoin madenciliği, sadece endüstriyel seviyede bir madencilik donanımına yatırım yapmak istediğinizde karlı hale gelebiliyor. Tabii ki bu da gerekli tüm ekipmanın fiyatının dahi üstüne çıkan yüklü elektrik faturalarını beraberinde getiriyor.

Kripto Para Madenciliği İçin Özel Sistemlere İhtiyaç Var

Peki ya madenciler nasıl kar elde ediyor? Ne kadar çok bilişim işlem gücü biriktirirlerse, kriptografik bulmacaları çözme olasılıkları o kadar artıyor. Madenci bir bulmacayı çözmeyi başardığında; ödülün yanı sıra bir de işlem ücreti de alıyor

Bir kripto para birimine olan ilgi arttıkça; bu para biriminin madenciliği daha da zorlaşmakta ve ödül olarak alınan coin azalmaktadır. Örneğin Bitcoin ilk oluşturulduğunda, başarılı bir madencilik işlemi için ödül 50 BTC idi. Şimdi, ödül 12.5 Bitcoin oldu. Bunun nedeni Bitcoin ağının, dolaşımda toplam 21 milyon coin olabilecek şekilde tasarlanmış olmasıdır.

Kasım 2017 itibariyle, neredeyse 17 milyon Bitcoin çıkarıldı ve dağıtıldı. Ancak, ödüller gitgide azaldıkça, çıkarılan her bir Bitcoin katlanarak daha da değerli hale gelecektir.

Tüm bu faktörler; kripto para madenciliğini adeta erken alanları ödüllendiren, rekabetin had safhada olduğu bir yarış haline getiriyor. Ancak, yaşadığınız yere bağlı olarak, madencilikten elde edilen karlar; vergilendirmeye ve Para Aktarım düzenlemelerine tabi olabilir. ABD’de, FinCEN, kripto para madenciliğinin ve bunları normal para birimlerine dönüştürmenin para aktarımı olarak değerlendirilebileceğine dair bir rehber yayınladı. Bu, madencilerin bu tür faaliyetlerle ilgili özel yasa ve yönetmeliklere uymak zorunda kalabileceği anlamına geliyor.

Ödeme olarak kabul edilmesi (işletmeler için)

Bir işletme sahibiyseniz ve potansiyel yeni müşteriler arıyorsanız, kripto parayı bir ödeme şekli olarak kabul etmek iyi bir adım olabilir. Kripto para birimlerine ilgi hiç bu kadar fazla olmamıştı ve dahası bu ilgi artmaya devam edecek.

Her şeyden önce, müşterilerin, işinizde kripto parayı kabul ettiğinizi bilmesini sağlayın. Kasanın hemen yanına koyacağınız bir işaret ile bunu yapabilirsiniz. Sonrasında ödemeler terminal donanımları, QR kodlar üzerinden dokunmatik ekran uygulamaları ya da basit cüzdan adresleri kullanılarak kabul edilebilir.

Kripto para birimlerinde ödemeleri kabul edebilmek için kullanabileceğiniz birçok farklı hizmet mevcut. Örneğin; CoinPayments şu anda 75’in üzerinde farklı dijital para birimini kabul ediyor ve işlem başına sadece yüzde 0,5 komisyon alıyor. Diğer popüler hizmetler arasında Cryptonator, CoinGate ve BitPay yer alıyor (BitPay sadece Bitcoin kabul ediyor).

ABD’de Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, diğer para birimlerine dönüştürülebilen bir sanal para birimi olarak tanındı. Yani ödemelerde nakit, altın veya hediye kartı ile aynı şekilde kabul görüyor.

Vergisel anlamda kripto para kabul eden ABD merkezli işletmelerin satış referanslarını, belirli bir para biriminde alınan tutarın ve işlemin tarihini kaydetmeleri gerekiyor. Satış vergisi uygulanması durumunda ödenecek tutar satış tarihindeki ortalama kur üzerinden hesaplanıyor. Türkiye için de emsal olarak alınabilir.

Kripto paranın yasallığı

Kripto para birimleri yaygınlaştıkça dünya çapındaki kanun uygulayıcı kurumlar, vergi otoriteleri ve yasal düzenleyiciler, kripto para kavramını ve bu paraların mevcut düzenleme ve yasal çerçeveler içerisinde tam olarak oturdukları yeri anlamaya çalışıyor.

İlk kripto para birimi olan Bitcoin’in tanıtımıyla tamamen yeni bir paradigma oluşturuldu. Herhangi bir fiziksel şekil ya da formda bulunmayan ve herhangi bir bağımsız kuruluş tarafından kontrol edilmeyen, dağınık düzende, kendi kendini idame ettiren dijital para birimleri tasarım itibariyle düzenleyici kuruluşlar arasında her zaman için bir kargaşaya neden olacaktır.

Kripto para birimlerinin dağınık merkezli doğası ve neredeyse tamamen anonim olarak kullanılma kapasiteleri bu konudaki endişeleri de beraberinde getirmiştir. Dünyanın her yerindeki yetkililer kripto paralarının yasa dışı mal ve hizmet tüccarlarına hitap etmesinden ve ayrıca, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı için kullanılmasından endişe ediyorlar.

Kasım 2017 itibariyle, Bitcoin ve diğer dijital para birimleri sadece Bangladeş, Bolivya, Ekvador, Kırgızistan ve Vietnam’da yasaklanmış olup Çin ve Rusya’da da yasaklanmanın eşiğinde.

Bununla birlikte, bahsettiğimiz endişeler yerel otoriteler tarafından dile getirilmesine rağmen Türkiye’de henüz kripto para kullanımı yasadışı olarak görülmüyor; ancak Bitcoin ile alakalı banka işlemlerine şüpheyle bakılabiliyor. Yasaların ve yönetmeliklerin her an değişebileceğini de unutmamalıyız.

En yaygın kripto paralar

 • Bitcoin – Her şeyi başlatan ilk kripto para birimi.
 • Ethereum – Geliştiricilerin Bitcoin ile çalışmayan farklı dağıtık uygulamalar ve teknolojiler oluşturmasına olanak veren, Turing yetkinliği olan programlanabilir bir para birimi.
 • Ripple – Çoğu kripto paranın aksine, işlemlerde ağ çapında bir mutabakata ulaşmak için blok zinciri kullanmaz. Bunun yerine, bu para birimini Bitcoin’den daha hızlı kılmakla beraber, hacker saldırılarına karşı savunmasız kılan yinelemeli bir mutabakat süreci uygulanır.
 • Bitcoin Cash – En büyük Bitcoin madencilik şirketi ve ASICs Bitcoin madencilik çiplerinin üreticisi tarafından desteklenen bir Bitcoin kolu. Varlığını sadece birkaç aylığına sürdürmüş, ancak piyasa değeri itibariyle en büyük beş kripto para arasına girmeyi başarmıştır
 • NEM – Proof of Work (İş İspatı) algoritması kullanan diğer kripto para birimlerinden farklı olarak, kullanıcıların yenilerini alabilmek için belirli miktarlarda coine sahip olmalarını gerektiren Önem Kanıtını kullanır. Belirli bir kullanıcının genel NEM ağı için ne kadar önemli olduğunu belirlemek için kullanıcıları para harcamaları ve işlemleri izlemeleri konusunda teşvik eder.
 • Litecoin – Bitcoin’in “dijital altın”ına karşı “dijital gümüş” olma niyetiyle yaratılan bir kripto para birimi. Bitcoin’in bir kolu olmakla beraber kendisinden önce piyasaya sürülmüş olan bu para biriminden dört kat daha hızlı şekilde bloklar oluşturabiliyor ve 84 mln ile maksimum coin sayısının dört katına ulaşabiliyor.
 • IOTA – Bu kripto paranın çığır açan defter teknolojisi “Tangle” olarak adlandırılıyor ve bir işlemdeki gönderenin iki işlemi onaylayan bir İş İspatı yapmasını gerektiriyor. Bu şekilde IOTA, madencileri sürecin dışarısında bırakmış oluyor.
 • NEO – Üzerinde her türlü finansal sözleşmenin ve üçüncü taraflara dağıtılmış uygulamaların geliştirilmesine olanak sağlayan akıllı bir sözleşme ağı. Ethereum ile birçok açıdan aynı amaçlara sahiptir; ancak Çin’de geliştirilmiştir ki bu da Çin’deki düzenleyici kuruluşlar ve yerel işletmelerle ilişkilerin iyileştirilmesine bağlı olarak bu para birimine bazı avantajlar sağlayabilir.
 • Dash – Bu iki katmanlı bir ağdır. İlk aşama ağları güvence altına alan ve işlemleri kaydeden madencilerden, ikincisi ise işlemleri aktaran ve InstantSend  (Anlık gönderi) ve PrivateSend (Özel gönderi) tipi işlemleri etkinleştiren “masternodes (ana düğüm)” lerden oluşuyor. İlk katman Bitcoin’den çok daha hızlıyken, ikincisi ise tamamen anonimdir.
 • Qtum – İş uygulamalarını hedefleyen,  Bitcoin’in ve Ethereum teknolojilerinin birleşimi bir para birimi. Ağ, Bitcoin’in güvenilirliği sayesinde öne çıkarken ;Ethereum ağında çalışabildiği kadarıyla,  akıllı sözleşmelerin ve dağıtılmış uygulamaların kullanılmasına da izin verir.
 • Monero –  Gizli işlem kabiliyeti olan ve açık ve gizlilik odaklı idealleri ile en aktif topluluklardan biri olan kripto para birimi.
 • Ethereum Classic – Orijinal bir Ethereum sürümü. Orijinal Ethereum’un üzerine inşa edilen dağıtık yapıda özerk bir kuruluşun hacklenmesinden sonra bölünme gerçekleşmiştir.

Kripto Para Nasıl Saklanır?

Nasıl saklanır?

Çoğu geleneksel para biriminden farklı olarak kripto paralar dijitaldir. Bu da özellikle saklama söz konusu olduğunda tamamen farklı bir yaklaşımı gerektirir. Teknik olarak kripto paranızı saklamıyorsunuz; bunun yerine, işlemleri imzalamak için kullanılan ve güvenli bir şekilde saklanması gereken özel bir anahtarı saklıyorsunuz.

Farklı ihtiyaçlara hitap eden çeşitli kripto para cüzdanları mevcut. Önceliğiniz gizlilikse, bir kâğıt veya bir donanım cüzdanı seçmek isteyebilirsiniz. Bunlar, kripto fonlarınızı saklamanın en güvenli yolu. Ayrıca sabit diskinizde ve çevrimiçi cüzdanlarda depolanan ‘soğuk’ (çevrimdışı) cüzdanlar da mevcut. Bunlar da borsa ya da bağımsız platformlarla ilişkilendirilebilir.

Nasıl satın alınır?

Bitcoin satın almak için çok farklı yöntemler arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Örneğin, Türkiye bu ülkelerin arasında olmasa da, şu anda 58 ülkede yaklaşık 1.800 Bitcoin ATM’si var. Üstelik hediye kartları, kripto para alışverişi, yatırım ortaklıkları ile BTC satın alabilir ve hatta yüz yüze ticaret yapabilirsiniz.

Diğer, daha az popüler kripto para birimleri söz konusu olduğunda da satın alma seçenekleri çok farklı değil. Normal para birimleri veya Bitcoinler ile çeşitli kripto paraları alabileceğiniz çok sayıda borsa mevcut. Yüz yüze ticaret de coin kazanmanın popüler bir yolu. Satın alma seçenekleri; belirli kripto para birimlerine, bunların popülerliklerine ve konumunuza bağlıdır.

Kripto paranın geleceği

Microsoft’un kurucu ortağı, yatırımcı ve hayırseverliği ile tanınan Bill Gates:

“Heyecan verici; çünkü paranın ne kadar ucuz olabileceğini gösteriyor. Bitcoin normal para birimlerinden daha iyi, fiziksel olarak üzerinizde taşımanız gerekmiyor ve tabi ki normal para alışverişinin oldukça zahmetli olabileceği büyük hacimli işlemler için de daha kullanışlı.” (Kaynak: Bloomberg)

Richard Branson, Virgin Galactic’in ve 400’den fazla işletmenin kurucusu:

“Bence işe yarıyor. Daha iyi olabilecek benzer başka para birimleri de olabilir. Fakat şu anda, Bitcoin’in çevresinde büyük bir sanayi var. – İnsanlar Bitcoin’den servet kazandı, bazıları para kaybetti. Dalgalanmalar gösteriyor, fakat insanlar da bu dalgalanmadan da para kazanıyorlar.” (Kaynak: Bitcoin.com)

Birleşik Devletler eski Başkan Yardımcısı Al Gore:

“Bitcoin para birimi, nakit paraya çevrilirken; bu arayüzün bazı düzenleyici önlemler kapsamında olması gerekiyor. Bence; Bitcoin evreninde bir algoritmanın hükümetin işlevinin yerini alması… [aslında] olağanüstü.” (Kaynak: Cryptocoinsnews)

Eric Schmidt, Google İcra Kurulu Başkanı:

“[Bitcoin] dikkate değer bir kriptografik başarıdır… Dijital dünyada kopyalanamayan bir şey yaratma yeteneğinin muazzam bir değeri var. Çok fazla insan bunun üzerine iş yapacak.” (Kaynak: Newsbtc.com)

PayPal’ın kurucularından Peter Thiel:

“PayPal’ın yeni bir para birimi oluşturma hedefi vardı. Biz bu konuda başarısız olduk ve yeni bir ödeme sistemi oluşturduk. Bence Bitcoin yeni bir para birimi oluşturma konusunda başarılı oldu, ancak ödeme sistemi biraz eksik. Kullanımı çok zor ve bu Bitcoin tarafındaki en büyük zorluk.” (Kaynak: Cryptocoinsnews.com)

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir