Ana Sayfa > Haber > Nobel’li Ekonomist: Robert Shiller: Kripto Paralar Alternatif Para Arayışının Bir Ürünü

Nobel’li Ekonomist: Robert Shiller: Kripto Paralar Alternatif Para Arayışının Bir Ürünü

Ekonomi alanında Nobel alan Robert Shiller yayınladığı Yeni Paranın Eski Cazibesi isimli makalesinde kripto paraların alternatif para fikirlerinin sonuncusu olduğunu açıkladı.

Ekonomi alanında Nobel alan Robert Shiller yayınladığı Yeni Paranın Eski Cazibesi isimli makalesinde kripto paraların alternatif para fikirlerinin sonuncusu olduğunu açıkladı.

Shiller, tarih boyunca insanlar alternatif bir ödeme yöntemi geliştirmeye çalıştığını ve bu yöntemlerin kripto paralar ile yeni bir evrime girdiğini açıkladı. 1827 yılında insanlar çalışma saatlerini satabiliyordu ancak bu birim çok fazla tutmadı ve 1830 yılında ortadan kalktı.

Yale Üniversitesi’nde çalışan Shiller, Karl Marx ve Friedrich Engels’in zamanında alım satımın ortadan kalkması için özel mülkiyetin kalkması gerektiğini savunuşunu örnek gösterdi. Daha yakın geçmişte, büyük buhran döneminde altın destekli doların enerji ile yer değiştirmesi çalışmalarının olduğunu ve The ABC of Technocracy kitabında enerji tabanlı ekonominin savunulduğunu makalesinde açıkladı.

Schiller tıpkı diğer şeyler gibi kripto paraların da toplumu yeni bir seviyeye taşıyacağının düşünüldüğünü ve bilgisayar kurdu olanların dışında kimsenin kripto paraların çalışma sistemini anlayamadığını ve bu gizemin yeni para birimine bir gizem ve ışıltı kattığını savunuyor.

Shiller, uzun bir eşitsizlik ve savaş treninin sürücüsü olan hükümetlerin kripto paraların dağınık yapılarından dolayı ilk defa oyun dışına itildiğini ancak bunların hiçbirinin yeni olmadığını ve eski parasal yeniliklerden biri olduğunu açıkladı.

Robert Shiller 2013 yılında Eugene Fama ve Lars Peter Hansen ile beraber yaptıkları “Varlık Fiyatlarının Ampirik Analizi” adlı çalışmaları ile ekonomi alanında Nobel ödülüne layık görüldü. Shiller ayrıca Karl Case ile beraber bugün Standard and Poor’s tarafından kullanılan Case-Shiller endeksini geliştirdi. Son günlerde kripto paralar Bill Gates ve Warren Buffet gibi dünyanın önde gelen isimleri tarafından açık bir şekilde eleştiriliyor.

CoinTelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir