Ana Sayfa > 2018 Rusya > Blockchain ve Kripto Paralar Futboldaki Yolsuzluğun Önüne Geçebilir

Blockchain ve Kripto Paralar Futboldaki Yolsuzluğun Önüne Geçebilir

FIFA Yolsuzlukla Mücadele için Blockchain Kullanmalı

2018 Rusya Dünya Kupası tüm hızı ve heyecanı ile devam ediyor. Kalan olası maçlar düşünüldüğünde birçok insanın en zevkli maç olacağını düşündüğü Belçika – Fransa yarı final maçı bugün akşam saat 21:00’da Rusya’nın en güzel şehirlerinden olan Saint Petersburg’da oynanacak. Turnuvanın bir diğer yarı filan mücadelesinde İngiltere ve Hırvatistan yarın akşam kozalarını paylaşacaklar. Kazanan takımlar Moskova’da oynanacak final maçında kupayı kaldırmak için mücadele edecekler.

Futbolun en güzel dönemlerinden biri olan Dünya Kupası turnuvası geride kalmak üzere. Kupa sahibini bulduktan sonra gözler doğal olarak transferlere çevrilecek. FIFA’nın yıllardır mücadele etmekte olduğu bir konu da tekrar gündeme gelecek; Transfer Yolsuzlukları.

Transferlerin Neredeyse Tamamında Yolsuzluk Var

Transferlerde yapılan yolsuzluklar saymakla bitmiyor. Sadece menajerler değil, futbolcular, aileleri, teknik direktörler, kulüp başkanları ve kulüp üyeleri de bu yolsuzlukların içine girebiliyorlar. Amatör küme ya da alt lig takımlarından bahsetmiyoruz tabi ki. Messi ve Ronaldo dahil olmak üzere birçok dünya çapında futbolcu, transferlerde ve maaşlar konusunda yolsuzluk yapmaktan yargılandılar ve hapis cezasına çarptırıldılar. Bu futbolcuların hapis yatmamış olma nedenleri milyonlarca avro ceza ödemiş olmalarından kaynaklanıyor. Bildiğiniz gibi Messi daha önce Panama olaylarında suçlu bulunmuş, Ronaldo ise dünya kupası öncesi İspanyol mahkemesi tarafından hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ülkemizde de durum çok farklı değil. Futbol hukuku dünya genelinde henüz çok ciddiye alınmıyor. Milyonlarca dolar değerindeki varlıklar yer değiştirirken bir yerden sonra bu paraların izlerinin sürülmesi imkansızlaşıyor. Aynı zamanda kara para aklamak için de ilk tercih genelde futbol kulüpleri oluyor.

FIFA bu sorunları ortadan kaldırmak için hummalı bir çalışma başlatmış olsa da bugüne kadar önerdiği çözümler hiçbir sonuç alabilmiş değil. Bazı kulüplere verilen sattığın kadar alabilirsin cezası göz göre göre ihlal edilirken ve türlü hilelerle kaynak yaratılırken FIFA’nın eli ayağı bağlı kalıyor.

Blockchain Futboldaki Yolsuzluklarla Başa Çıkabilir

Her geçen gün daha çok gelişen Blockchain teknolojisi sayesinde FIFA bu soruna bir çözüm getirebilir. Öncelikle kendi Blockchain platformunu oluşturup daha sonra bünyesindeki tüm kulüpleri bu platforma katılmaya zorlayarak futbola giren ve çıkan bütün kaynağı görünür hale getirebilir. Bu şekilde kulüpler FIFA’nın adını vereceği aynı para birimi ile birbirleri arasında transfer işlemleri yaparken dışarıdan bir müdahale olamayacağından dolayı işlerin yoluna girmesi beklenebilir. FIFA kulüplere ödüllerini de aynı sistem üzerinden verebilir. Kulüpler bütün satışlarını aynı sistem üzerinde gerçekleştirebilir. Forma satışları, yayın gelirleri, stadyum gelirleri gibi girdiler yine aynı para birimi ile gerçekleşebilir. Bu teknoloji şu anda kullanıma hazır. Hatta bazı kulüpler bunu ciddi şekilde düşünüyorlar. Söylentilere göre Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe takımları da kripto paralar konusunda uzmanlardan görüş alıyorlar. Dünya kupası öncesi James Rodrigez’in JR10 adındaki tokenini piyasaya sürmesi de futbolun da diğer sektörlerde olduğu gibi Blockchain teknolojisine geçiş aşamasında olduğunu gösteriyor.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir