Ana Sayfa > Haber > Kripto Ticaret Hacminin Yeni Lideri: Malta

Kripto Ticaret Hacminin Yeni Lideri: Malta

Kirpto Ticaret Lideri Malta

Kripto dünyası gözlerini Akdeniz’de, İtalyan çizmesinin hemen ucunda yüzen küçücük bir adaya dikti. Bu küçük ada, yani Malta, şu anda dünya kripto ticaret hacmi lideri. Yapılan son araştırmalara göre Malta’yı, Beliz takip ediyor.

Kripto paralar ve tabii ki BlockChain teknolojisi Amerika’da dünyaya gelmiş olsa da, Amerikan hükümetinin bu yeni teknolojiye karşı olan tutumu kısa zamanda kripto şirketlerini daha rahat gelişim sağlayabilecekleri ülkeleri aramaya sürükledi. Bazı firmalar Japonya, Kore ve Çin gibi uzak Asya ülkelerini tercih ettiler. Bunların başında, kripto ticaretinde önemli bir yer tutan Binance şirketi yer alıyordu. Binance, ofisini Çin’e, Hong Kong’a taşıdı. Uzun bir süre burada ikamet ettikten sonra Çin hükümetinin de kripto paralar konusundaki kararsızlıkları ve büyümeyi engelleyici yavaş tutumu burada bulunan firmaları yeni bir arayışın içine itti.

İşte burada Malta devreye girdi. Dünya devi ülkeler ne yapacaklarını düşünürken Malta, ulusal bankaları ile yaptığı görüşmelerden sonra blockchain’e ve kripto paralara bir şans vermeyi resmi olarak kabul eden ilk ülkelerden bir tanesi oldu. Binance şirketinin de devreye girmesi ile kısa sürede birçok kripto kuruluşu buraya akın etmeye başladı. Morgan Stanley’nin yapmış olduğu araştırmada Malta, gün itibari ile kripto para ticaret hacmi dünya lideri!

Morgan Stanley’nin yayınladığı raporda dikkat çeken bir diğer önemli nokta da Malta’nın sadece ticaret hacminde lider olması değil aynı zamanda sektör için neredeyse zorunlu bir yasal çalışma sahası olduğuna da değinildi.

Malta daha önce de birçok yeniliğe imza atmış bir ülke. Özellikle Avrupa’da eğlence, tatil ve kumar düşünüldüğünde ilk akla gelen ülke yine Malta. Şimdi de ülke ekonomilerini geliştirmek için yepyeni bir yol deniyorlar. Kripto şirketlerini bünyesinde toplayarak adayı kripto zengini yapmak gibi bir düşüncesi var Malta hükümetinin. Bundan dolayı tüm yasal engelleri kısa sürede kaldıran Malta, dünyanın diğer ülkelerini de aynısını yapmaya davet ederek bir nevi BlockChain ve Kripto Paraların avukatlığına soyundu. Investing Bank Morgan Stanley’nin özellikle değindiği konu ise Malta’nın bu konuda artık nerede rakipsiz kalmış olması. Malta’nın bu yükselişinde Binance’ın payı da tartışma götürmez. Yapılan araştırmaya göre Beliz’in ticaret hacminde ikinci sırada olmasının nedeni de OKEx. Her ne kadar Binance resmi olarak hala Hong Kong şirket olsa da taşınma işlemleri geçtiğimiz haftalarda başlamıştı. Morgan Stanley analisti Sheena Shah şunları söyledi:

“Binance, özellikle Japonya’dan gelen sıkı düzenlemelerden dolayı uzak Asya’dan ayrılma kararı aldığını açıkladı. Üçüncü en büyük alım satım şirketi olan OKEx de yakın zamanda, “BlockChain Adası” olarak bilinen Malta’da ofis açacağını duyurdu. “

Çin ticaret hacminde büyük gerileme gösterdi

Daha önce dünyanın kripto devi olan Çin, son yıllarda bu konuda büyük bir değer kaybı yaşadı. Binance gibi dev şirketlerin ülkeyi terk etmesiyle liderliği Malta’ya kaptıran Çin bununla da yetinmeyerek yedinci sıraya kadar geriledi.

Bitcoinist

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir