Ana Sayfa > Haber > Kuzey Kore Bitcoin ile ABD Ambargasunu Aşıyor

Kuzey Kore Bitcoin ile ABD Ambargasunu Aşıyor

 Kuzey Kore BTC İle ABD Yaptırımlarını Yeniyor

Kuzey Kore Batı’ya karşı koyma ve nükleer silah edinme konusunda içinde bulunduğu mücadeleyle ünlü bir ülke. Yıllar boyunca Birleşik Devletler ve Avrupa’ya karşı gerçek bir mücadele sergiledi. Şimdi iki uzman Kuzey Korelilerin diktatörlük ulus devletlerini nasıl finanse ettiklerini gösteren önemli bilgileri paylaşıyor.

Kuzey Kore ABD ve Avrupa baskılarına boyun eğmeyen ve bundan sonraki süreçlerde de eğmeyecek bir ülke. Ülkenin bu dik duruşu tabi ki birçok baskıya maruz kalmasına neden oluyor ve bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. Peki Kuzey Kore bu yaptırımları nasıl aşıyor ya da nasıl aşmayı planlıyor?

Kuzey Kore BTC ile ABD Yaptırımlarını Yeniyor

Kuzey Kore’de yaşayan iki finans uzmanı merak edilen bu soruların yanıtlarını verdi. Aslında ülke, ekonomilerini ezmeye çalışan ABD ve Avrupa’nın yaptırımlarını Bitcoin ve diğer kriptp para birimleriyle aşmaya çalışıyor. Genel bir çerçeve ile baktığımızda Kore tüm dünyaya kapalı ve kendi içinde yaşayan bir ülke. Teknolojik yenilikler Amerika ya da Avrupa kadar ileride değil gibi görünüyor. Peki bu kadar dış dünyaya kapalı bir ülke kripto para birimleriyle nasıl yakından ilgileniyor? Sonuç itibariyle önemli olan ülkenin çıkarları olduğunda anlaşılıyor ki Kuzey Kore kendini geliştirmeye oldukça açık bir ülke. Üstelik Kore’nin sadece dijital varlıkları yaptırımları aşmak için değil aynı zamanda kar elde etmek için de kullandığını öğreniyoruz. Uzmanlar Kuzey Kore’nin kendi kripto para birimini başlatmayı denediğini bele söyledi. Askeri ve teknolojik hedefler konusunda oldukça cesur davranan Kuzey Kore anlaşılan o ki dışa kapalı olmayı farklı şekilde değerlendiriyor.

Tabi bunun yanı sıra kripto para birimlerinin şeffaflık eksiğinin olması da Kuzey Kore’de yaşayan suçlular için oldukça iyi bir alternatif olarak görünüyor.

Lourdes Miranda ve Ross Delston’un iddiasına göre Kuzey Koreliler zeki bir millet ve kuralların etrafında dolaşırken en uygun hileleri görür ve bunları uygular. FBI, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini izleyebileceğini her fırsatta belirtiyor ancak bunun doğruluğu henüz kanıtlanmadı. Ülkede yapılan uygulama ise şu şekilde; Başkent Pyongyang’da uluslararası kripto para birimi değişim ağları var. Bu ağlar dijital varlıkları ve hizmetleri değiştiriyor ve böylece son derece etkili para aklayıcılar oluyorlar.

Uzmanların yorumları değerlendirildiğinde ise Kuzey Kore hükumeti de bu finansal operasyona dahil ve bu operasyonları oldukça sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Hükumet bunun mantıklı olduğunu da ifade ediyor. Sistem ise şu şekilde işliyor; Kore hükumeti kripto para cüzdanları kurulması konusunda yardımcı oluyor. Dijital varlıklar cüzdanlara yükleniyor. Bu kripto para birimleri yerel maden işletmecileri aracılığıyla Avrupa cüzdanlarına transfer ediliyor. Son aşama olarak ise zeki suçlular dijital varlıkları ve vardiyaları karıştırıyorlar. Bu olay sizin müşterinizi tanımaya engel oluyor ve borsadaki AML protokollerini aşmalarını sağlıyor.

Uzmanlar bu yolla yapılan ticaretin boyutunun büyüklüğünü henüz kestiremiyor. Fakat bu yol İran ve Venezuela gibi ambargo altında olan ülkeler için önemli bir rol modeli gibi görünüyor.

bittpress

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir