Ana Sayfa > Haber > Lightning Network Kredi Kartlarının Sonu Olabilir Mi?

Lightning Network Kredi Kartlarının Sonu Olabilir Mi?

Lightning Network Giderek Hızlanıyor

Her geçen gün daha fazla insan blok zincir teknolojisini ve kripto para birimlerini kullanmaya başlıyor. Bunun sonucu olarak da bütün platformlarda daha fazla düğüm ve kanal oluşuyor. Düğümlerin temel manada güven anlamı taşıdığını düşünecek olursak, her geçen gün blok zinciri daha da güvenli hale geliyor da diyebiliriz.

Lightning Network, işte blok zincir teknolojisinin en gelişmiş ağlarından bir tanesi olma özelliği taşıyor. Ethereum, akıllı sözleşmeleri kullanmaya başladıktan sonra Lightning Network (LN), Bitcoin’de meydana gelen açığı kapatmak üzere açık kodlu bir program olarak tasarlandı. Akıllı sözleşmelerin güvenirliği ve hızı düşünülecek olduğunda LN Bitcoin için daha da önemli hale geliyor.

Son veriler ışığında LN, düğüm sayısında iki bin rakamına ulaşmak üzere. Bu da dünyanın çeşitli yerlerinde 2000 farklı tam düğüm olduğu anlamına geliyor. LN’un en önemli özellikleri arasında büyük miktarların transferi bulunuyor. Tabi ki bu transferlerin güvenirliği, hızı ve kontrolü çok önemli. LN, blok zincirine tek bir blok halkası eklemekten çok daha fazlasını yapabiliyor.

LN Kullanıcıları Geleceğe Umutla Bakıyor

Özellikle LN kullanıcılarının gerçekleştirdikleri transferlerin hızı ve işlem maliyetlerindeki tasarruf giderek daha fazla insanı bu ağa çekiyor. Kullanıcılar tarafından yapılan son bildirimlere bakılacak olursa fonsiyonel düğüm adeti 1997’yi bulmuş. Her ne kadar kullanıcı arayüzü konusunda eksikler olduğu dile getiriliyor olsa da ağın sadece beş aydır aktif olarak çalıştığını unutmamak gerekir.

Ligntning Network,u değerli kılan bir diğer özelliği de “Payment Channel” adı verilen ödeme kanalları. Bu kanaların sayısı 6614 ve bu kanallar içerisindeki toplam değer 150.000$. LN, bu ödeme kanalları sayesinde sadece yüklü miktarlar değil aynı zamanda çok küçük miktarda Btcoin transferlerine de olanak sağlıyor. Bu sayede küçük transferlerde ödeme hızlı ve maliyetsiz olabiliyor. Bildiğiniz gibi Bitcoin için en büyük engellerden bir tanesi transfer işlem süresinin uzunluğu ve maliyeti. LN, bu alanda yaptığı çalışmalarla Bitcoin’i bu engellerden kısa bir süre içerisinde kurtaracak gibi görünüyor. LN’nin blok zincir teknolojisine yapmış olduğu bu katkıların Microsoft tarafından ödüllendirildiğini de eklemek gerek.

Bu hafta, New York’ta gerçekleşen Consensus 2018 konferansında konuşan Blockstream araştırmacısı ve yazılım uzmanı Christian Becker, her biri saniyede 500 işlem gerçekleştirebilen yeterli Lightning kanalıyla, Bitcoin’in diğer kripto para ve Visa işlem kapasitelerini geçebileceğini belirtti. Daha fazla kullanıcı ağla etkileşime geçmeye başladıkça, LN’nin Bitcoin işlemleri üzerindeki etkisi de artıyor.

Yalls.org’un kurucusu Alex Bosworth sosyal medyada yaptığı açıklamalarda, LN ve kredi kartlarını aynı işlemler üzerinde denediğini ve sonuçların çarpıcı olduğunu belirtti. Kredi kartlarının bazı durumlarda %2.9’luk bir ücretin yanında ek işlem ücretleri aldığını da hesaba katarsak, Lightning Network, bu işlemleri ücretsiz yapabilme kapasitesi ile gelecekte tüm ödeme yöntemleri arasında bir numaraya yükselebilir.

Bitcoinist

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir