Ana Sayfa > Haber > Litecoin Madenciliği ve Bitcoin Madenciliği Arasındaki Farklar

Litecoin Madenciliği ve Bitcoin Madenciliği Arasındaki Farklar

Litecoin Madenciliği

Küçük bir donanım ve bilgisayar ile kripto para madenciliği yaparak büyük paralar kazanmak artık geçmişte kaldı. Bugünlerde büyük madencilik şirketleri ile rekabet etmek için gerçekten madencilerin ne yapması gerektiğini iyi bilmesi gerekiyor. Endüstriyel ölçekte operasyonlar birçok girişimciye küçük altcoinlerde şanslarını deneyerek bir sonraki trendi yakalama umudu veriyor. Bu nedenle altcoinlerde madencilik yapmaya çalışan kişi sayısı her geçen gün daha da artar. Bitcoin ve Litecoin madenciliği arasındaki başlıca farklara bakalım.

Bitcoin Madenciliği – SHA 256

Hem Bitcoin hem de Litecoin, Proof-of-Work sistemi ile kendi ağlarında güvenli transferler yapıyor. Bitcoin bunu gerçekleştirebilmek için SHA-256 algoritmasını kullanıyor. Güvenli hash algoritması Bitcoin tarafından başı çekilen ve diğer blockchainler tarafından sıkça kullanılan bir algoritma. Bitcoin’in madencilik süreci Litecoin’den çok daha kompleks bir süreç. Bu süreci farklılaştıran şey ise algoritmalardaki farklılık. Yıllar içerisinde Bitcoin ağını daha güvenli hale getirmek için daha fazla işlem gücü gerekiyor. Sonuç olarak günümüzde Bitcoin madenciliği daha zor bir hal alıyor. Bitcoin protokolünü içerisinde yapılacak olan oylamalar ile sistemin değişmesi de diğer birçok Blockchain platformuna göre daha zor. Oylamalarda Proof-of-Stake gibi bir yeniliğe gidilmesi beklenmiyor. Ya da IOTA’nın geliştirdiği Tangle modeli gibi bir değişimin Bitcoin ağında kabul edilmesi şimdilik bir hayal.

Litecoin Madenciliği – Scyrpt

Litecoin madenciliği ise Bitcoin’in aksine SHA-256 yerine Scyrpt algoritmasını kullanıyor. Scrypt ile şu anda proof-of-work blockchainlerden kullanılan ve sistemi daha merkezi hale getiren ASIC donanımları kullanılamıyor. Ancak bir şekilde madenciler yüksek miktarda madencilik yapmaya yarayan donanımlar geliştirebiliyor.

Litecoin’in Bitcoin’e göre en büyük avantajı ise çok daha hızlı transfer sürelerine sahip olması. Bitcoin’in 4 kat daha hızlı olan Litecoin daha kalabalık bir kitleye hitap edebilir. Ancak anında transfer gerçekleştirebilen yeni altcoinler bu kripto paraların pabucunu dama atabilir. Şu anda Litecoin madenciliği yapmaya yaran en verimli donanım Bitmain tarafından geliştirilmiş olan Antminer L3++ donanımı. Ancak şu anda fiyatların genel bir düşüş trendi içerisinde olması az miktarda madencilik yapanların gelirlerini oldukça düşürüyor. Bugünlerde Litecoin’e yapılacak yatırımların hepsi uzun vadeli yatırımlar. O yüzden madenciler de fiyatın artmasını dört gözle bekliyor.

Madenciliği Etkileyen Faktörler

Madencilik sadece donanıma bağlı bir iş olmaktan çıktı. Aynı zamanda bazı diğer faktörler de madencilik performansını etkiliyor. Ayrıca madencilik ile elde edilen geliri de maksimuma çıkarmak bu faktörlere bağlı. Özellikle düşük ücretli ve sürekli elektrik bağlantısı, coğrafi lokasyon, donanım ve yazılım maliyetleri, konuya olan uzmanlık, madencilik ve transfer ücretleri bu geliri önemli ölçüde etkileyen faktörlerin başında geliyor.

Madencilik için gerekli olan donanımlar sürekli olarak tam performansta çalışır ve sonuç olarak çok fazla elektrik tüketir. Bu nedenle çok sayıda madencilik firması genellikle merkezlerini elektriğin ucuz olduğu ülkelere kurmayı tercih ediyor. Ayrıca donanımın sürekli olarak limitlerinde çalışması aşırı ısınmaya ve doğal olarak soğutma giderlerinin artmasına neden oluyor.

RYAN SMITH – coincentral

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir