Ana Sayfa > Haber > Litecoin’in Geçmişten Günümüze Kısa Tarihine Göz Atıyoruz

Litecoin’in Geçmişten Günümüze Kısa Tarihine Göz Atıyoruz

Litecoin nedir?

Litecoin (LTC) şu anda sektörde bulunan kripto para birimleri arasında en eski ve popüler markalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki LTC’nin ortaya çıkış macerası ve geçmişten günümüze kadar nasıl geliştiğini öğrenmek ister misiniz?

Litecoin’in ilk ortaya çıkışı

LTC daha önce Google için çalışan bir geliştirici olan Charlie Lee tarafından 2011 yılında oluşturuldu. Yani Litecoin’in ortaya çıkması, Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i piyasaya sürmesinden sadece iki yıl sonra oldu. Bu yüzden sektördeki çoğu kişi Bitcoin’i altın para olarak değerlendirirken Litecoin’i sektörün gümüş parası olarak değerlendiriyor. LTC’nin kısaca artılarına bakacak olursak, işlem gücü oldukça hızlıdır. Bitcoin ile kıyaslayacak olursak Bitcoin’in 10 dakika içerisinde yaptığı işlemleri LTC 2,5 dakika içerisinde yapar ve daha ucuz işlem ücretine sahiptir. Yani LTC ilk ortaya çıkış sürecinde Bitcoin’den sonra en iyi ikinci kripto para birimiydi.

Günden Güne Artan Popülerlik

2013 yılı Litecoin için oldukça güzel bir yıl oldu. Çünkü tam anlamıyla işe koyulduğu yıl oldu diyebiliriz. Bu yılın (2013) Kasım ayında LTC’nin 24 saat içerisinde değeri yüzde 100 arttı ve 1 milyar dolar piyasa değerine ulaştı. Bu piyasa değeri ve gelişen altyapısı Litecoin’i Bitcoin’den sonra piyasanın en iyi ikinci kripto para birimi yaptı. Sektörde en iyi ikinci kripto para birimi olması LTC’ye olan talebi ciddi derece arttırdı.

Daha Fazla Gelişme, Daha Fazla Yol

2017 yılının Mayıs ayında LTC, Zürih’ten San Francisco’ya 0.00000001 LTC’yi bir saniyeden kısa bir zaman içerisinde gönderdiği için, ilk Lightning Network işleminin öznesi oldu. Bunu izleyen süre içerisinde LTC 2017 yılında kripto paraların daha geniş bir kitleye ulaşmaya başladığı bir yıl geçirdi. 2017 yılı tüm kripto para birimleri gibi LTC içinde altın yıl oldu denilebilir. 2017 yılı Ocak ve Aralık ayları arasında fiyatı 4 dolar ile 350 dolar arasında değişti ve bu yaklaşık olarak yüzde 8000’in üzerinde bir artışa denk geliyor. Kripto paraların altın yılı olarak gösterilen 2017 yılı Litecoin’e çok şey kazandırdı.

Litecoin’in Şu Anki Durumu

LTC şu ana kadar piyasa kapitalizasyonunu dokuz milyar doların üzerinde büyüttü. Fakat bu büyümeye rağmen son aylarda Ethereum ve Ripple gibi kripto para birimlerinin gerisinde kaldı. 2018 yılının Mart ayında piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler Litecoin’in yaşadığı bu olaya bir sebep olarak gösteriliyor. Bu yıl kripto para sektöründe yaşanan olumsuzluklar ve genel olarak sürekli düşüş eğilimi gösteren piyasalar sektördeki para birimlerini ciddi yönde olumsuz etkiledi. Tüm bunların yanı sıra şu an LTC dünyanın en iyi yedinci kripto para birimi olarak yer alıyor. Litecoin’in içinde bulunduğu bu konum sektörde yüzlerce kripto para birimi varken oldukça önemli bir sıra olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bu konumunu korumakla birlikte LTC sektörde gelişmesine ara vermeden daha iyi olmak için çalışmalarına devam ediyor.

cryptodaily

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir