Ana Sayfa > Haber > Lucas Nuzzi: Tron “Kripto Frankenstein” Olarak Adlandırılmalı

Lucas Nuzzi: Tron “Kripto Frankenstein” Olarak Adlandırılmalı

Tron Yanlış Yolda Mı İlerliyor?

Geçtiğimiz günlerde Tron (TRX) ile ilgili Twitter üzerinden çarpıcı açıklamalarda bulunan DAR Cyrpto’nun Baş Teknoloji Araştırmacısı Lucas Nuzzi, Tron’un diğer projelerden yararlandığını ve bunları referans olarak göstermediğini belirtti. Nuzzi, bu kripto paranın isminin, “Kripto Frankenstein” olarak değiştirilmesi gerektiğini düşünüyor. 

Nuzzi Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlara öncelikle Tron kütüphanesinde yer alan ve bu şirketin de kabul ettiği sorunlarla başladı. EthereumJ kütüphanesinin, JavaScript üzerinden kullanıma sunulmuş Ethereum protokolünün bir uygulaması olduğunu belirten Nuzzi, Java-Tron’un kod tabanının büyük çoğunluğunun hatalarıyla meşhur olan bu kütüphaneye dayandığını söyledi.

Dahası, Tron Vakfı proje için bu kaynaktan kod alırken ve bunu kendi sisteminde kullanırken EthereumJ projesini referans olarak göstermedi. Bunun LDGL açık kaynak lisans koşullarını ihlal ettiğini vurgulayan Nuzzi, söz konusu kodların çok küçük farklılıklar dışında neredeyse aynı olduğunu belirtti.

Kripto devinin ekibi Nuzzi’nin paylaşımlarının ardından, hatalarını kabul ederek şu açıklamayı paylaştı:

“Zaman kısıtlığı nedeniyle Ethereum’dan alınan bütün kodların referanslarını ekleyemedik ve bunun için özür diliyoruz. Kasıtlı olarak yapılmayan bu hatayı, hemen düzelteceğiz.”

Tron’dan gelen bu açıklamadan sonra, şriketin kurucusu Justin Sun’da ironik bir şekilde Ethereum’un kodlarını kullandıklarını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Sistemimizin tasarımında bazı Ethereum kodları referans olarak kullanılmıştır ama tasarımın büyük çoğunluğu kendi sistemi ve kendi kodlarına dayanmaktadır. Bununla ilgili gerekli lisansı referans olarak göstermedik ama bundan sonra, kendi telif hakkımızı almaya çalışacağız ve bunu başaracağımıza eminim. Böyle bir durum bir daha yaşanmayacak. Desteğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.”

Bunun dışında Justin Sun  tarafından çok fazla desteklenen ve arkasında durulan TRON VM, Ethereum’un sanal makinesi First In First Out [FIFO]’nun ilk uygulaması ile büyük benzerlikler barındırıyor. Nuzzi bu konuda da “gerçekten çok orijinal ve mucizevi bir yazılım parçası” diyerek Tron’u eleştirdi.

Tron Bu Fikir Ayrılıklarıyla Nasıl Başa Çıkacak?

Üçüncü olarak Tron, Proof of Stake algoritmasında çalışıyor. Bu algoritma EOS’la ünlenen Dan Larimer tarafından oluşturulan bir algoritma ve Nuzzi, bu konuda EOS’un bile bu sorunları aşmasının çok zor olduğunu belirterek, bunun bir fikir ayrılığından kaynaklı bir başarısızlık olduğunu ve sistemde bulunan hatalar nedeniyle sistemin kullanılmaması gerektiğini düşündüğünü sözlerine ekledi:

“Bundan yaklaşık iki ay önce Tron, DPoS tabanlı bir fikir birliğinde uzlaşmaya doğru yöneldiğini açıkladı. Bu sistemi yaratan ve yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalışan önemli bir güvenlik uzmanı olan Dan Larimer bile bu sorunların çözümünde tıkanma noktasına gelmişken Tron bu sorunlardan doğan başarısızlıklarla nasıl başa çıkacağını düşünüyor?”

Bununla birlikte Nuzzi’nin elinde bulunan verilere göre Tron, en merkezi adres yayımlarından biri olan ERC20 tokenlarına sahip. Dolayısıyla bu da DPoS ile ek kaygılara neden oluyor.

ambcrypto.com

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir