Ana Sayfa > Haber > Madencilikte Kalite ve Estetik : Comino N1

Madencilikte Kalite ve Estetik : Comino N1

Bitcoin piyasaya çıktığı ilk günden beri giderek zorlaşan madenciliğe harika bir donanım eklendi, Comino N1. Artan blok hacimleri, siber tehditlerden korunmak için gerekli olan yama yazılımlar, işlem sayısındaki artış gibi birçok nedenden dolayı madencilik giderek zorlaşıyor. Bununla birlikte madenciliğin masrafı da artıyor. Bundan kısa bir süre önce yayınladığımız bir yazıda bir uzman bir Bitcoin madenlemek için gerekli olan rakamın 5.800 dolar olduğunu söylüyordu. Bugünlerde bu rakamın 9.000 dalara kadar yükseldiği söyleniyor. Hal böyle olunca donanım şirketleri de bu maliyeti düşürmek için teknolojiyi madenciliğe adapte etmeye başladılar. Önce CPU’dan GPU’lara geçildi. Ardından ASIC’ler çıktı ve kripto dünyası ikiye bölündü. Şimdi kripto markalarının büyük çoğunluğu ASIC sisteminde daha hızlı çalışacak yazılımlar üretiyorlar. Bazıları ise bu sistemin olumsuz yanları da olduğunu düşünüyor.

Comino N1’i deneme şansı bulan bir kriptocunun yazdıklarından yola çıkarak değerlendirelim istedik. Yazarın ilk değindiği nokta cihazın hacminin büyüklüğü ve ağırlığı oluyor. Kutusundan açtıktan sonra lazer kesimli harika bir tasarımla karşılaşılıyor. Cihazın bu kadar ağır olmasının nedeni cihazın içi açılınca anlaşılıyor. Cihazda yer alan 2 adet hava soğutmalı PSU’nun yanında 8 adet sıvı soğutmalı GPU bulunuyor. İşte cihazın çok ağır olmasının ana nedeni bu sıvı soğutmalı sistem.

Yazar daha sonra cihazın tasarımına değiniyor ve madencilikte kullanılan diğer cihazlarla karşılaştırıldığında bu aletin neredeyse mükemmel bir görüntüsü olduğu ilk bakışta göze çarpıyor.

Nvidia’nın Medencilik için Özel Ürettiği Bir Seri Kullanılıyor

Kripto para madenciliği için özel olarak dizayn edilen cihazın içinde 8 tane Nvidia p106 6GB Gigabyte GPU bulunuyor. Bu kartlar Nvidia’nın elinde kaldığı varsayılan 1060Ti serisinden olsalar da madencilik için ufak tefek özel dokunuşlarda bulunulmuş. HDMI çıkışı gibi madenciliğe faydası olmayan bütün detaylar da ortadan kaldırılmış. Bu kartları alıp aynı zamanda harika oyunlar oynarım diye düşünmeyin. Bu kartlar sadece madencilik için üretilmiş. Cihazın bir yıl garantisi olduğunu da ekleyelim ve donanımın özelliklerini rakamlarla incelemeye devam edelim.

 • GPU: Gigabyte GV-NP106D5-6G rev1.1
 • Grafik Motoru: NVIDIA P106-100
 • Bus Standard: PCI Express 1.1
 • Video Memory: GDDR5 6GB
 • Engine Clock: GPU Boost Clock: 1708 MHz GPU Base Clock: 1506 MHz
 • CUDA Core: 1280
 • Memory Clock: 8008 MHz
 • Memory Interface: 192-bit
 • Power Connectors: 1 x 6-pin
 • Ebatlar: 9.45 ” x 5.16 ” x 1.5 ” Inch / 24 x 13.1 x3.8 Centimeter
 • Ethash hashrate: approx: 200±5% mH/s
 • İşletim Sistemi: Comino OS (Özelleştirilmiş Ubuntu)

Comino N1 Madencisinin Kullanımı Çok Kolay ve İşlevsel

Cihazı aldıktan sonra yapmanız gereken bazı ufak tefek prosedürler bulunuyor. Öncelikle cihazı bir internet ağına bağlamanız gerekiyor tabi ki. Bunun için işletim sistemini size verilen şifreyi kullanarak kurduktan sonra Comino_xxxx ismi verilmiş bir wi-fi ağına bağlanmanız gerekiyor.

Aynı bölümden daha sonra bu ayarları değiştirmek de mümkün. Bu açılır pencerede bulunan başka bir bölüme Ethereum kodunuzu girmeniz gerekiyor. Bu kodu girdikten sonra aleti yeniden başlatıyoruz ve artık cihaz madenlemeye hazır.

Ethereum ve Zcash Hazır Diğer Coinler Yakında

Alet madenlemeye başladıktan sonra my.comino.com adresine girerek buradan daha detaylı özelliklere erişilebiliyor. Comino N1 şu anda sadece Ethereum ve Zcash kazabiliyor. Ancak şirket yetkilileri yakın bir zamanda diğer altcoin’lerin kazılması için gerekli olan güncellemelerin de yapılacağını belirtiyorlar.

Nvidia Comodo N1 Asus

bitcoinist

 

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir