Ana Sayfa > Haber > Malta’da Çift Yönlü Bitcoin ATM Kuruluyor

Malta’da Çift Yönlü Bitcoin ATM Kuruluyor

Malta'da Çift Yönlü Bitcoin ATM Kuruluyor

Son yıllarda kripto paralar ile ilgili oldukça olumlu gelişmelerin yaşanan Malta, kripto para birimleri ile ilgili aktif bir oyun alanı oldu diyebiliriz. Son olarak 14 Temmuz tarihinde MoonZebra adında bir şirket Malta’da çift yönlü bir Bitcoin ATM cihazını faaliyete geçireceğini duyurdu.

MoonZebra kullanıcıların nakit ile Bitcoin (BTC) ve Litecoin (LTC) gibi kripto para birimlerini anında satın alabilme ya da satabilmelerini sağlayan bir ATM şirketi. Şirket bu ATM ile kullanıcıların kripto para alım satım işlemleri sırasında yaşayabileceği tehdit, hacklenme ya da hassas bilgi çalınması gibi risklerin biteceğini iddia ediyor.

2017 yılında Malta’da ilk Bitcoin ATM’si faaliyete geçmişti ve bu ATM çalınmıştı. Bu olay yaklaşık 3.000 euro gibi bir zarara neden olmuştu. Bu olaydan sonra MoonZebra, faaliyete geçireceği ATM için oldukça titiz davranıyor ve bu senaryoyu değiştirmek için dört kripto uzmanıyla çalışıyor.

Kripto ATM Nasıl Çalışır?

Kripto ATM’ler günlük hayatta kullandığımız nakit ATM’ler gibi çalışıyor. Yani bir kripto ATM’si kullanmak istediğiniz zaman şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

  • Geçerli paralardan birini yatırın
  • Public Key kodunuzu girin
  • Kripto para birimi ilgili cüzdana transfer olacaktır

Çift yönlü bir kripto ATM, kripto para birimini anında resmi paraya çevirebiliyor. Yani burada ATM kripto para birimi değişimi ile ilgili platformların rolünü de üstlenmiş oluyor. Bu teknolojik ilerleme Malta dışında birkaç ülkede de kullanılıyor. ABD ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde insanlar Bitcoin ATM’lerini rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Örnek verecek olursak, Detroit’te oldukça enteresan noktalarda Bitcoin ATM’leri bulunuyor. Bir Bitcoin ATM’sinin üzerinde şunlar yazıyor:

“Bitcoin’inizi nakit paraya ya da nakit paranızı Bitcoin’e çevirmenin en güvenli ve hızlı yolu.”

Bitcoin ATM Cihazlarının Sayısı Giderek Artıyor

Dünya genelindeki Bitcoin ATM’leriyle ilgili bilgi veren bir web site olan Coin ATM Radar’a göre Detroit’te 80 adet Bitcoin ATM’si var. Michigan’da yaklaşık 12 adet Bitcoin ATM’si var ve tüm ülke genelinde yaklaşık 2.000’in üzerinde Bitcoin ATM bulunuyor.

Avrupa’da kripto para ATM’leri konusunda geri kalmıyor tabi ki. Avrupa’da birçok ülkede farklı noktalarda bu ATM’lere rastlayabilirsiniz. En son geçtiğimiz günlerde Amsterdam havaalanına bir Bitcoin ATM’si kuruldu ve bu ATM’nin fotoğrafını çeken bir vatandaş bu olayı tüm dünyaya duyurmuş oldu.

Kripto para ATM’leri gün geçtikçe Avrupa ve ABD’de büyük bir hızla artıyor fakat bu arada çok sayıda Bitcoin ATM soygun vakası da yaşanıyor. Çok yakın bir tarihte Reddit’e yazan bir kullanıcı evinin önündeki Bitcoin ATM’sinin ikinci kez soyulduğunu bildirmişti.

MoonZebra tekrar aynı olayların yaşanmaması için çok dikkatli bir şekilde bu ATM üzerinde çalıştıklarını bildiriyor. Şirket ATM faaliyete geçtikten sonra herhangi bir zararın ortaya çıkmaması için önemli kripto para uzmanları ile çalıştıklarını belirtti.

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir