Ana Sayfa > Haber > Merakla Beklenen xRapid Nedir ve Ne İşe Yarar?

Merakla Beklenen xRapid Nedir ve Ne İşe Yarar?

xRapid nedir, ne işe yarar?

Geçtiğimiz hafta Ripple (XRP) neredeyse %100’lük bir artış gösterdi. Son 48 saat içerisinde XRP’nin grafiği düzenli bir biçimde artmaya devam ediyor ve bunun nedeni oldukça açık. Uzun zamandır merakla beklenen xRapid platformu yakında bizlerle olacak. Şirketin Asya-Pasifik ve Orta Doğu Yöneticisi Sagar Sarbhai yaptığı açıklamada şirketin sonunda platformda sona geldiğini ve uzun zamandır beklenen platform önümüzdeki ayın sonlarına doğru kullanıma açılacak. Ancak Ripple tarafından geliştirilen xRapid nedir ve ne gibi yararları bulunuyor, bu konularda detaylı bilgi sahibi olmak yatırımcılar açısından oldukça önemli.

Bankaların Kripto Ortağı Ripple

Uluslararası para transferleri neredeyse finansal kuruluşların ortaya çıkışından beri gerçekleştiriliyor. Tüm bankalar, müşterileri için bu tarz hizmetleri sunuyor. Şu anda farklı bir ülkeye para transferi yapmak için para gönderilecek olan ülkede içinde bir miktar para bulunan yerel bir hesap olması gerekiyor. Bu olsa bile işlemlerin tamamlanması için uzun bir zaman beklemek gerekiyor. Bu işlemde bankaların ve finansal kurumların likiditesi oldukça düşük oluyor. Bankalar her ne kadar güvenli olsa da işlem pahalı ve zaman alan bir işlem olarak kabul ediliyor. Ripple’ın ana hedefi ise bu uzun ve pahalı işlemin yerini almak. Ripple’ın sunduğu platformlar ile işlemler anlık ve daha ucuz olarak gerçekleştirilecek. Ripple bunun için yeni platformunu kullanacak.

Yeni Teknoloji xRapid Nedir?

Ripple’ın geliştirdiği xRapid çözümü tamamen bankalar ve finansal kurumlarda kullanılacak. xRapid platformu temelinde düşük maliyetli likidite öneriyor. Bu arayüzde uluslararası para transferleri ve ödemeler XRP ile gerçekleştiriliyor. XRP ve xRapid yüksek likiditeli talepleri karşılayabilmek için gereken işletme bedelini de düşürüyor. Ripple tarafından geliştirilen xRapid kısacası uluslararası işlemleri daha hızlı ve daha az kaynak ve daha düşük maliyet ile gerçekleştiriyor. Her gün binlerce transfer yapan bankalar ve bankaların müşterileri için milyarlarca dolarlık bir kar elde etme imkanı doğmuş oluyor.

Platform transfer sürecinde işlemleri gerçek zamanlı ve düşük maliyetli olarak gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda bu işlem kullanıcı deneyimini ve müşteri hizmetlerini üst seviyeye çıkarıyor. Transfer işlemi dört adımda gerçekleşiyor. Bunun ilk adımını müşteri gerçekleştiriyor ve devamı ise sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Örneğin, Türkiye’den Amerika’ya gerçekleştirilen işlemlerde kullanıcı miktarı giriyor ve onaylıyor. Daha sonra TL sistemde XRP’ye çevriliyor, XRP Dolar’a çevriliyor ve havale gerçekleştiriliyor.

Test Aşaması Geride Kaldı

xRapid bir süredir test edilen bir iletişim hattı geliştirdi. Kullanıma açılması iki defa ertelendi ve testlerine devam edildi. xRapid şu anda hala bir taraftan test ediliyor ve hem şirket hem de finansal kurumlardan oldukça iyi sonuçlar alıyor. xRapid uluslararası para transferi maliyetleri %40 ile %70 arasında düşürüyor. Sarbhai yaptığı açıklama ile xRapid’de son aşamaya geldiklerini ve önümüzdeki ay sonunda kullanılabileceğini açıkladı. Bu da XRP’nin değer kazanmasını sağladı.

Ripple ve xRapid Yeni Partnerler Kazanıyor

Ripple’ın en son American PNC Bank ile anlaştığını duyuruldu. Ripple geçtiğimiz Ağustos ayında da Bittrex, Bitso ve coin.ph gibi büyük kripto para borsalarıyla anlaştığını duyurmuştu. Bu borsalar xRapid’in test sürecinde platformu kullandı. Ripple ortaya çıktığından beri finans alanında önemli isimler ile çalışıyor. Büyük bir kullanıcı topluluğuna sahip ve bu kullanıcıların birçoğu platformu merakla bekliyor. Ripple’ın müşterileri arasında Western Union, Cambridge Local Payments, Suudi Merkez Bankası ve SBI Holdings gibi büyük isimler bulunuyor.

itsblockchain

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir