Ana Sayfa > Haber > Microsoft Blockchain Teknolojisini Her Alanda Kullanmak İstiyor

Microsoft Blockchain Teknolojisini Her Alanda Kullanmak İstiyor

Microsoft Blockchain Teknolojisini Her Alanda Kullanmak İstiyor

Microsoft gün geçtikçe bir Blockchain teknolojisine daha yatırım yapıyor. Microsoft şu sıralar Bulut Bilişim ile Blockchain teknolojisini birleştirmek üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Microsoft üç yıl önce Azure bulut bilişim ile blok zincirine giriş yapan ilk girişimiydi.  O tarihten itibaren Microsoft blok zincir teknolojisini daha geniş alanlarda kullanmaya özen gösterdi. Kendi ürün ve hizmetlerinin yanı sıra altyapı ve platform üzerinde de blok zincir teknolojisi kullanmaya özen gösterdi. Bunlara örnek verecek olursak; Office 365, Outlook, Sharepoint Online, Salesforce, Dynamics 365, CRM Online, SAP ve Twitter. Microsoft Azure yöneticilerinden Mat Kerner, Microsoft’un blok zincir teknolojisiyle yakından ilgilendiğini kabul etti. Bu çalışmaları kullanıcıların bilgilerini bu platformlardan önce bulut bilişime daha sonra da blok zincir alanına taşımak istedikleri için yatıklarını belirtti.

Microsoft Blockchain Teknolojisini Her Alanda Kullanmak İstiyor

Microsoft ekibi blok zincir teknolojisinin avantajlarının görünenin üstünde olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte Azure gibi bulut bilişimde kullanılan Dağıtılmış Kayıt Defteri teknolojisinin (DLT) görünmeyen birçok faydası daha bulunuyor. Bunun en önemlisi ise birçok şirketin ürettiği büyük çapta verinin belirli bir standart içerisinde belirli bir yerde toplanması ve yönetilebiliyor olması. Bu doğrultuda Microsoft Logic Apps ve Microsoft Flow’u da geçtiğimiz Mayıs ayında kullanıcılarıyla buluşturduğu Azure Blockchain Workbech çatısı altında birleştirdi.

Logic Apps çok sayıda uygulamaya oldukça fazla sayıda bağlantı sağlayabilen bir platform olarak karşımıza çıktı. Microsoft bu şekilde Blockchain uygulamalarının daha kolay ve elverişli bir şekilde geliştirilebileceğini düşünüyor. Azure Blockchain Workbench hali hazırda protokol olarak Ethereum Proof of Authority protokolünü kullanıyor. Kullanıcılar bu yenilik ile kurumsal kullanımlarda yapılandırılmış ve yeniden formatlanmış bilgileri ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorlar. Kerner bu uygulamanın gün geçtikçe kullanıcı sayısının arttığını, kullanıcıların yenilikleri artık daha kolay adapte olduğunu belirtiyor.

Bunun yanı sıra büyük ve karmaşık bir üretim sürecinde bileşenleri bağlayan ve dengeleyen Azure’un en iyi örneği Insurwave’dir. Kargo sürelerini eş zamanlı olarak takip eden sigorta primlerini aynı zamanda ayarlamaya yarayan Insurwave, her türlü veriyi kontrol altında tutabiliyor.

R3 yönetim kurulu başkanı Ricardo Correia Azure’nin oldukça iyi bir anlaşma olduğunu düşündüğünü belirtti. Ayrıca Corda ile Azure’un birleştirilmesi gibi bir fikrin harika olacağını belirtti.

Kerner Microsoft’un kurumsal rakiplerine oranla çok daha iyi işler çıkardığını ve kararlı bir şekilde yenilikleri takip edeceğini belirtti. Eş zamanlı olarak analiz ve takip işlemlerinin gerçekleştiğini ve Azure platformu dışında her zaman elverişli bir şekilde hizmet verecek bir platform için çalıştıklarını söyledi.

Microsoft’ta günden güne teknolojinin gelişmesiyle yeniliklere ayak uyduran bir firma olarak her zaman ileriye dönük planlar içerisinde olduklarını vurguluyor. Firma blok zincir teknolojisinin her alanda benimsemek ve kullanmak istediklerini ve bunu da aşama aşama gerçekleştirmeye başladıklarını belirtiyor.

coindesk

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir