Ana Sayfa > Haber > Microsoft, GitHub’ı Satın Alıyor

Microsoft, GitHub’ı Satın Alıyor

Teknoloji devi Microsoft, popüler yazılım havuzu platformu GitHub’ı satın alıyor. Uzun zamandır bu satın alımın gerçekleşeceği konuşuluyordu.

Teknoloji devi Microsoft, popüler yazılım havuzu platformu GitHub’ı satın alıyor. Uzun zamandır bu satın alımın gerçekleşeceği konuşuluyordu. Microsoft’un bu yıl içerisinde satın alımı tamamlaması bekleniyor. Bu satın alımın gerçekleşeceği haberi herkesin aklına Microsoft’un köklerine geri döndüğü fikrini getirdi.

Bill Gates ve Paul Allen, Microsoft’u kurduklarında kişisel bilgisayarlar için program geliştirme ve hobi sahiplerinin kendi projelerini programlama şansı sunmayı amaçlıyordu. Şirket o günden bugüne Xbox ile oyun konsolu alanında, tüketici elektroniği alanında, kişisel bilgisayarlarda ve Microsoft Azure ile bulut depolama servislerinde büyüme elde ediyor.

Microsoft’un mevcut CEO’su Satya Nadella, göreve geldiği 2014 yılından bu yana programcılara önem veriyor ve kodlama girişimlerine parmak basıyor. Satya Nadella, geçen yıl Microsoft’un geliştirici konferansı Build 2016’da geliştiricilere toplumun her kesimini etkileme şansının hiç bu kadar verilmediğini ancak bu fırsatın da büyük bir sorumlulukla geldiğini açıklamıştı. Nadella sözü geliştiricilere teknolojinin sadece geliştiricilerin kendileri tarafından çözülebilecek istenmeyen sonuçlarının olabileceğini getirirken teknoloji alanındaki sorumluluk konusunda sonu George Orwell’in 1984 adlı kitabına getirdi. Nadella, Orwell’in 1984 kitabında toplumun teknoloji ile takip edildiği ve kontrol edildiğini, Aldous Huxley’nin Brave New World kitabında da insanların herhangi bir amacı ya da anlamı olmadan kendilerini rahatsız ettiklerini dile getirdi.

GitHub’ın Gücü

Github’ı satın alarak Microsoft, 27 milyondan fazla yazılım geliştiricisine erişim sağlayabilecek. Bazı geliştiriciler GitHub platformunu ileri taşıyan en büyük özelliklerinden birinin merkezi olmaması olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, satıştan 27 milyon geliştiricinin de memnun olduğunu söylemek mümkün değil. Satın alımın açıklanmasından sonraki ilk bir saat içerisinde 13 binden fazla proje GitHub’dan kaldırıldı. Apple ve Google gibi Microsoft’un rakiplerinin de GitHub üzerinde bazı projeleri bulunuyor. Bunlarının akıbetinin ne olacağı ise henüz bilinmiyor.

Blockchain projeleri de kodlarını GitHub’a yüklüyor. Bu nedenle mutsuz olan geliştiriciler GitHub’ın satın alımının gerçekleşmesinden sonra blockchain projelerini yüklemek için yeni bir platform aramaya başlayabilir. Henüz GitHub ya da Microsoft tarafından bu satın alım dedikoduları ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Microsoft’un Yöneticisi Frank X. Shaw, satın alım ile ilgili yöneltilen soruya bu dedikodu ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmayacağını açıkladı.

Ancak bundan kısa bir süre sonra hem GitHub’ın hem de Microsoft’un resmi blogundan satın alımı doğrulayan açıklamalar yapıldı. Microsoft’un resmi blogundan yapılan açıklama bizzat Satya Nadella tarafından gerçekleştirildi. GitHub tarafında ise açıklama GitHub’ın kurucusu Chris Wanstrath’tan geldi .Bununla beraber GitHub resmen Microsoft’un oldu demek mümkün ancak satın alımın tamamlanmasının yıl sonunu bulması bekleniyor.

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre satın alım tamamlandığında GitHub, şirketin CEO’su Nat Friedman’dan yönetilmeye devam edecek. Friedman, aynı zamanda Xamarin’in de kurucusu. Chris Wanstrath ise Microsoft’ta açılacak. Hem Friedman hem de Wanstrath Microsoft’un Cloud and AI grubu yöneticisi Scott Guthrie’nin altında çalışacak.

EthereumWorldNews

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir