Ana Sayfa > Haber > Moldova’dan Kripto Para Atağı

Moldova’dan Kripto Para Atağı

Moldova'dan yeni kripto para ve kripto para borsası haberi geldi.

Doğu ile Batı arasında ekonomik ve politik kavşaklardan birisi olan eski Sovyet ülkesi Moldova’da kripto paraların popülaritesi giderek artıyor. Yerel kripto topluluğu da bu popülarite kapsamında yeni borsasını ve parasını duyurdu. Her ikisi de Made in Moldova sloganı ile çıkacak.

Drachme Market aralarında Bitcoin Code, Bitcoin Cash, Ethereum gibi dünyanın önde gelen kripto paralarının yer aldığı 10 dijital coinin işlemini yapacak. Bu borsada ayrıca Moldova merkezli Zozo coin ve Drachmae’nin kendi coni DTMI’da işlem görecek. Borsada euro, dolar, ruble MDL gibi 8 farklı paranın da işlemleri yapılabilecek. Drachmae Market, Moldova merkezli Digital & Distributed Technology Moldova Association (DTMA) yardımları ile kuruldu. Borsa üyelik işlemlerini başlatmış bulunuyor.

DTMA bu yılın başında ledger teknolojilerinin ülkenin ekonomisine entegre edilmesi amacıyla kuruldu. Kurum ayrıca Moldovalı politikacılar ile çalışarak blockchain girişimleri için vergi indirimlerinin de yer aldığı özel bir teknoloji alanı üzerine çalışmalar yapıyor. Benzer bir proje yine eski bir Sovyet ülkesi olan Belarus’da da yürütülüyor. Ülkede fintech firmalarının giderek artması ile beraber Minsk’te kurulan Hi-Tech Park, girişimlere önemli avantajlar sunuyor.

Drachmae Market’in duyurusu Moldova’nın başkentinde düzenlenen büyük blockchain ve kripto para etkinliğinde yapıldı. Bu etkinliğe hem yerel hem de ulusal basın büyük ilgi gösterdi. Cuma günü Chsinau’da düzenlenen Dünya Blockchain ve Kripto Para toplantısında Litvanya’dan Hindistan’a kadar Avrupa ve Asya’dan geniş çapta katılımcılar ve konuşmacılar katıldı. DTMA’nın kurucusu ve başkanı Lee Gibson Grant yaptığı açıklamada borsanın, merkez bankasına gerekli bilgilerin verildiğini ve dolaylı yoldan yasal bir şekilde işlem yapacağını duyurdu.

Bitcoin

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir