Ana Sayfa > Nedir? > Monero (XMR) : Beş Fork’un Ortak Hikayesi

Monero (XMR) : Beş Fork’un Ortak Hikayesi

Monero Nedir ve XMR Nasıl Alınır?

Beş Yeni Monero (XMR) Parası

Bir yandan en iyi zamanlardı, ancak diğer yandan zamanların en kötüsüydü. Monero (XMR) ASIC madenciliğinin başladığı zamandı. Bu tarz madenciliği engellemek için sık sık hard fork’ların ortaya çıktığı zamanlardı. 6 Nisan’ta meşhur gizlilik parası Monero forklara ayrıldı… beş kere. MoneroC, Monero 0, Monero Original, Monero Classic ve Monero-Classic (yine), Monero, protokolünün 11. versiyonunu çalıştırmaya devam ederken Monero’nun kendisi 12. versiyona geçecek.

Peki neler oldu Monero’ya?

Monero projesi protokolünü en son özelliklere güncellemek için altı ayda bir hard fork çıkarmıştır ve her fork topluluktan destek görmüştür. Ancak bu fork, geliştirici ve kullanıcı topluluğunun çoğunun bulunmasına rağmen Monero topluluğunu paramparça eden tartışmalı bir kod değişimiyle gelmiştir. Yani fork, Monero’nun kullandığı CryptoNight İş Kanıtı’nı değiştirmeye çalışmıştır.

Bu değişim herhangi bir kişinin ASIC (Uygulamaya Özgü Entegre Akım; XMR madenciliği yapmak gibi, yalnızca belirli bir şeyi yapabilen bilgisayarlar) kullanarak XMR madenciliği yapmasını engellemeyi hedeflemektedir. CryptoNight algoritması, ASIC madenciliği saldırılarına açıktır ve bunun korkusu, geliştiricileri ve birçok topluluk üyesini değişime yöneltmiştir.

Karar, Bitmain, Halong Mining ve diğer madencilik donanım şirketlerinin CrytoNight ASIC madencilerini geliştirdikleri ve satışların yakında başlayacağının duyurulmasının ardından alınmıştır. Madencilik dili değişimi, bu forkların pazarda yer edinmediği sürece XMR madenciliğinde tüm yeni donanımı kullanışsız kılmıştır.

Bu yeni paraların hikayesi nedir?

Yeni Monero temelli paraların tümü aslında aynı ağdaki aynı paralar olsa da ilgili projeler tarafından farklı im ve logolarla tanımlanmaktadır.

Monero 0 (XMZ)

Bitcoin Magazine’e göre Monero ekibi, hobi olarak madencilik işlemleri yürüten bir grup “iş kanıtı radikalleridir.”

Monero 0 internet sitesinde ekip, “Monero projesinin sürekli olarak hard fork çıkarma stratejisinin artık stabil ve sağlıklı bir strateji olmadığına karar verdik. Satoshi’nin İş Kanıtı’nın merkezsizleşmiş uzlaşı için tek mekanizma olduğuna inanıyoruz.” yazdı.

Monero Original (XMO)

Monero Original projesi hakkında github deposu ve bazı medya kuruluşlarına gönderilen basın bildirisinden başka çok bilgi mevcut değildir.

Basın bildirisinde “baş geliştirici” Monero’nun seçim özgürlüğünü, farklılıkları ve arkasındaki güçlü topluluğunu dikkate aldığını belirtti ve “Monero sevenlere ikonik bir para desteği ve orijinal chain’de kalma olanağı sunuyoruz” dedi.

HitBTC, XMO/BTC, XMO/USDT ve XMO/ETH’nin ticaretini destekler ve ticaret yaklaşık altı dolardır.

Monero Classic (XMC)

Monero Classic projesinin temsilcisi Bento Tan, Bitcoin Magazine’e konuştu ve ekibi, ASIC gelişiminin kripto paranın gelişimi için sağlıklı olduğuna inanan Singapurlu bir grup Monero tutkunu olarak tanımladı.

İnternet sitesinde Monero’nun temel geliştiricilerinin sahip olduğu güçle olan sorunlarını vurgulayarak Monero Classic’in ana mesajının, iş kanıtını değiştiren geliştiricilerin daha fazla merkezilik yarattığı ve merkezsizleşmeyi zarara uğrattığını söylüyorlar.

Bu itirazın geliştirme ekibindeki karar verici gücün merkezileşmesine karşı olduğu görülüyor. Monero Classic ekibi de Monero geliştiricilerinin uygun olduğu zaman uzlaşı kurallarını değiştirebileceği ve değiştireceğini ve topluluğun, geliştiricilerin arzularını takip etmeye koşullandığını söylediğini gözlemledi.

Tan, Bitcoin Magazine’ Monero Classic projesinin diğer hiçbir fork projesiyle ilişkisi olmadığını ve Monero’nun böyle bir niyetinin de olmadığını açıkladı.

Monero-Classic (XMC)

Monero-Classic internet sitesinde PZ adındaki bir kişinin (“ilk Bitcoin evanjelistlerinden” ve Litecoin Roundtable’ın Genel Sekreteri) bu projenin arkasında olduğunu belirtmektedir. Monero topluluğunun ASIC madenciliği üzerine gittikçe büyüyen korkusunu fark ettiğini ve diğer Monero Classic ekibi gibi bu korkunun temelsiz olduğunu iddia etmektedir.

“Aslında kripto para için özelleştirilmiş madencilik makinesinin ortaya çıkması bir normal pazar ekonomi olgusudur” diye yazan PZ, “herhangi bir değerli algoritma için madencilik makinesinin ortaya çıkması yalnızca zamana bağlı” diye ekliyor.

PZ, ASIC’e dayanıklı fork için topluluk desteğini kabul ediyor, fakat toplulukta ASIC’in Monero madenciliğinde varlığını kabul eden ve bu eski protokolle devam edecek olan çok kişi olduğunu söylüyor. Sözlerini, birleştirici bir mesaj ve inançla bitiriyor: “Gelişim için bu iki düşünceye eşit fırsatlar tanınmalıdır.”

Bitmain’in madencilik havuzu olan Antpool, bu projeye desteği hakkında tweet atmış ve Bitmain’in (ASIC’le madencilik yapılan Monero’dan faydalandığı açıktır) gelişiminde yer alabileceğini işaret etmiştir.

Bu Monero Classic projesi gate.io, LoMoStar ve CoinEx borsaları ve basım zamanında 25 dolar olan piyasalar tarafından desteklenmektedir.

MoneroC (CXMR)

MoneroC hakkında bilinen neredeyse hiçbir şey yoktur. Projenin internet sitesinde “daha fazla bilginin yolda olduğu” notu yer almaktadır.

Twitter hesaplarında ana Monero projesinin protokol üzerinde yaptığı bazı değişiklikleri, merkezleşmeyi engelleyecek şekilde yapmayı planladıklarını duyurdular.

Ekip aynı zamanda hedeflerinin MoneroV’yle (bu yıl ilerleyen zamanlar için planlanan bir diğer Monero fork’u) aynı olduğundan bahsetmektedir, ancak MoneroC ana kodu kullanan bir fork’ken MoneroV yeni güncellenen 12. versiyon kodu kullanan bir fork olacaktır.

Monero’m var… bu beni etkiler mi?

Elinizde bulunan Monero varlığınıza gelince, bu yeni fork’ların yol açabileceği birkaç sorun bulunmaktadır. Öncelikle yeni Monero fork’ları yeniden kullanılmaya karşı korumalı değildir, bu yüzden fork’lu chain’lerden birinde para göndermek, başka bir chain’deki denk paraların da harcanmasına neden olabilir.

Bundan kaçınmak için tutmak istediğiniz yeni fork’lanan paralardan herhangi biri, gerçek Monero’nuzu taşımadan önce bulundukları adresten çıkarılmalıdır. Zamanla, yeniden kullanılma tehdidi azalmaktadır çünkü yeni ve eski paralar karışarak karşıt blockchain’lerde geçersiz olur.

Daha endişe uyandırıcı bir tehditse yeni fork’lanmış paralarınızı almak ve taşımanın Monero parası mülkiyetinizi açığa vurabilecek olmasıdır. Bu olasılık Monero projesinin gizlilik odaklı misyonuna zıt düşmektedir. Monero’nuzun gizliliği sizin için önemliyse, bir chain’i takip etmeniz ve kalan alternatif paraları görmezden gelmeniz önerilmektedir. En yüksek değeri tutan chain’i de seçseniz, tercih ettiğiniz kodun hangi fork’unu düşünerek karar da verseniz bu gizliliği korumanın en iyi yoludur.

Peki… işe yaradı mı?

Fork etkisini göstermektedir! Fork’landığından beri Monero’nun hash oranı büyük ölçüde düşmüştür ve Monero topluluğu bundan memnun görünmektedir. Ancak ASIC üreticileri için işler biraz farklı.

Bitmain Monero-Classic projesine desteğini göstermiş ve yeni X3 CryptoNight kazıcısını satma planlarına devam etmekte olsa da, daha küçük bir donanım firması olan Baikal, CryptoNight madencilerini beş alana bir bedava kampanyasıyla satmaya başladı. Baikal, “gerçek” Monero’nun varlığını sürdüreceğine inanıyor ve teknolojideki yatırımlarından bazılarını geri kazanmayı umuyor.

Ya sonra?

Bitcoin ve Litecoin gibi diğer projelerin birçok fork’unda gördüğümüz gibi, hangi teşebbüslerin işe yarayıp hangilerinin yok olacağını yalnızca zaman gösterecek. Çeşitli XMR fork’larında meydana gelebilecek yenilikler için takipte kalın!

 

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir