Ana Sayfa > Haber > Monero Topluluğu Büyük Bir Değişime Tanık Oluyor

Monero Topluluğu Büyük Bir Değişime Tanık Oluyor

Monero Topluluğu Büyük Bir Çöküşe Tanık Oluyor

Bitinfocharts’a göre kripto piyasalarındaki en iyi kripto para birimlerinden biri olan ve gizlilik konusunda sık sık takdir edilen Monero (XMR) son günlerde hash oranında son derece ciddi bir düşüş yaşıyor. Yaşanan bu düşüş topluluğu “Monero, ASIC’lerle olan savaşını kazandı.” düşüncesine soktu ve topluluk bu durumdan son derece memnun gibi görünüyor.

Monero’nun Takipçileri Büyük Bir Değişime Tanık Oluyor

6 Nisan 2018’de Monero Original, Monero Classic ve Monero V hard forkları ortaya çıktı. Bu çatallanma XRM’nin merkeziyetçi bir hale gelmesi endişesi nedeniyle gerçekleşti. Bu süreç sonrasında dünyanın en büyük madencilik şirketi ve en büyük ASIC çip üreticisi olan Bitmain, en yeni ürünü Antminer X3’ü piyasaya sürdü. Bu ürün temel olarak Monero (XMR) madenciliği için üretilen bir üründü. Böyle bir durumun olması ise topluluk arasında endişe arattı. Bu endişenin temel sebebi ise XMR’ın merkezileşme ihtimaliydi. Topluluk böyle bir ürün ile merkezileşme ihtimali olabileceğinden tedirgin oldu. Bu nedenle XMR’ın kurucusu Riccardo Spagni, bu düşüncelerin önüne geçebilmek ve madencilik şirketinin hamlesine karşı bir misilleme yapmak için merkezileşmenin önüne geçeceğinin sözünü vererek topluluğu sakinleştirmeye çalıştı.

Aynı zamanda Bitmain hash oranında yaklaşık olarak yüzde 50-60 gibi oldukça yüksek bir artışla, Monero’yla gizli madencilik yapmaktan suçlandı. XMR topluluğunun büyük bir çoğunluğu sayısal olarak oldukça fazla olan bu artışı botnet’e bağladı. Yani kripto para botnet’lerinin tüm dünya genelinde farklı farklı cihazlara yasal olmayan yollarla bulaşarak yatırımcılarına milyon dolarlar kazandırabilme yeteneğine sahip olması bu düşüncenin temel sebebi oldu. Şonuç olarak XMR bu olayı engelleyebilmek adına AAHF ( Anti-ASIC Hard Fork) olarak adlandırılan yeni bir strateji uygulamaya karar verdi ve zaman kaybetmeden bu stratejiyi uygulamaya başladı. XMR’ın AAHF stratejisi ile birlikte ASIC’lerin son derece etkin bir şekilde madencilik yapmasının önüne geçilmeye çalışıldı. Yani bu kapsamda ASIC’lerin etkin bir şekilde madencilik yapmaması adına blok zincirdeki madencilik algoritması değiştirildi.

Monero Monero v1.6.3 Güncellemesi ile Kendini Yenilemişti

Monero geçtiğimiz haftalarda Twitter hesabından Ledger Nano S cüzdanının, Monero v1.6.3 ile kullanılabileceğini duyurarak kullanıcılarını sevindirmişti. Monero v1.6.3 güncellemesi ile küçük hata düzeltmeleri, OTG üzerinden Ledger Nano S desteği, ödeme alma ve ödeme yapma gibi işlemler için kolaylık olması açısından QR kod uygulaması getirildi. Bununla birlikte birkaç dilde yeni dil çevirileri (Yunanca, Rusça, İsveççe, Romence ve Macarca), uygulama dili seçimi gibi yeni düzeltmeler yapıldı.

Son zamanlarda kripto piyasalarında yaşanan olumsuz havadan etkilenen kripto para birimleri arasında Monero’da bulunuyor. Şu an XRM fiyatı yaklaşık 96 dolar seviyelerinde bulunuyor. En iyi ilk yirmi kripto para birimi arasında 11. Sırada yer alan XMR yaklaşık 1.5 milyar dolarlık piyasa değeriyle hala sektörde iddialı olduğunun altını çiziyor.

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir