Ana Sayfa > Haber > NASA Uzayın Derinliklerini Ethereum ile Arıyor

NASA Uzayın Derinliklerini Ethereum ile Arıyor

Ethereum uzay araştırmalarında insanlığa ışık tutacak.

Ethereum’un uzayda ne işi var demeyin, bu günlerde teknolojinin olduğu her yerde BlockChain platformunun kullanılması kaçınılmaz hale geldi.

NASA son olarak, Akron Üniversitesi ile birlikte uzay yolculuklarını daha güvenli ve iletişimin kesilmeyeceği bir düzeye taşımak için Ethereum BlockChain alt yapısını kullanmak için bir kurul oluşturdu. Bu iş için üç yüz bin doların üzerinde bir yatırı yapan NASA’nın bu projedeki ilk hedefi, uzaya fırlatılan araçların uzayda bulunan cisimlere çarpmadan otomatik manevralar yapabilmesini sağlamak. Projenin adı “Resilient Networking and Computing Paradigm” yani “Esnek Ağ be Bilgi İşlem Paradigması”.

Bu manevraların en titiz bir biçimde yapılmaları özellikle insansız uzay araçları için hayati bir önem teşkil ediyor. Ayrıca bu insansız araçların konumlarını devamlı olarak ölçebilmek de NASA açısından oldukça önemli. Bu projenin dünyanın en önemli uzay kuruluşu için bir diğer artısı da iletişim araçlarında sağlayacağı güvenli ortam. Nasa hem iletişimde hem de navigasyon belirlemede BlockChain’den çok şeyler bekliyor.

Araştırmayı Akron Üniversitesi’nden Dr. Jin Wei Kocsis yöneteceği duyuruldu. Bu araştırmada hedeflenen bir başka çok önemli gelişme de uzay araçlarında akıllı sistemler geliştirmek ve uzay araçlarının kendi başlarına uzayda eylem yapabilmelerini sağlamak. Bu şekilde uzayda seyreden her türlü cihaz ile dünyanın irtibatta kalmasına gerek kalmayacak.

Ethereum ile Yapay Zeka Uzay Derinliklerinde Kendi Başına Süzülecek

Eğer araştırma başarı ile sonuçlanırsa Ethereum BlockChain platformu ile sağlanacak bütün bu gelişmeler sayesinde araçlara adeta yapay zeka girecek ve bu teknoloji insanoğlu adına evrenin sırlarını arayacak. Bundan sonra uzay araçlarının bozulmaları, irtibat kaybı, erişim engeli gibi haberler duymayacağız.

Araştırma müdürü Dr. Kocsis yapmıi olduğu açıklamada şunları söyledi;

“Bu projede, Ethereum blockchain teknolojisi, derin uzay araştırmaları için merkezi olmayan, güvenli ve bilişsel bir ağ oluşturma ve bilgi işlem altyapısı geliştirmek için kullanılacaktır. Blockchain konsensüs protokolleri, altyapının dayanıklılığını iyileştirmek için daha fazla araştırılacaktır. Çevresel tehditleri tanıyan ve bunlardan kaçınılabilecek, aynı zamanda otomatik olarak bir dizi görevi tamamlayabilecek bir teknoloji geliştirmeyi umuyoruz.”

Kocsis, merkezi olmayan bu sistemin, uzay aracının, diğer görevlerin yanı sıra veri toplanmasını otomatikleştirmesine yardımcı olacağını da ümit ediyor. Bu şekilde uzaya yollanan araçlar oradan materyal taşıyarak araştırmaları buradaki bilim insanlarının yapmasına gerek kalmadan tüm analizleri uzayda yapacak, gerekli veriyi toplayacak ve dünyaya sadece veri gelecek. Doğal olarak NASA ultra bir masraftan kurtulmuş olacak.

Bu gelişmeler hem Ethereum borsası hem de BlockChain teknolojisi için oldukça sevindirici. Kripto para dünyasının Bitcoin ile birlikte en önemli para birimi olan Ethereum bu araştırma ile birlikte hem itibarını hem de değerini artırabilir.

CCN

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir