Ana Sayfa > Haber > Neden Afrika Kripto Para Konusunda Bu Kadar Bereketli?

Neden Afrika Kripto Para Konusunda Bu Kadar Bereketli?

Kripto paranın vergi kaçırma ve kara para aklamada kullanılmasının yarattığı şüpheye rağmen birçok ülke ve yatırımcı kripto para ile işlem yapma yolu arıyor

Kripto paranın suç, vergi kaçırma ve kara para aklama kapsamında aşırı derece kullanılmasının yarattığı korkuya ve şüpheye rağmen birçok Afrika ülkesi ve özel yatırımcı, yerel para ile yaptıkları işlemleri, kripto para ile yapmanın yollarını bulmaya çalışıyor.

Global Risk Insights tarafından yayınlanan rapora göre birçok Afrika ülkesi kripto para kullanımının önünü açmaya çalışıyor. Afrika’da ülkeler kripto paralar kullanmaya başladıkça kendi marketlerini daha çeşitli ve daha dijital hale getiriyor. Bu yaklaşım Afrika ülkelerinin Blockchain platformunun halka açık servislerinde daha rahat erişilebilir olmasını sağlayan yeniliklerin kullanılmasında lider olabileceklerini gösteriyor. Ayrıca merkez bankalarının da dijital paralara yaklaşımı hızla olumlu yönde değişiyor.

Blockchain teknolojisi etrafında konumlanmış olan Bitcoin’in, Güney Afrika Merkez Bankası tarafından transfer ücretlerinin düşürülmesi için kullanılması görüşülüyor. Kenya’da ise Blockchain teknolojisi şimdiden küçük ölçekli işletmelerin kredi puanlarının hesaplanmasında kullanılıyor. Twiga Foods ve IBM’in ortaklığı ile geliştirilen sistemde küçük ölçekli işletmeler, akıllı telefon uygulaması üzerinden kolay bir şekilde düşük miktarda kredi alabiliyor.

Blockchaine ve kripto paralara olan ilgi Batı Afrika’da, Zimbabwe’den Kenya’ya kadar hızla yayılıyor. Global Risk Insight’ın verilerine göre Afrika’nın kripto para pazarında yaşanan gelişimindeki en önemli faktörlerden birisi resmi olmayan çalışanlar. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün yayınladığı rapora göre Sahra Altı Afrika ülkelerinde çalışanların %66’sının herhangi bir kaydı yok. İşsizliğin yüksek seviyede olduğu Afrika ülkeleri bir değer yaratmak için blok zinciri ve kripto para çözümlerine yatırım yapmaya çalışıyor.

Afrika’da Kripto Para Kullanımı

Şu anda aralarında Zimbabwe ve Güney Afrika’nın da bulunduğu üç Afrika ülkesinde Bitcoin ATM’leri hizmet veriyor. Diğer taraftan Zimbabwe hükümeti bankaların kripto para işlemi yapmasını yasakladı. Zimbabwe Merkez Bankası da Bitcoin ATM’lerinin ve kripto para borsalarının kanun dışı şekilde hizmet verdiğini duyurdu.

Kenya’daki genç girişimciler kendi girişimlerinin fonlanması için alternatif topluluk fonları elde etmenin yollarını arıyorlar ve kripto para madenciliği üzerine eğiliyorlar. Nijerya’da ise Bitcoin satışları giderek artıyor. Uzmanlar, Afrika ülkelerinde yaşanan değer oynaklığı gibi makro ekonomik problemlerden doğan negatif ekonomik yansımaların dijital para ödeme platformları ile vatandaşa daha az hissettirileceğini düşünüyor.

Dijital para borsaları, kıtanın her yanında büyümeye başladı. Zimbabwe ve Gana gibi ülkelerde dijital paralara gösterilen ilgiden dolayı burad bulunan borsalar her geçen gün yeni seçenekler sunuyor. Bitcoin’den Ethereum’a kadar birçok büyük kripto para biriminin yanı sıra 1500’den fazla altcoin bölgede destek buluyor. Ancak hükümetlerin uygulamaları ile birlikte sahtecilik, suç ve kara para aklama endişeleri nedeniyle bölgede büyüme gerçek hızına ulaşamıyor.

CCN

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir