Ana Sayfa > Nedir? > NEO Kripto Parası Nedir? | Yeni Başlayanlar için Detaylı Rehber

NEO Kripto Parası Nedir? | Yeni Başlayanlar için Detaylı Rehber

NEO Nedir Neo hakkında her şey

NEO yeni nesil bir akıllı ekonomi platformudur (eski adı Antshares’tir) ve Yunancada yeni, genç anlamına gelir. NEO’nun ünü hızla artmıştı ve çoğu kişi NEO’yu ani büyümesiyle tanımaktadır. Ancak ayrıntılı baktığınız zaman tartışılması gereken birçok özelliği bulunmaktadır.

“Çinli Ethereum” adı verilen NEO’nun birçok hype’ı bulunmaktadır, fakat bunlar beklentileri karşılamakta mıdır sorusunun cevabını zaman gösterecek. 

Kodların yasallığı

Öncelikle akıllı sözleşmelerden bahsedelim. Black hukuk sözlüğüne göre sözleşme: “Belirli bir şeyin yapılıp yapılmayacağına dair yeterli değerlendirmenin ardından varılan anlaşmadır.” Kulağa basit geliyor, değil mi? Sözleşme yasası çoğu kişinin hayatını adadığı birçok çalışmanın olduğu bir tavşan deliğidir, ancak bu dijital çağda bir değişim olmuş ve programlanmış kodlar yasa haline gelmiştir.

ABD’de ESIGN kanunu federal olarak 2000’de yürürlüğe girmiş ve dijital imzaların yasal olarak bağlayıcı olduğunu kabul etmiştir. Çin’de benzer bir yasa ve dijital imzaların yasal kullanımı 2007’de kitaplarda yerini almıştır. Bu, artık yasal sistemin dijital alemle arasında bir köprü olduğu ve dijital sözleşmeler için birçok yeni olanağa fırsat tanıdığı anlamına gelmektedir.

Akıllı Sözleşmelerle Tanışın – iki veya daha fazla tarafın ara yüzü için dijital, sınırsız ve güvensiz yeni bir yöntem

Sözleşmeler iki (veya daha fazla) birey ve/veya taraf arasındaki anlaşmaları yönetir. X gerçekleşirse, Y olur. X gerçekleşmezse Z başvurulacak mercidir. Bu, “eğer-öyle-değilse” ifadelerinin kod olarak geleneksel sözleşme yasasında kolayca girilebileceği bilgisayar bilimindeki koşullu programlama yapısıyla oldukça uyumludur.

Dijital anahtarlar ve imzalar varlıklarını dijital (eskiden kağıt olan) sözleşmelerde gösteren yeni kalemlerdir. Artık kodlanan sözleşmeler dijital çağda Neo gibi platformlarda yeni bir yoldan gerçekleşmektedir.

NEO sistemi şunları içerir:

 • Yetkilendirilmiş Bizans Hata Tolerans (DBFT) algoritması – Bu geleneksel iş/hisse kanıtı yerine bir uzlaşı mekanizmasıdır ve sistemin Bizanslı Generaller sorununa direnmesini sağlar. Bazı nodlar kötü niyetli olsa da uzlaşı gerçekleşmesini sağlar.
 • NeoX – Bu sistem çeşitli Blockchainler çevresinde işlem yapmaya olanak tanır.
 • NEO Contract – Var olan kod temellerini (örneğin C#, VB.Net, F#, Java, Kotlin) entegre eden ölçeklenebilir ve yüksek performanslı çevrelerde akıllı sözleşme yaratma mekanizmasıdır.
 • NeoFS – Merkezsizleşmiş depolama sağlayan bir hizmettir (eşler arası bir Dropbox gibi).
 • NeoQ – Kuantum bilgisayarları tarafından çözülemeyen problemler üreten lattice temelli bir kriptografi mekanizmasıdır ve kuantuma karşı dayanıklı olmayı sağlar.
 •         NEO’ya genellikle Çin’in Ethereum’u adı verilir, ama neden?
 •         NEO, “halka açık bulut” olarak konumlandırılır ve Blockchain platformu endüstri lideri olarak üstünlük sağlamakla birlikte Çin hükumetinin daha büyük bir stratejisinin parçasıdır. Genel olarak araç ve platformlarını kullanmak ve ekosistemi geliştirmek için geliştirici istiyorlar. Bunu zaten City of Zion ekibiyle görüyoruz.
 •         Özel fonla desteklenen OnChain, lider olmak istiyor
 •         KPMG tarafından en iyi 50 Fintech Çin şirketi olarak oynan OnChain, uyuyan bir devdir. NEO halka açık bir bulutsa, OnChain şirketler ve diğer büyük kuruluşlar tarafından kullanılan özel bir buluttur. OnChain’in amacı Blockchain’in Microsoft veya Apple’ı olmaktır. DNA (Dağıtılmış Ağlar Mimarisi) yaratan ilk Çin ekibidir. DNA uygulamaları, zincirler arası birlikte işlerliği destekler ve geleneksel iş sistemleri ve ağlarıyla entegre edilebilir. 

“Vizyonumuz Onchain’i gerçek anlamıyla evrensel bir Blockchain sistemi haline getirmektir. Farklı plug-in modüllerini kullanarak sistemimiz halka açık zincire, birlik zincirine ve hatta özel zincire uygulanabilir. Şu anda gelişimde olan zincirler arası adaptör modülümüz bu farklı zincirler arasında birlikte çalışırlık yaratmaktadır.” ~Da HongFei, NEO ve OnChain kurucu ortağı

Diğer kayda değer ortaklıklar arasında Japon Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı konuşmalarıyla birlikte Alibaba’nın Ali Cloud’u için girişim seviyesinde blockchain’le çalışan elektronik posta sağlamaktadır.

Bunun NEO için önemi nedir?

Sonunda tandemdeki iki ağ için emsalsiz ulaşım ve kullanıma izin veren NEO ve OnChain ağları arasında birlikte işlerlik bulunmaktadır.

NEO’nun Ethereum’dan farkı nedir?

NEO birçok farklı kod temellerini (örneğin C#, VB.Net, F#, Java, Kotlin) desteklerken Ethereum, Solidity adındaki kendi özel diline sahiptir. Geliştiricilerin herhangi bir geliştirme gerçekleştirmeden önce bu dili öğrenmesi gerekir. Bu, ekosisteme girebilecek girişimci sayılarını engelleyecek daha uzun öğrenme süresi anlamına gelmektedir.

Eleştiriler, endişeler ve zayıf yanları

NEO temel olarak %100 ön çıkarımla birlikte kullanıcıların cüzdanlarında tutarak ek paralar (GAS formunda) türetebileceği hisse kanıtı modeline sahiptir. NEO, insanların yatırım yapmasını sağlayan kitlesel fonlama etkinliği aracılığıyla para “dağıtmıştır,” ancak NEO satıştan yine de para kazanmıştır. Madencilik ve yalnızca para ihracı olmadığı için bu, dağıtımı büyük oranda merkezileştirir.

NEO iki gruba ayrılmıştır: Kitlesel fonlama vasıtasıyla satılan (ve ilk katılımcılara verilen) 50 milyon ve NEO Konseyi tarafından “yönetilmek” için ayrılan 50 milyon.

“Kilitleme” süreci 16 Ekim 2017’de son buldu ve gelişim ve diğer amaçlar için varlıkları kullanıma sundu:

 • 10 milyon NEO, NEO geliştirici ve Konsey üyelerine gider
 • 10 milyon NEO, NEO ekosistemindeki geliştiricilere teşvik olarak gider
 • 15 milyon NEO, NEO tarafından kullanılan diğer yardımcı Blockchain projelerine yatırım olarak gider
 • 15 milyon NEO  “gerekli durumlar” için tahsis edilir

Bazıları milyonlarca NEO’nun geliştiricilerin elinde bulunmasının pazarda ucuzluğa ve fiyatı veya ekonomi tutumunu değiştirebilecek diğer olaylara neden olabileceğini düşünebilir.

Ayrıca yukarıda bahsedilen alanlardan bazılarının anlaşılması biraz güçtür ve varlıklar bu parametrelerle kullanılırsa ayırt etmesi güç olabilir. (Proje evrildikçe değişebilir.)

Ek olarak tüm kripto para inisiyatifleri için uzun vadede kayda değer bir şeylerin olması için kullanımın bir ağ etkisi olmalıdır. Bu, inisiyatifin sunduğu tüm hype ve potansiyele rağmen NEO’yla geliştirici kullanım seviyesinde tam olarak meydana gelmemiştir.

NEO’nun Güçlü Yanları ve Fırsatları

NEO’nun finans hizmetleri endüstrisinde “tam üye” olan OnChain adında bir kardeş şirketi bulunmaktadır. Aynı zamanda Alibaba dâhil olmak üzere büyük şirketler ve Çin ve Japon hükûmetleriyle çalışmaktadır.

NEO’nun daha çok OnChain’den ayrı bir halka açık açık kaynak bulut modeli olduğu düşünülür, ancak NeoX’te göreceğimiz üzere zincirler arası işlevsellik açısından birleşik olarak da görülebilir.

GAS, NEO’nuz olduğu için size ödül verir

Ekosistemi kullanmak için yakıt işlevi gören Ethereum ile “ether”e benzer olarak GAS da benzer bir işleve sahiptir. NEO’nun farkı, GAS’ın bir para birimi olarak kendi özel statüsü vardır. (Steemit parası olsn STEEM ve Steem doları olan SBD’ye benzer olarak).

GAS, her yeni NEO blokla üretilen bir Hisse Kanıtı benzeri teşviktir. Blok başına 8 GAS olan sürüm her sene bir birim azalır (Yani ikinci senede 7 GAS, üçüncü senede 6 GAS vb.). Bu, 100 milyon GAS üretilene kadar devam eder ve bunun ardından GAS üretilmez.

NEO, NEO ağı ve hizmet eşlerini kullanmak için gereken GAS’i bu kripto paranın sahipleri için üretir. Bu durum, ekosistem için kullanılması nedeniyle (ki bu NEO sahipleri için iyi bir durumdur) muhtemelen satın alma baskısı (talep) oluşturacaktır. Bu kripto para ağını kullanan daha fazla proje oldukça GAS için daha fazla talep olacaktır.

Yani NEO “yeni nesil akıllı ekonomi” midir?

Bu henüz belli değil. Dijital imzaların ve bunlar aracılığıyla dijital sözleşmelerin meşru, yasal ve kullanışlı olduğunu biliyoruz. Bu durumda yasal temellerden başlayabiliriz. Temel soru şu olacaktır: İnsanlar gerçekten sistemi kullanıyor mu ve talep var mı?

Fakat şirket ve ekibi Asya kıtası ve ötesinde (Batı bölgelerde görüldüğü gibi) derin temeller atmak için büyük adımlar atıyor. Geliştirici odaklı mimari kesinlikle iyi sonuçlar verecek. Çünkü daha dik öğrenme eğrileri olan diğer projelerden daha hızlı olan yeni geliştiricilere ev sahipliği yapıyor olacak.

Günümüzde Asya’da teknolojinin hızla kullanılmaya başlaması ve üretici olarak kritik rolü (madencilik için ASIC’ler de dâhil) bu bölgeyi gelişim noktası haline getiriyor. Çin, Japonya ve birçok diğer millet gibi Asya pazarları sessiz şekilde Blockchain ve FinTech endüstrisinde güç noktaları haline geliyor.

NEO’nun buna uyum sağlaması, gelecekte izleyeceği yol ve büyüme için iyiye işaret.

 

Aaron MANGAL coincentral

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir