Ana Sayfa > Haber > New York Mahkemesi Alibabacoin’i Suçsuz Buldu

New York Mahkemesi Alibabacoin’i Suçsuz Buldu

Alibaba New York Mahkemesinde Kaybetti

Kripto paraların isimleri gerçekten ilginç oluyor. Bazı şirketler fütüristik isimleri seçerken bazıları anlamsız kelimeler seçiyor, bazıları kelime oyunları yapıyor. Ancak aralarından bir tanesi var ki seçmiş olduğu isimle mahkemelik oldu. Hem de yıllık ticaret hacmi 22 milyar dolar olan dev bir grup tarafından dava açıldı. Bahsettiğimiz bu kripto paranın adı Alibabacoin. Dubai’li bir firmanın kripto parasına vermiş olduğu bu isim, dünyanın en büyük holdinglerinden biri olan Çin’li Alibaba’yı fena kızdırmış gibi görünüyor.

Aslında Alibaba deyince bizim aklımıza Sadri Alışık gelir. O eski filmde “Açıl susam açıl” diye bağırır ve dağın üzerinde gizli bir kapı açılır ve bir mağara görülür. İçinde mücevherler, altınlar, inciler, kısacası pahalı ve değerli olan ne varsa hepsi bu mağaranın içine gizlenmiştir.

Alibabacoin şirketinin yetkilileri de savunmasını işte bu şekilde yaptı. Daha önce Çin’de açılan davayı kaybetmiş ve bu ülkede kullanımı yasaklanmış olan Alibabacoin, New York mahkemeleri tarafından Amerika içinde yasal ilan edildi. Bu ismin anonim olduğuna kanaat getiren mahkeme ismin kullanımında bir suç izine rastlamadıklarını ve New York için Alibabacoin isminin bir sorun teşkil etmeyeceğini bildirdi.

Alibaba Holding, itirazında şirketlerinin New York için çok önemli olduğuna ve Amerika ve Çin arasında iki tarafında yararına olan ticari başarıda önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, Alibabacoin isminin bir kripto paraya verilmiş olmasının iki ülke arasındaki ticareti olumsuz etkileyeceğine değindi.

New York Güney Bölgesi yargıçlarından olan Paul Oetken, daha önce Çin’de yapılmış olan yasaklamaların New York’u ilgilendirmediğini söyledi. Alibaba avukatları Çin’de gerçekleşen davanın savunmasının en önemli parçasını burada da kürsüye taşıdı. Alibabacoin’in dünya çapında bir yanlış anlaşılmaya yol açarak Alibaba kullanıcılarının kafasını karıştırabileceğine değinen avukatların bu çabası da yeterli olmadı.

Alibabacoin şirketinden beklenen açıklama twitter üzerinden geldi.

“Mahkemenin verdiği kararı sevinçle karşıladık. Alibabacoin olarak yasal olmayan bir şey yaptığımıza asla inanmıyoruz. Güçlü ve içten bir şekilde ifade etmek isteriz ki mahkeme adil ve doğru bir karar almıştır.”

Alibabacoin’den yapılan açıklamalarda ayrıca “Alibaba” isminin asla bir firma tarafından tekelleştirilmesine göz yumulmaması gerektiği de dile getirildi. Şirket, Alibaba isminin büyülü yanını kullandıklarını ve mağarada bulunan, kullanılmamış ya da terk edilmiş altın sikkeleri ile sihir arasındaki bağlantıyı kendilerinin de kullanmaya hakları olduğunu belirtti.

Alibaba’nın Kripto Paralara İlk Karşı Çıkışı Değil

Dünyanın en büyük elektronik ticaret firmalarından bir tanesi olan Alibaba Holding’in CEO’su Jack Ma daha önce yapmış olduğu açıklamalarda Bitcoin’e şüpheyle yaklaştığını dile getirmişti. Geleneksel ödeme metotlarına odaklandıklarını belirten Ma, Bitcoin’i, insanlık için anlamlı olan hiçbir değeri savunmamakla eleştirdi. Bitcoin gibi kripto paraların düzenlemeler olmadan kullanımının özellikle para aklama ve diğer suç unsuru teşkil edecek eylemlerde kullanılmasının kaçınılmaz olduğuna değinen Ma, Alibaba Holding’in Alibaba Pay, dolar ve avro gibi paraları kabul etmeye devam edeceğini dile getirdi.

Grubun Blok Zincir Teknolojisine Yaklaşımı Daha Sıcak

Ayrıca her konuşmasında Bitcoin hakkında yüzeysel bilgiye sahip olduğunu dile getiren Ma Blockchain teknolojisine daha farklı bakıyor. Blockchain platformunun son zamanların en önemli bilişimsel gelişimi olduğunu söyleyen şirket CEO’su bu teknolojiyi araştıran uzman bir ekibe sahip olduklarını ve kendi blok zincirlerini oluşturmaya başladıklarını iletti.

Alibaba Holding’in alt kuruluşlarından biri olan Lynx International, kargo ve lojistik işlemlerinde kullanmak için kendi blok zinciri platformunu geliştirmişti.

ccn

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir