Ana Sayfa > Haber > NVIDIA Kripto Para Ürünlerinin Satışlarından Memnun Değil

NVIDIA Kripto Para Ürünlerinin Satışlarından Memnun Değil

Nvidia, kripto para donanımı satışlarından istediğini elde edemedi.

Ekran kartı sektörünün devi Nvidia’nın satışları 2017 yılının sonuna doğru büyük bir patlama göstermişti. Şirketin 2018 yılında gerçekleştirdiği birçok ekran kartı satışı da kripto para madenciliği için kullanılıyordu. Ancak kripto para sektöründeki ayı piyasası aynı zamanda Nvidia’nın da ekran kartı satışlarını derinden etkiledi.

Yaşanan bu düşüş ile beraber dev grafik şirketi yeni bir strateji belirlemeye hazırlanıyor.Görünen o ki şirket, kripto para madenciliği için özel olarak geliştirilmiş olan ekran kartlarından ve işlemcilerinden vazgeçecek. Şirket bu ürünlerin hem geliştirilmesini hem de satışını durduracak. Nvidia’nın satışları son birkaç yılda düzenli olarak artıyordu. Sadece geçtiğimiz yılda şirket, bir önceki yıla göre satışlarını %68 arttırmıştı. Ancak kripto para dünyasındaki olumsuz hava Nvidia’yı da kötü yakaladı. Şirketin hisseleri bu hafta neredeyse %8’lik bir düşüş gösterdi.

Nvidia’nın ekran kartı alanındaki en büyük rakibi AMD’de de geçen yıl kripto para madenciliği donanımlarından önemli miktarda gelir elde etmişti. Şirket bu sene de bu başarısını sürdürmeye devam ediyor. AMD açıkladığı ekonomik raporlarda geçen çeyreğe göre satış rakamlarını %100 arttırdığını duyurdu. Nvidia özellikle geçen seneki Kasım, Aralık aralarında yaşanan patlamadan yararlanmıştı. Şirketin bu dönemde satışları %42 artmış ve Kasım 2017’de şirket hisseleri rekor kırarak 267$’dan işlem görmüştü.

Geçen yıl Bitcoin’in değerinin yaklaşık 1 aylık bir sürede 5800$’dan 20.000$’a bir anda fırlaması birçok kişinin madencilik sektörüne adım atmasını sağlamıştı. Bu yükselişten kazanç elde etmek isteyen birçok kişi madencilik donanımlarına büyük rağbet göstermiş ve stoklar kısa süre içerisinde tükenmişti. Oyun bilgisayarı toplamak isteyen birçok kişi piyasa alacak ekran kartı bulamamıştı.

Ancak bu sene fiyatların tam tersine dönmesi Nvidia’yı beklenmeyecek bir şekilde yakaladı. Madencilik donanımlarına olan ilginin azalması hem Nvidia’nın hem de AMD’nin satışlarında önemli düşüşlere neden oldu. Nvidia bu yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 100 milyon$ değerinde madencilik donanımı satmayı hedeflerken bu sayı sadece 18 milyon$’da kaldı. Üstelik bu düşüşüşün daha devam etmesi bekleniyor.

Geleceğin Planlanması Yapılıyor

Nvidia’nın CEO’sun Jensen Huang, kripto para madenciliği donanımlarının üretimlerini durdurmayı hedefliyor. Bir konferansta konuşma yapan Huang, yeni alanları geride bırakarak yılın kalanında Nvidia’nın gücüne odaklarını açıkladı. Huang her ne kadar kripto para bölümünün büyük bir hayal kırıklığı yaratsa da asıl alanlarında beklentilerin üzerine çıktıklarını belirtti. Kripto para madenciliği Nvidia’nın kısa süreliğine bir gelir patlaması yaşamasını ve pazar payını yükseltmesini sağladı. Şirket, Çin merkezli Bitmain gibi endüstriyel madenciler ile rekabete devam edemeyecek. Kripto para madenciliğinde Bitmain tarafından geliştirilen ASIC kartları, Nvidia ekran kartlarını performans olarak geride bırakıyor.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir