Ana Sayfa > Haber > Nvidia RTX 2000 Ekran Kartları Işın İzleme Özelliği ile Geliyor

Nvidia RTX 2000 Ekran Kartları Işın İzleme Özelliği ile Geliyor

Nvidia'nın RTX 2000 serisi özellikleriyle göz dolduruyor

Ekran kartı endüstrisinin efsane ismi Nvidia yeni GeForce RTX 2000 serisi grafik kartlarını bu hafta tanıttı. Nvidia bu kartlarını duyurmadan bir süre önce yaptığı açıklamada kripto para madenciliği alanında artık istedikleri verimi alamadıklarını açıklamıştı. Amerikalı donanım devi yeni seriden RTX 2070, RTX 2080, RTX 2080Ti olmak üzere üç yeni kartı tanıttı. Yeni grafik kartları bir önceki GTX 1000 serisine göre altı kat daha fazla performans sağlayacak. RTX 2000 serisinde Nvidia’nın yeni mimarisi Turing kullanılıyor.

Nvidia’nın yeni serisi gerçek zamanlı ışın izleme ve yapay zeka özelliklerine sahip. Bu iki özellik de oyunlarda kullanılabiliyor. Işın izleme özelliği oyunların sanal dünyasına inanılmaz bir gerçeklik katacak. Yapan zekanın kullanımı ile beraber RTX serisi kendi oluşturduğu algoritmalar ile keskin, temiz ve gerçeğe yakın görseller ve efektler oluşturmayı sağlayacak.

Nvidia RTX 2000 Kripto Para Madenciliğinde Kullanılabilir Mi?

Nvidia GeForce RTX serisi oyun dünyasına yeni bir soluk getirecek ancak şu anda madencilerin ilgisini çekmiş gibi durmuyor. Tensor çekirdekleri ile beraber yeni mimari yapay zeka için inanılmaz bir güç sağlıyor ve %25-%30 daha fazla hash gücü veriyor. Ancak kartın bir önceki nesle göre %50 daha pahalı olması madencilerin henüz beklemede kalmasına neden oldu. Geçen sene piyasaya çıkan GTX 1080 Ti’ın fiyatı şu anda yaklaşık 599$ seviyelerinde. RTX 2080 Ti ise piyasaya yaklaşık olarak 1199$’dan satışa çıkacak. Yeni kart geçen seneki GTX 1080 Ti’ın neredeyse iki katı fiyatında. Diğer taraftan göreceli olarak madencilik performansı, bellek hızı, bant genişliği ve CUDA çekirdeği olarak bakıldığında RTX ile GTX’in bu fiyat farkına değecek bir farkı yok gibi gözüküyor. Fiyatı düşmedikçe RTX serisi madencilerin ilgisini çekme konusunda başarısız olacak.

Kripto para madenciliğinin CPU’lardan GPU’lara devredildiği dönemde hem fiyatlarında hem de satışlarında inanılmaz bir artış yaşanan Nvidia ekran kartları bir dönem isteklere yetişemez hale gelmişti. Bir ekran kartının fiyatının bin doları bulmuş olması özellikle Türkiye gibi doların çok değerli olduğu ülkelerde oyun tutkunlarının en iyi ekran kartlarını almasını da oldukça zorlaştırdı. Kripto para madenciliği başlamadan önce en iyi ekran kartlarını edinmek keseyi biraz zorlasa da orta gelirli bir insan için imkansız bir şey değilken, şu anda en iyi ekran kartlarına sahip olmak için neredeyse ufak bir servet harcamak gerekiyor.

Nvidia, geçmiş ekran kartı nesillerinin aksine RTX serisini tanıtırken herhangi bir şekilde kripto para madenciliğine değinmedi. Bunun aksine şirket yayınladığı son ekonomik raporda kripto para sektörünün kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını açıklamıştı. Şirketin kripto para madenciliğine yarayan donanımları istenen geliri getirmedi. Şirketin kripto para pazarına yönelik ürünleri neredeyse 100 milyon$ gelir kaybederek 18 milyon$’a gerilemişti.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir