Ana Sayfa > Haber > Oxford Profesörleri Blockchain Tabanlı Üniversite Kurmayı Hedefliyor

Oxford Profesörleri Blockchain Tabanlı Üniversite Kurmayı Hedefliyor

Bir grup Oxford profesörü, Avrupa Birliği çerçevesinde geçerli olacak bir diploma veren blockchain üniversitesini kurmanın yollarını aradıklarını duyurdu.

Bir grup Oxford profesörü öğrencilerine Avrupa Birliği kapsamında geçerli olacak bir diploma veren Blockchain altyapılı bir üniversite kurmanın yollarını aradıklarını duyurdu. Oxford’da Faculty of Philosophy bölümünden Joshua Broggi’nin liderliğini yaptığı Woolf Development isimli akademik grup Blockchain teknolojilerini ve akıllı kontratları kullanarak yüksek öğrenimin klasik yapısını daha demokratik hale getirmeye çalışıyor.

Blockchain üniversitesi, Oxbridge modelini kullanacak ve öğrencilere hem online hem de offline dersler sunacak. Projenin amacı ise coğrafi olarak bağımsız ve en önemlisi de yerel ya da ulusal topluluklarla sınırlanmamış bir eğitim ortamı oluşturmak. Woolf’un bildirisine göre Blockchain destekli üniversite yüksek öğrenim ücretleri, üniversite bürokrasisi, yönetim masrafları ve düşük maaşlı eğitmen gibi dünya çapında giderek büyüyen üniversite problemlerinin üstesinden gelecek. Ayrıca Blockchain’in sunduğu güvenlik ve değişmezlik sayesinde öğrenciler akademik hayatları boyunca herhangi bir kopya ya da benzer bir işe girişemeyecek. Akıllı kontratlar öğrencilerin katılımının takibini, kredilerini ve makalelerini otomatik hale getirecek.

Dr. Broggi yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nden tam akreditasyon almayı hedeflediklerini ve Blockchain teknolojisi ile yüksek seviyede veri güvenliği sağladıklarını belirtti. Broggi, bu üniversitede Hindistan’da bulunan bir öğrencinin de Amerika’da bulunan bir öğrencinin de evlerinden, aynı eğitimi alabilecekleri ve eğitimlerinin sonunda AB Woolf derecesine sahip olabileceklerini dile getirdi.

Blockchain Üniversitesi Yakında Hayata Geçiyor

Woolf’un ilk eğitim kurumu Ambrose, bu sonbaharda eğitim vermeye başlayacak. Ders başına ücret 400$ ve yıllık ücreti 19.200$ olacak. Bu ücret sağlanacak olan burslar ile daha da düşecek. Woolf Development projesi öğrenciler için “derslerin Airbnb servisi” olarak görülüyor. Eğitimciler içinse proje merkezi olmayan yapıda, kar amacı gütmeyen, demokratik bir topluluğun bir araya geldiği bir yer olacak. Daha önceden çıkarılmış olan ERC20 tabanlı WOOLF tokenları üniversitenin giderleri, bütçesi, proje geliştirmeleri ve üniversite yönetiminin oylanması için kullanılacak.

Blockchain daha şimdiden birçok alanda büyük bir fark yarattı. Henüz yapısal olarak olmasa da üniversite eğitiminde, dünyanın önde gelen birçok üniversitesi blockchain, akıllı kontrat ve kripto para içerikli dersler veriyor. Cambridge Üniversitesinin kripto finans alanında birçok araştırması bulunuyor. Aynı şekilde İsviçre’de yer alan Lucerne Üniversitesi de öğrencilerin harç ödemelerini Bitcoin ile yapmalarını kabul ediyor.

CoinTelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir