Ana Sayfa > Haber > Pakistan’da Kripto Para Yasağı İşe Yaramadı

Pakistan’da Kripto Para Yasağı İşe Yaramadı

Pakistan'da Kripto Para Yasağı İşe Yaramadı

Pakistan Hükümeti tarafından uygulanan kripto para yasağı ülkede etkili olmayı başaramadı. Tüccarlar, kripto para ticareti yapabilmek için uyarılara ve yasaklara meydan okuyacak alternatif çözüm yolları buluyor.

Pakistan Devlet Bankası (SBP) Nisan ayının başlarında, Hindistan’da yapılan kripto para yasağının hemen ardından “sanal paralarla işlem yapma yasağı” konusunda bir genelge yayınladı. Bankalara ve tüccarlara uymaları için üç ay süre veren Hindistan Bankasının aksine, Pakistan Merkez Bankası yasağı aniden yürürlüğe koydu. Pakistan Devlet Bankası, sanal paraların yasal bir ihale olmadığını belirterek, Pakistan’da herhangi bir şahsın ya da kurumun kripto para ihraç etme, satma, satın alma ya da takas etme yetkisi olmadığını hatırlattı. Tüm bankalar, ödeme sistemi operatörleri ve servis sağlayıcıları, kripto para işlemlerinden kaçınma önerisinde bulundular.

Urdubit’in CEO’su Danyal Manzar konuyla ilgili;

“Karar çok erken verildi ve acele olarak uygulandı. Yeterli zaman tanınmadan böyle bir kapatma kararı ve uygulanması doğru bir hamle olamaz. Ama biz SBP’nin kararına saygı duyuyoruz ”dedi.

Pakistan’da yasaktan önce yaklaşık 100 farklı dijital para, günlük olarak işlem görüyordu.Ticaret platformu yasağı takip ederek kalıcı olarak kapatmaya karar verdi.

Urdubit, yasaktan hemen sonra müşterilerini kripto fonlarını geri çekmesi konusunda uyardı. Ancak tüm bu uyarılara rağmen Urdubit’in müşterilerinin hesaplarında Bitcoinler duruyor.

Devlet Bankası Kripto’yu Yasaklayamaz

Manzar, Kripto Para ticareti yapmak isteyenlerin bunu yapmaya devam edeceğine inanıyor. Manzar:

“Ne kadar riskli olursa olsun, alternatif yollar hala var olmaya devam edecektir, borsalardan tüccarların yaklaşık % 80- 85’i, sanal para biriminde şanslarını denemek için geldi.” dedi.

Pakistanlı kripto tüccarları ise konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde Asia Times’a bazı açıklamalarda bulundu. Merkez Bankasının bu hamlesinin kripto para piyasalarında ilk aşamada düşüşe neden olduğunu belirten tüccarlar, alternatif ticaret yöntemleri keşfedildikten sonra ticaret hacminin tekrar canlandığını belirtti.

Kripto para tüccarı Mecid Ali:

“Devlet Bankası Pakistan’da kripto para birimini yasaklayamacak. Biz tüccarlar olarak bunu farkettik. Devlet Bankası’nın bu konuda yaptığı, bankaların kripto paraları değerlendirmesinin önüne geçmek, bu yüzden bankalarla işlem yapmamanız durumunda, Pakistan’da sanal paraya sahip olabilirsiniz ve ticaret yapabilirsiniz” dedi.

news.bitcoin

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir