Ana Sayfa > Eğlence > Para ve Bitcoin Tarihini Harika Bir Videoda Derlendi

Para ve Bitcoin Tarihini Harika Bir Videoda Derlendi

Altın, Para ve Kripto Para Tarihi

Tarih derslerinden kimsenin unutmadığı ve neredeyse herkesin ezbere bildiği tek bir bilgi varsa o da parayı Lidyalıların bulmuş olmasıdır. Peki paranın bulunmasından önce ne yapılıyordu? O ilk yıllardan Bitcoin dünyasına nasıl geldik. Bankalar neden kuruldular ve şimdi neden tökezliyorlar? İşte Cointelegraph’ın hazırlamış olduğu harika video!

Banknotlar Tarihteki Yerlerini Almaya Başladılar

Lidyalılardan çok daha önce de insanların ihtiyaçlarını karşılamaları için para yerine kullanılan objeler vardı elbette. Bu ihtiyaç insanlığın ilk dönemlerinden itibaren kendini göstermiş ve insanlar çeşitli araçları bu vesile ile kullanmışlar. Mesela balina dişi, nadir bulunan deniz kabukluları gibi doğal objeler değiş tokuş için kullanılmış. Ancak bu yöntemler birçok farklı nedenden dolayı terk edilmiş ve yerine metal paralar kullanılmaya başlanmış.

Önceleri altın olmasa da yine yapımı zor olan farklı metal paraların üzerine damgalar vurularak para amaçlı kullanılmaya başlanmış. Ardından altının keşfedilmesi ile birlikte ticarette para olarak altın ve gümüş kullanılmaya başlanmış. Aslında şu anda kullandığımız banknotlar da hemen hemen aynı mantığı takip ediyor. Küresel anlamda dünyadaki altın rezervine göre oluşmuş bir ekonomimiz var.

Aşağıda eklediğimiz Open University tarafından hazırlanmış olan diğer video biraz daha geniş kapsamlı ele almış konuyu. Örneğin Avrupa’nın Amerika’yı keşfi ile birlikte artan altın rezervinin eski kıtada nasıl bir bunalıma neden olduğu çok iyi açıklanmış. Kripto paraların sınırlı sayıda madeninin yapılabiliyor olmasının nedeni buradan açıkça çıkıyor aslında. Bu üst maden sınırı olmadığında kullanılan dijital paranın da her geçen gün değeri ister istemez azalacaktır.

İnsanlar özellikle gelişmiş ülkelerde daha şimdiden banknot taşımayı bıraktılar. Yerine düşük ücretli ürünlerde bile kredi kartı kullanıyorlar. Ancak bu işlemin hala zaman alıyor olması kalabalık popülasyonların bulunduğu şehirlerde yaşayan insanlar için sinir bozucu bir durum. Japonya’da bir kasaba geçtiğimiz günlerde banknotlardan vazgeçerek yerine bir uygulama kullanmaya karar verdi. Bu gelişmeler de gösteriyor ki artık banknotlar tarihteki yerlerini almaya şimdiden başladılar.

Dijital Paraların Kullanımı Dünyayı Daha Eşit Bir Yer Yapacak

Bitcoin, Tron, Ethereum ve LiteCoin gibi dijital paralar sınır tanımazlar. Her hangi bir devletin kontrolün girmezler ve yaptığınız işin karşılığı olarak dijital para kazandığınızda bu paranın değeri dünyanın her tarafında eşit olur. Böylece örneğin Hindistan’da bir dolara satılan bir ürünün ABD’de on dolar olması mümkün olmayacak. Ya da bir işi bir İngiliz’in saatte 24 sterline yaparken bir Endonezyalı’nın 2 sterline yapması gerekmeyecek.

İşte Open University tarafından hazırlanan ve paranın tarihini oldukça güzel görsellerle anlatan on dakikalık video.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir