Ana Sayfa > Haber > Paris Saint Germain Futbol Kulübü Taraftar Token’ı Başlatıyor

Paris Saint Germain Futbol Kulübü Taraftar Token’ı Başlatıyor

Paris Saint Germain Futbol Kulübü Taraftar Token’ı Başlatıyor

Fransız kulübü Paris Saint Germain kendi taraftarları için yeni bir token sistemi oluşturuyor. Kulüp bunun için blok zincir platformu olan Socios.com ile anlaşma yaptı.

Dünya genelinde çok büyük spor kulüpleri yavaş yavaş kripto para birimleri ve blok zincir teknolojisine geçiş yapmaya başlıyor. Kripto para birimleri ile blok zincir teknolojisini her anlamda kullanmaya çalışan spor kulüplerinin arasına Fransa’nın en büyük futbol kulübü olan Paris Saint Germain’de katıldı. Kulüp çok yakın bir zaman içerisinde taraftarları için bir taraftar tokenı başlatmayı planlıyor.

PSG Fransa’nın en yüksek liginde oynuyor ve ülkenin en popüler futbol takımı olarak milyonlarca taraftarı bulunuyor. Socios.com ise spor sektörüyle iç içe geçmiş ve blok zincir teknolojisini spor sektörüyle buluşturan bir platform. Aynı zamanda chiliZ adlı bir girişim tarafından da destekleniyor. ChiliZ ise birçok büyük firma tarafından destekleniyor. Oldukça iddialı bir platform olan chiliZ bu zamana kadar yaklaşık 66 milyon dolarlık fon toplamayı başardı.

Paris Saint Germain Futbol Kulübü Taraftarları için Taraftar Token’ı Başlatıyor

Paris Saint Germain ile Socios.com platformunun yapacağı ortaklık futbol kulübüne bir FTO (fan token offering) yapma imkanı sunacak. Bu sayede PSG kulübünün taraftarları kendi takımlarının tokenlarını alabilecekler. Tabi kulüp bu tokenları kullanan taraftarlar için birçok fırsatta sunacak. Bunların en önemlisi ise bu tokena sahip taraftarlar birçok konuda oy verme hakkına sahip olacak. Yani takımın formasının değiştirilmesi, rengi, stadyum müziği, her maçın kahramanı ve ayın kahramanı gibi seçimlerde oy kullanabilecekler.

Şu ana kadar çok detaylı bilgi paylaşımı yapılmadı. Fakat chiliZ CES’su Alexandre Dreyfus’un yaptığı açıklamaya göre PSG kulübü için bir taraftar tokenı oluşturulacak. Ancak bu tokenlar şirketin tokenlaştırılan hisselerini temsil etmiş olmayacak. CEO’ya göre bu proje takımın taraftarları ile olan ilişkisinin bir bakıma tokenlaştırılmış hali olacak. Konuyla ilgili bir açıklama da PSG’den geldi. PSG’nin CPO’su Marc Armstrong konuyla ilgili basın açıklamasında şunları söyledi:

“Paris Saint Germain kulübü olarak kripto para sektörüne güveniyoruz ve bunu her anlamda kullanmak istiyoruz. Kripto para birimleri çapın teknolojisi ve biz bu para birimlerinin sunduğu avantajlardan faydalanmak istiyoruz. Bunun için bu projenin kulübümüzün standart stratejisini ve taraftarlarımızla olan ilişkilerimizi ciddi derecede etkileyeceğini düşünüyoruz.”

Projenin gelecek sezon için kullanıma gireceği konuşuluyor. Fakat henüz kesin tarih belli değil ve token fiyatlandırılması için net bir bilgi bulunmuyor. Dreyfus Cointelegraph’a verdiği bir demeçte ise bu sayede dünya çapında yüz milyonlarca taraftarın bu topluluğun bir parçası olacağını düşündüğünü belirtti. Aynı zamanda taraftarlar için bilgilendirme yapılacağını ve kripto para birimleri ile blok zincir teknolojisinin en iyi şekilde tanıtacaklarını ekledi. PSG kulübünün taraftarlar için oluşturacakları taraftar tokenları Sorios..com ticaret platformu üzerinden alınıp satılabilecek.

cointelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir