Ana Sayfa > Haber > Piyasa Hacmine Göre 10 En Değerli Token

Piyasa Hacmine Göre 10 En Değerli Token

En değerli ilk 10 token birimi

Blockchain protokolü Bitcoin ile birlikte ortaya çıkmış olsa da ardından meydana gelen değişim ile şimdi çok farklı boyutlar kazandı. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri ve çok daha önemlisi Merkezsiz Uygulama olarak bilinen dApp’leri keşfetmesi ile birlikte kripto para birimleri gerçek dünyada etkisini katlarca artırdı. Ethereum bu dApp uygulamaları ile birlikte kullanılması için yine Ether’i seçebilirdi. Ancak bütün uygulamalarda çok küçük miktarlarda ETH kullanılacağı için ve popülerleşen uygulamalarda meydana gelebilecek sayısız işlem ciddi bir ölçekleme problemi yaratacağı için protokole dahil olan yeni uygulamaların kendi para birimleri olması için token tasarlandı. Bu sayede platforma dahil olan uygulamalar ana sistemi için yük olmaktan kurtuluyor. Sisteme dahil olan uygulamaların kullanacağı token birimleri biçimsel olarak aynı olsa da her uygulamada kullanılan token birimleri uygulamanın kullanımına göre değerleniyor ve Ethereum protokolünde kullanılan kripto para birimi olan Ether’den ayrı bir değeri oluyor. En değerli token kendi uygulamasından değer kazanıyor.

Ethereum protokolüne sayısız uygulama dahil olabiliyor. Her biri ayrı bir dünya gibi davranabilme özelliğine sahip olan bu merkezsiz uygulamalar son yıllarda geliştirilen yeni yazılımlar sayesinde birbirleri ile de rahatlıkla iletişime geçebiliyorlar. Kripto paraların değerlerinin sürekli yükseldiği geçen yılın son çeyreğinde bir dApp patlaması yaşanmıştı. Ağın ilk konukları genellikle acemi ve kalitesiz ürünlerle ortaya çıkmalarına rağmen aralarından popülerleşen uygulamalar da çıkabiliyordu. Ancak bu uygulamaların büyük çoğunluğu varlıklarını sürdüremiyorlar. Teknolojinin anlaşılmasıyla çok daha kaliteli uygulamalar Ethereum ağına dahil olmaya başladı. Bunların bir kısmı Ethereum ağını terk ederek kendi dünyalarını kurdular ve artık token değil kripto bara birimi olan coin halini aldılar. Buna rağmen hala çok sayıda merkezsiz uygulama var. Şimdi bu token birimleri arasından en değerli 10 tanesini tanıyalım.

10 – Augur Merkezsiz Tahmin Platformu (Ethereum Protokolü)

Augur token

 

Kuruluşunda rehber olarak Ethereum ağının yaratıcısı Vitalik Buterin’in de dahil olduğu Augur 2014 yılında ortaya çıktı. Merkezsiz bir bahis platformu olarak fikren büyük ilgi gördü. Kısa zamanda inanılmaz bir değer kazandı ve bu yılın ortalarına kadar en fazla kullanılan dApp uygulamalarından biri haline geldi. Son zamanlarda piyasaların durulması ile Augur işlem sayısında bir azalma görülüyor. Şu anda Augur 140 milyon dolar değerinde.

9 – Basic Attention Token (BAT) Merkezsiz Reklam Platformu 

(Ethereum Protokolü)

Blockchain teknolojisinin ve merkezsiz uygulamaların anlaşılması ile reklamcılık sektöründe yer alan sermayenin dağılım bölgeleri de değişmeye başlıyor. Merkezsiz uygulamalarda karar verici bir merkez ya da paraların toplandığı bir hesap olmadığından sistemde dönen token birimlerinin yer değiştirmesi de direk temaslarla oluyor. Bir şirket sisteme reklam verdiğinde bu reklamı izleyenlere otomatik olarak şirket hesabından token aktarılıyor. Bu miktarlar topluluk tarafından piyasa normallerine göre hesaplanıyor. Bu şekilde reklam izleyenler token kazanırken, reklam izlemek istemeyenler bu özelliği kapatabiliyor. Brave tarayıcısı şu anda bu özelliği kullanıyor. Reddit kanalında bu üründen para kazandığını söyleyenleri görmek mümkün. Her ne kadar henüz marketin önemsenmeyecek bir bölümü bu paya dahil olduğu için kazanılan miktarlar düşük olsa da teknolojinin çalıştığını görmek gelecek açısından umut verici.

8 – Pundi X ve XPOS Sistemi (Ethereum Protokolü)

Blockchain teknolojisinin tanınırlığının ve bu konuda insanların farkındalık kazanmasının bu denli yavaş ilerliyor olmasının başlıca nedeni bu kripto para birimlerinin gerçek hayatta kullanım metotlarının kullanıcı dostu olmaması olarak gösteriliyor. Muhteşem bir protokol üretilse de bu protokolde işlem yapmak için vakit ve çaba harcamak gerekiyorsa gerçek hayata girmesi söz konusu olamıyor. Bu nedenle Pundi X XPOS adını verdiği pos cihazlarını üretmeye başladı. Pundi X birçok ülkede kullanılmaya başlandı. Şu anda bu pos cihazlarından tedarik etmek mümkün. Şirket kendi sitesinden bunların satışını yapmaya başladı. Yakın zamanda f(x) adını verdikleri yeni bir protokole geçmeyi tasarlayan Pundi X geleceği olan uygulamalardan biri.

7 – æternity Yeni Nesil Akıllı Sözleşmeler (Ethereum Protokolü)

aeternity token

En değerli token birimleri listemizin 7. sırasından æternety yer alıyor. Listemizin neredeyse tamamı gibi æternety de Ethereum ağında bulunuyor ve Ethereum’un akıllı sözleşme teknolojisini bir ileri basamağa taşıyor. Akıllı sözleşmeleri tamamen gizli ve zincirin dışında çalışabilen bir yapıya geçiriyor ve sistem dışından bilgilerin bu kontratlarda işlenebilmelerine olanak sağlıyor. Bu sayede ölçekleme sorunu mikro ödemeler için bile ortadan kalkmış oluyor. Aynı zamanda æternity ağında çalışabilecek farklı uygulamaların da önü açılıyor. æternity’nin şu anda piyasa değeri 219 milyon dolar.

6 – Zilliqa – 1500 TSP (Ethereum Protokolü)

Blockchain teknolojisinin önünde duran en büyük engellerden biri ölçekleme sorunu. Bu sorunu kısaca şu şekilde açıklayabiliriz. Blok zinciri tek bir blokla başlar. Bu blok Genesis olarak isimlendirildi. Ardından yazılımın kurallarına göre belli bir süre sonra bu süre içerisinde gerçekleşen işlemlerin ekleneceği yeni bir blok oluşur. Örneğin Bitcoin zincirinde her yeni blok 10 dakikada bir oluşuyor. 10 dakika boyunca yapılan işlemler bir sonraki blokta kaydediliyor. Sistem geri dönüşümsüz olduğu için bu yeni blok en uzun ve tek geçerli blok oluyor. Ancak yeni blokta belli bir sayıda işlemin kaydedilmesi gerekiyor. Bu daha çok bit cinsinden ölçekleniyor. İşlem sayısı arttığında yeni blokta bütün işlemler kaydedilemiyor ve bir işlem sırası meydana geliyor. Bu sırada bulunan işlemler beklemede kalıyor. Bu da anında transfer imkanının önünde bir engel. Zilliqa teknolojideki bu sorunla ilgileniyor. Bitcoin saniyede 7, Ethereum 15 işlem kaydederken Zilliqa bu sayıyı 1500’e çıkardığını duyurdu. Yaratıcı bir mühendis ekibi olan Zilliqa en değerli token listesinde 6 numarada.

5 – Maker (Ethereum Protokolü)

Ethereum ağında bulunan bir uygulama daha. Maker, Dia adını verdiği ve dolarla aynı paritede kalacak şekilde yaratılmış bir Stabil Coin (Sabit Coin) sayesinde varlıkların değerinin korunmasını sağlayan bir token olarak çalışıyor. Maker sisteminde ETH, Dolar, Dia ve CDP adı verilen birimler piyasa analizlerine göre sistemin kendisi tarafından kontrol ediliyor. Maker ilk çıktığı zamanlarda sabit coin’ler arasında oldukça değerli görülüyor olmasına rağmen aradığı kullanım sahasını henüz bulabilmiş değil. oldukça kullanışlı bir sistem olan Maker’ın en büyük rakibi Tether.

4 – 0x Token Takas Sistemi (Ethereum Protokolü)

“Zero Exchanges” olarak da bilinen 0x bir uygulama değil blok zincir ağlarına entegre edilebilen bir yazılım. 0x geliştirdiği bir yazılım ile iki token arası takas yapmaya olanak sağlıyor. Aynı protokolde yer alan iki token başka bir kanıtlayıcıya ihtiyaç kalmaksızın akıllı sözleşmeler sayesinde yer değiştirebiliyor. Kullanılan token birimlerinin ana yapısı aynı olduğundan bu olay ana ağa bir etkide bulunmuyor. 0x bu sayede ana ağı yormadan takas imkanı sağlıyor. Ek ölçekleme sorunu çıkmıyor. Ayrıca sistemin ana coin birimi üzerinden yapılacak olan bir takas hem daha yavaş hem de masraflı olacağından kullanıcı için de büyük bir kolaylık sağlanmış oluyor.

3 – OmiseGO (Ethereum Protokolü)

Listenin en ilginç şirketlerinden biri olan Omise’nin geliştirdiği OmiseGO teknolojisinin yanında kullanım ağı ile oldukça güçlü olan bir yapıya sahip. Omise iletişim kanalları kapalı olan birçok bölgede binlerce işletmeyi birbirine bağlayan bir dernek gibi düşünülebilir. Malezya, Vietnam, Bruma, Endonezya gibi ülkelerin en dar alanlarına kadar yayılmış bir yelpazeye sahipler. Şimdilerde Japonya ve Kore de dahil olmak üzere bütün Uzak Asya’ya yayılan bir ağları var. Ayrıca Bitcoin’in Lightning Network’unu yazan Joseph Poon da OmiseGo ekibinin gelişmiş bir teknolojik yapıya sahip olması için çalışıyor. Farklı ülkelerin piyasalarını analiz eden ve bu ülkeler arası ticareti kripto para dünyasında geliştirmeye çalışan OmiseGO’nun piyasa değeri 460 milyon dolar. Token birimleri söz konusu olduğunda proje olarak en değerli token OmiseGo.

2 – Binance Coin (Ethereum Protokolü)

Binance dünyanın en değerli kripto para borsaları arasında bir numarada bulunuyor. Ticari hacim açısından dünyanın en büyük borsası olmasının yanında en çok beğenilen ve aktif bir şekilde en çok kullanılan borsaların da başında geliyor. Binance, borsasında token ve coin alım satımında Bitcoin ve Ethereum ile birlikte kullanmak üzere kendi token birimini yarattı. Binance Coin ikinci en değerli token ve piyasa değeri 1.085 milyar dolar.

1 – Tether Stabil Coin (Omni Protokolü)

Listenin bir numarası tabi ki Tether. Dolara sabitlenmiş bir Stabil Coin olan Tether çok uzun bir süre bu alanda rakipsiz yarıştı ve kullanım alanlarının neredeyse tamamını doldurdu. Şimdi yeni kullanım alanlarının açılması ve özellikle bankacılık ve finans sektörlerinin çeşitli ürünlerinde sabit coin birimlerine ihtiyaç duyması ile kullanım alanı adha da genişleyecek. Her ne kadar bu piyasadan pay almak isteyen Gemini Dolar, Paxos ve True Dollar gibi token birimleri oyuna dahil olmaya çalışsa da Tether şimdilik tecrübesi sayesinde hala bir çok şirketin ilk tercihi olmayı sürdürüyor. Tether en değerli token listesinde bir numara olmasının yanında coin birimleri de dahil olduğunda en değerli kripto paralar arasında da ilk onda yer alıyor.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir