Ana Sayfa > Haber > Polonya Bitcoin Derneği Ülkenin Yerel Bankalarına Dava Açtı

Polonya Bitcoin Derneği Ülkenin Yerel Bankalarına Dava Açtı

Polonya Bitcoin Derneği, Ülkenin Yerel Bankalarına Dava Açtı

Polonya’da kripto para kullanıcıları ülkedeki yerel bankalarla büyük bir savaş içerine girebilirler. Hatta ülkede kripto para tutkunlarının oluşturduğu bir grup olan Polonya Bitcoin Derneği (PBS), bankalara savaş açmış durumda. Dernek üyeleri ülkenin yerel bankalarını, kripto para birimi severlere karşı ayrımcılık yaptığı yönünde iddialarda bulunuyor. Polonya’da bu gibi sanal para düşmanlığı zaten yıllardır süregelen bir sorun. Bu sorun özellikle bir devlet politikası haline gelmiş değil fakat ülke genelinde bankalar sanal paralara karşı çok da dostça tavırlar sergilemiyor.

Polonya Bitcoin derneği, Ayrım Yapan Bankalardan Şikayetçi

Finance’da yer alan bir habere göre Polonya Bitcoin Derneği, ülke bankaları hakkında tüketici hakları mahkemesine başvuruda bulundu. Dernek üyeleri, yerel bankaların sanal para yatırımcılarına karşı bir tavırla kredi vermeyerek, ayrımcılık yaptıkları gerekçesiyle şikayet dilekçesi verdi. Tüketici hakları mahkemesinde, kripto kuruluşlarına ait hesapların dondurulması veya kapatılması ile ilgili daha önce uygulanmış bazı hadiseler de bulunuyor.

Dernek üyeleri ayrıca bankaları kısıtlayıcı politikaları nedeniyle, karlı olabilecek bir kripto para işini oluşturma ve geliştirme umutlarını yıkmakla suçluyor. Dernek üyelerinin belirtiği rakam ise oldukça endişe verici. Bu rakama göre, Polonya’da yaklaşık 15 yerel banka, 52’den fazla kripto para birimi ile ilgili iş yapan kuruluşa, bankacılık hizmeti vermeyi reddetti. Bununla birlikte bankalar bu kuruluşların yaklaşık 25’inin hesaplarını dondurmuş ya da hesapları kapatmışlar. Ülkede böyle bir yasaklama yasası olmadığına vurgu yapan dernek üyeleri, bunun yasa dışı ve insan haklarına aykırı olduğunu savunuyor. Dernek üyelerinin şikayet dilekçesinin bir kısmında şu ifadeler yer alıyor:

“Belirttiğimiz bankaların bize uyguladığı faaliyetler ve ayrımcı tutum, birebir sanal para varlıklarını piyasadan kaldırmaya yöneliktir. Yukarıda belirttiğimiz nedenler ve gerekçeleri tamamen ispatlanmış bir şekilde sizlere sunulmuştur.”

Şu an için mahkeme davayla ilgili bir açıklama yapmadı. Eğer iddialar doğruysa ve yerel bankaların yasalara aykırı şekilde ayrımcılık yaptığı ispatlanırsa, Polonya’nın yerel bankaları ciddi bir yaptırımla karşılaşacak gibi görünüyor.

Polonya’da Sanal Para Birimi Topluluk Hareketleri

Polonya hükümeti kripto para birimlerini yasaklayan resmi bir yasa oluşturan bir hükümet değil. Bu konuda hükümet diktatör olmasa da, Polonya piyasaları hala sanal para için olgunlaşmış düzeyde değil. Geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde Bitbay, ofislerin Polonya’ya taşınmasının çok olumlu bir karar olmadığını vurgulamıştı. Zira Bitbay, ülkedeki bankaların ayrımcı uygulamalar gerçekleştirdiğini ve bu uygulamalara kendilerinin de maruz kaldığını açıklamıştı.

Ülkenin merkez bankası da bu yılın başlarında, kripto para ticareti ile ilgili oldukça olumsuz söylemlerde bulunmuştu. Şu an Polonya’da resmi devlet eliyle yasaklanmış tek işlem ise ilk dijital para arzına (ICO) yönelik.

Polonya’da yaşanan bu gelişmeler, ülkede kripto para destekçilerini oldukça tedirgin ediyor. Ülkenin, Çin, Hindistan ve İrlanda gibi ülkelerde uygulanan yasaklama yasalarına doğru gidebileceği endişesi artıyor.

ethereumworldnews

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir