Ana Sayfa > Haber > Polonya Kripto Para Vergisini Yeniden Düzenleyecek

Polonya Kripto Para Vergisini Yeniden Düzenleyecek

Polonya Ekonomi Bakanlığı, 18 Mayıs tarihi itibariyle kripto paralardan vergi toplamayı geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

Polonya Ekonomi Bakanlığı, 18 Mayıs tarihi itibariyle kripto paralardan vergi toplamayı geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Bakanlık, daha iyi bir uygulama ve vergilendirme politikası için kripto para dünyasını daha derinden analiz edeceklerini duyurdu.

Nisan ayı başında Polonya Ekonomi Bakanlığı kripto para işlemlerinden %18 ve %32’lik gelir vergisi alacağını duyurmuştu. Buna ek olarak kripto işlemlerin aitlik haklarının transferi olarak kabul edildiği için medeni kanun gereği %1’lik ek vergi de ekleniyor.

Kripto paralara getirilen bu vergi sonucunda Change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasına 5000’den fazla imza atıldı. İnsanlar kripto para teknolojisi ile ilişkileri vergilerin kaldırılmasını istedi. Ekonomi Bakanlığı yaptı açıklamalarda vergilerin yüksek olduğunu ve bunların yeniden düzenleneceğini duyurdu. Yeni yasa tasarısı 15 Haziran tarihinde görüşülecek ve Polonya’da kripto para işlemlerine vergiler tekrar geri gelecek.

Geçen hafta Financial Supervision Authority tarafından 173.000$’lık sosyal medya kampanyası başlatıldı. Bu kampanya insanları kripto paraların, ponzi şemalarının ve forex borsasının tehlikelerini vatandaşlara göstermek amacıyla yürütülüyor. Hükümetin kripto paraya bakış açısı pek sıcak değil. Geçtiğimiz günlerde Polonya Merkez Bankası’nın kripto para karşıtlığına gizli bir şekilde mali yardım yaptığı ve YouTube’da kripto paralar yüzünden tüm parasını kaybeden bir adamın videosunu yayınlattığı ortaya çıkardı. Banka ayrıca kripto paraların risklerini gösteren bir de internet sitesi yayınladı.

CoinTelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir