Ana Sayfa > Haber > Proof of Access Protokolü ile Tanışın!

Proof of Access Protokolü ile Tanışın!

Proof of Access Protokolü ile Tanışın!

Blockchain teknolojisi uzun zamandır güvenli altyapısıyla hayatımızda var olmaya devam ediyor. Bu teknoloji bilgisayar korsanlarına ve yolsuzluklara karşı gösterdiği üst düzey direnç ile tüm dünyanın desteğini aldı. Hatta bazı çevrelerde Blockchain için “hacklenemez” ifadesi bile kullanılıyor. Bu kadar üst düzey bir güvenlik sistemine sahip midir bilemeyiz fakat Blockchain’in teknolojik verileri saklama ve onları güvende tutma kabiliyeti inkar edilemez bir gerçektir. Proof of Work, Proof of Stake ve Şimdi de Proof of Access bu sistemin çalışmasının evrim basamaklarını oluşturuyorlar.

Tabi ki her teknolojik gelişme gibi Blockchain’de mükemmel değildir. Bunun en önemli nedeni ise hala çok genç bir sistem olması ve bunun daha çok uzun yıllar gerektiriyor olması diyebiliriz. Şu aşama da Blockchain için en önemli avantaj ise yeni blokların oluşturulma şekli. Bu yeni bloklar oluşturulurken madencilik süreci tam anlamıyla demokratik olarak gerçekleştirilir. Yani bu aşamada herhangi bir üçüncü şahsın blok zincirinin kontrolünü ele geçirme ihtimali yoktur. Buna rağmen bazı madencilik ve uygulanma yöntemleri bazı önemli dezavantajlara sahiptir.

Örnek verilecek olursa; madencilik artık birçoğumuzun bildiği gibi, çevre dostu değildir ve inanılmaz derecede maliyetli bir işlemdir. Hatta blok zincirinin ölçeklendirilmesini de zorlaştırabilir. Blok zincirinin bir teknoloji olarak büyümesi ve temel görüş olarak kabul edilmesi için, taktir edersiniz ki bu sürece yeni yaklaşımlar eklenmesine ihtiyaç var. Bu aşamada birlikte mevcut modellere göz atabiliriz:

Proof of Work (İş Kanıtı)

Proof of Work (İş Kanıtı) geleneksel bir madencilik yöntemidir ve bu sürecin başlangıcından itibaren kullanılmaktadır. Teorik olarak ise oldukça basittir diyebiliriz.

Burada bir Blockchain’e yeni bir veri bloğu yükleyebilmek için öncelikle bir matematik denklemini çözmen gerekir. Daha sonra eklenecek olan blok, ağdaki diğer tüm düğümler tarafından doğrulanır ve zincire eklenir. Bu aşamada sorunu çözebilen kişileri ödüllendirme sistemi vardır ve bu uygulama güzel bir teşvik sağlar.

Eğer bir siber korsan zincirdeki bir blok koduna erişmek ve değişiklik yapmak isterse, sadece tek bir blok kodunu değil zincirdeki birbirini izleyen her bir blok kodunu da çalışanlardan daha hızlı bir şekilde değiştirmelidir. PoW’da başarılı olmanın tek yolu, tüm olası çözümleri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde denemektir.

Sonuç ise hiç şüphesiz müthiş bir enerji kullanımıdır. Bu da Blockchain madenciliğini çevreye karşı zararlı ve maliyetli kılar. Dolayısıyla düşük verimli olmasına neden olur. Üstelik bu teknoloji çevreye zarar vermekle kalmaz bununla birlikte bireysel blok zinciri kullanıcılarına da zarar verir. Peki bunun için çözüm nedir?

Blok doğrulamanın bir başka yöntemi Proof of Stake

Proof of Stake, PoW’dan biraz farklı çalışır. Burada çok sayıda madenciyi kullanmak yerine, sadece ağın üyeleri tarafından bloklar çıkarılır ve onaylanır. Burada platformda daha fazla pay sahibi olan üyeler önceliklidir. Dolasıyla madencilerin kullandığı muazzam miktarlarda elektrik enerjisi kullanımına gerek kalmaz. PoW’a göre daha çevre dostudur ve daha verimlidir. Dezavantajı ise çok demokratik değildir. Ağ üye sayısı azdır, orantısız güç ile yolsuzluk potansiyeli yüksektir.

Dolayısıyla madencilikte bu iki yöntem de tam olarak olgunlaşmamıştır. Farklı yollar denenebilir mi? Neden olmasın.

Proof of Access (Erişim Kanıtı)

Arweave, blok zinciri teknolojisindeki veri deposunu değiştirmeyi amaçlayan bir araçtır. Burada Filecoin ve Storj gibi projeler bulunuyor. Bu projeler, kullanıcıların verileri saklayabildikleri ve jetonlarla (token) ödüllendirildiği  merkezi olmayan bir sabit disk gibi davranır. Fakat burada veriler direkt blok zincirinde değil, üçüncü kişi protokolleri aracılığıyla saklanır.

Arweave şu aşamada blok zincirindeki blokları doğrulamak için farklı bir yöntem üzerinde çalışıyor. Bu yeni yöntem de Proof of Work’e benziyor fakat bazı ciddi farklılıkları var. Örneğin, Arweave yöntemi sadece işlemleri doğrulamak için bir önceki blok koduna bağlı değil. Bunun yerine önceki blok kodunu ve zincirdeki rastgele bir blok kodunu kullanıyor. Yani blokaj yapılarını, blok örgü yapısıyla yapılandırıyor. Bu sayede madenciler olası tüm blok zincirine ihtiyaç duymadan, sadece geri alma blok kodu olarak adlandırılan bir mevcut blok ile işlem yapabiliyorlar.

Arewave’in CEO’su Sam William CNBC’ye verdiği bir röportajda şunları söyledi:

“Bizim yaptığımız şey arka planda P2P dosya dağıtım  ağı ile diğer çözümlerden farklı olarak zincir üzerinde veri depolama işlemine çözüm getirdi. Bununla birlikte blok ödemelerinin çözülmesi ve blok zincirinin gerektirdiği büyük boyutlarda enerji gereksinimini en aza indirgeyen kriptoekonomik denilecek bir sistem oluşturuldu.”

Görüldüğü gibi, blok zinciri teknolojisi için her zaman yenilenebilir ve geliştirilebilir çözümler sunmanın önemi oldukça büyük. Enerji kullanımı ve iş verimliliği için bunun daha fazla kitleler tarafından benimsenmesi gerekiyor.

newsbtc

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir