Ana Sayfa > Haber > Proof of Assignment (Görev Kanıtı) ile Tanışın!

Proof of Assignment (Görev Kanıtı) ile Tanışın!

Proof of Assigment (Görev Kanıtı), Proof of Work ve Proof of Stake'e Göre Daha mı Avantajlı?

Proof of Work (PoW), Proof of Stake (PoS) ve Proof of Assignment (PoA) kripto para madenciliğinde kullanılan protokollerdir. Yani bu protokoller kripto para birimlerinin çalışmasına izin veren bilgisayar algoritmalarıdır. Kripto para sektörüne yakın kişiler daha doğrusu genelde bu sektörü takip edenler PoW ve PoS protokollerini mutlaka duymuştur. Şu an mevcutta yaklaşık 716 PoW kripto para birimi ve yaklaşık 543 PoS kripto para birimi bulunuyor.

Proof of Work ile Proof of Stake Arasındaki Önemli Farklar Neler?

PoW ve PoS şu anda en popüler madencilik yöntemleri ve birçok ana kripto para birimi tarafından da kullanılan protokoller. Fakat bu iki protokolün bazı önemli farklılıkları bulunuyor.

Proof of Work (İş Kanıtı)

PoW protokolünün en temel görevi ağa gerçekleştirilebilecek olası siber saldırıları önlemek. Bununla birlikte dünya çapında Bitcoin ile yapılan işlemleri onaylamak için kullanılıyor. Sistem şu şekilde alışıyor;

Bir Bitcoin işlemi gerçekleştirileceği zaman onaylanmamış tüm işlemler bir havuzda toplanıyor. Madenciler daha sonra bilgisayarların işlem gücünü kullanarak sistemde bulunan karmaşık matematik işlemlerini çözmek için yarışarak, yapılan işlemlerin meşru olup olmadığını kontrol etmek için çalışırlar. Daha sonra kazanan ilk madenci blokları kamu muhasebesine rapor eder ve protokole göre Bitcoin ile ödüllendirilir. Son olarak işlemler kamu blok zincirine yazılır ve onaylanır.

PoW ile ilgili asıl konu, aşırı derecede olan kaynak yoğunluğu ve dolayısıyla bu karmaşık sorunlara çözümler bulmak için çok fazla miktarda enerjiye ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca şu an oldukça fazla sayıda kişi madencilik sürecine katılıyor. Dolayısıyla süreç daha pahalıya mal oluyor. Bununla birlikte bu süreç bir çok kişinin daha fazla madencilik ekipmanı satın almasına ve dev madencilik çiftlikleri inşa etmek için bir teşvik niteliği içeriyor. İşin özeti aslında daha iyi madencilik ekipmanına sahip olanlar kazanıyor ve küçük çaptaki madencilerin çok fazla şansı kalmıyor.

Proof of Stake (Doğrulama Kanıtı)

PoS’un temel amacı da PoW protokolüne benziyor. Ancak ikisi arasında temel fark, sonucun ne şekilde elde edildiği. PoS, madencilerin kendi paralarının bir kısmını kontrol etmek için işlem bloğuna koyarak çalışıyor. Madenciler kaç paraya sahip olduklarını ve bunlara ne kadar süredir sahip oldukları gibi bir dizi faktöre dayanan algoritma tarafından seçiliyor. Yani kullanıcı ne kadar çok bahis yaparsa blok ödülünü kazanma ya da talep etme hakkı o oranda artıyor.

PoW protokolünün en önemli avantajları ise, daha hızlı hesaplama gücü ve daha az enerji gereksinimi. Bununla birlikte işlemlerin sadece birkaç saniye içerisinde gerçekleşmesi de verimin artmasını sağlıyor.

PoS’un dezavantajları da bulunuyor tabi ki. Teknik olarak PoS’un IoT cihazları ile uyumlu olması, beklenenden çok daha fazla bellek kullanması gerektiği anlamına geliyor. Bunun dışında PoS’ta öncelikle çok fazla paraya sahip olan oyuncular daha avantajlı konumda oluyorlar.

Şu an PoS’u kullanan kripto para birimleri mevcut. NEM ve PeerCoin PoS kullanıyorlar. Çok yakın zamanda ise Ethereum bu protokolü Casper güncellemesinin bir parçası olarak kabul etti.

Proof of Assignment (Görev Kanıtı) Nedir? Daha İyi Bir Alternatif Olabilir mi ?

Proof of Assignment (PoA), IOTW tarafından geliştirilen bir algoritma. PoW ve PoS’ a göre oldukça yeni geliştirilmiş bir protokol. PoA’da gerekli hesaplama gücü hem PoW hem de PoS’den çok daha küçük ve bununla birlikte çok daha az güç tüketimi gerektiriyor.

PoA saniyede binlerce işlemi işleyebilme gücüne sahip. Hedeflerin ölçeklenebilirliğini önemli ölçüde arttırıyor. En önemli avantajı ise herhangi bir güç kaybı ya da hafıza kaybı riski olmaması. Bu şekilde risksiz bir şekilde IoT cihazları üzerinde çalışabiliyor. Şu an PoA protokolünü kullanan tek kripto para birimi IOTW.

IoT endüstrisinin giderek genişlemesi önümüzdeki yıllarda PoA protokölünün çok daha fazla kripto para birimi tarafından tercih edilmesini sağlayacak gibi görünüyor.

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir