Ana Sayfa > Haber > Pundi X Hakkında Merak Edilenler

Pundi X Hakkında Merak Edilenler

Pundi X Nedir? Kripto Pos Cihazı

Pundi X, piyasaya yeni katılan kripto para birimlerinden bir tanesi. Dağınık yapısı sayesinde müşterileri için kripto para kullanımını kolaylaştırmayı hedefliyor. Pundi X, kullanıcıların çeşitli mal veya hizmetleri kripto para ile kolay bir şekilde satın alabilmesi için tasarlandı.

Pundi X firması, perakendecilere yüzlerce satış yapabilen akıllı cihaz vererek kripto para ile alış veriş yapmayı hızlandırmayı hedefliyor. Perakendeciler, Pundi X tokenı üzerinden gelen ödemeleri kabul edebilecek. Üstelik oldukça düşük maliyete sahip olacak.

Pundi X, piyasadaki menkul değer sembolünü PXS’ten NPXS’e çevirdi. Geliştirici ekip kullanıcıların bütün işlemlerini banka ya da kredi kartı gibi tek bir kart ile halletmeleri amaçlıyor. Bu şekilde müşteriler, Pundi X POS bulunan mağazalarda kolay bir şekilde alış veriş yapabilecek. Şirket bu yönden blockchain sektörünün Walmart’ı olmak istiyor. Kullanıcılar aynı zamanda platform üzerinden kripto para ticareti de yapabilecek.

Bir Kripto Para Olarak Pundi X

Pundi X’in arkasındaki ekip, başta Endonezya olmak üzere Güneydoğu Asya’da yer alan birçok mağazaya yeni POS cihazlarını dağıtmaya başladı. Şirketin Güneydoğu Asya’yı hedef almasının en büyük sebebi de bölgede yaşayan insanların %73’ünün herhangi bir şekilde banka hesabına sahip olmaması. Kullanıcılar bu POS cihazlarıyla beraber direk olarak token alabilecek ya da cüzdanlarında bulunan tokenlarıyla alış veriş yapabilecek. POS cihazı, Pundi X blockchainine bağlanan akıllı bir cihaz olacak. Geliştirici ekibe göre Ethereum tabanlı Pundi X blockchaini, Bitcoin ATMlerine göre önemli avantajlara sahip. POS cihazları ATMlere göre daha küçük ve taşınabilir, daha az maliyetli, geliştiricilere açık. Ekip yılda yaklaşık 50.000 civarında POS cihazı dağıtmayı planlıyor.

Pundi X Projesinin Potansiyeli

Geliştirici ekip, cihazı, çift katmanlı Xplugins üzerinden Ethereum Blockchain platformuna bağlanacak şekilde tasarladı. İlk katmanda alım emri için bir iletişim protokolü yer alıyor. Diğer katmanda ise satış emirlerini kaydediyor. Platform dünyanın herhangi bir yerinden bir geliştiricinin bulunduğu ülkeye göre yeni bir transfer ücreti belirlemesine izin veriyor. Şirket, dünyadaki en büyük kripto işlem ağı olmayı planlıyor. POS cihazları çevrimdışıyken de çalışabiliyor ve bu sayede kripto paranın kullanımı daha yaygın ve daha kolay olabilir.

NPXS Piyasada Nasıl Bir Yol İzliyor?

Pundi X geçtiğimiz günlerde menkul değer sembolünü PXS’ten NPXS’e değiştirdi. Bu nedenle kullanıcıların PXS yerine NPXS’e sahip olması gerekiyor. Değişim oranı ise 1000:1. Pundi X, marka olarak büyümeyi hedefleyen yeni kripto paralardan bir tanesi. Bunu yaparken kripto para piyasasında da büyüme hedeflerden bir tanesi. NPXS’in ortaya çıkış fikri gerçekten iyi. Ancak ne kadar mağazanın bu POS cihazını kullanmayı kabul edeceği ise belirsiz. Kripto paranın ICO’su bile sorunsuz ya da çok iyi değildi. Mağazalar, POS cihazını kullanmaya başladıkça gerçek potansiyelini yakalayabilir. Ancak NPXS şimdilik uzun vadeli yatırımcılar için izleme listesinde yer alan kripto paralardan bir tanesi.

Pundi XPOS’un Özellikleri

Pundi XPOS, hem kripto para cüzdanlarından hem de Alipay ya da Bitcoin Wallet gibi geleneksel mobil cüzdanlardan ödeme yapılmasına olanak sağlıyor. Bu şekilde mağaza çalışanları tek bir POS cihazı ile ödemeleri kabul edebiliyor. Pundi XPOS’un en büyük özelliklerinden bir tanesi de yanlarında yer alan ekranlarına alınabilecek reklamlar ile aynı zamanda mağazalara da ek bir gelir yaratabilmesi.

Kolay bir kullanıcı arayüzüne sahip cihaz üzerinden BTC, ETH, XEM, QTUM ya da ACT üzerinden işlemler yapmak mümkün. Ayrıca üyelik, ve stok yönetimi gibi ek özellikleri de bulunuyor. Kripto para almak isteyen kullanıcılar ise ekrandaki yerel fiyatı gördükten sonra cüzdanlarının QR kodunu okutuyor ve bu şekilde satın alım gerçekleşiyor. İşlem gerçekleştikten sonra cihaz hem müşteriler hem de mağaza için birer fiş basıyor. Cihazdan çıkan fişin üzerinde bir reklam alanı yer alıyor. Mağaza sahipleri isterlerse bu alana da bir reklam alarak gelirlerini arttırıyor ya da kendi reklamını yapıyor.

Geliştirici ekip bir de borsa platformları, kripto para cüzdanı hizmeti veren firmalar, ünlü markalar ve zincir mağazalar ile kripto para ödeme kartları için çalışıyor. Mobil ödeme yöntemini kullanmayı bilemeyen kullanıcılar işlemlerini kartla halledebiliyor. Kart ile yapılan işlemler sırasında kripto paranın değeri ekranda yer alıyor.

Pundi XPOS’ta ana ve güvenlik kartı olmak üzere iki adet kart bulunuyor. Ana kart ile normal işlemler yapılıyor. Bu kartın içerisinde aynı zamanda şifreli bir anahtar bilgisi yer alıyor. Güvenlik kartı ise sadece ana kartı aktif hale getiriyor ya da kullanılabilir yapıyor. Kullanıcıların bu kartı saklamaları ve hiçbir şekilde ana kart ile birlikte vermemeleri gerekiyor.

ForexNewsNow

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir