Ana Sayfa > Haber > QTUM dApp Uygulaması AMI Amazon’da Başladı

QTUM dApp Uygulaması AMI Amazon’da Başladı

Qtum Amazon için AMI dApp Başlattı

Singapur merkezli QTUM, Amazon Web Sitesi (AWS) üzerinde merkezsiz bir uygulama (DApp) geliştirme platformu başlattı. Bu gelişmeyle AWS kullanıcıları ve geliştiriciler, QTUM Core, Solidity ve Qmix web IDE’den oluşan bir Amazon Machine Image (AMI) kullanarak akıllı sözleşmeler geliştirebilecekler ve bunları başlatabilecekler.

Dev kripto şirketi bu merkezsiz uygulamayı oluşturabilmek, Bitcoin’in blok zincirini ve Ethereum’un Virtual Machine gücünü birleştirmek için bir ara katman olan Account Attraction Layer’ı kullandı. Bir araç takımı olarak tasarlanan platform, ölçeklenebilirliği azaltmak, ağın hesaplama zorluğunu azaltmak ve çözmek için proof of stake (PoS) modelini kullanıyor. Bitcoin Magazine’e konuşan QTUM Vakfı CEO’su Miquel Palencia yeni uygulamanın kullanıcılar ve geliştiriciler için kullanımı kolay ve güçlü bir bulut tabanı sunduğunu aktardı. Palencia’ya göre bu uygulamayı geliştiriciler ve Blockchain’de bir şeyler oluşturmayı ve inşa etmeyi seven kişiler severek kullanacaklar.

Qtum’un Yeni Uygulamasının Kullanımı

Yeni uygulama AMI’yi, AWS’de kullanmanın en önemli faydası sömürüyle uğraşmanın zorlukları olmadan blok zincirde çalışmaya başlamanın verdiği kolaylık hissi. Yani platform herhangi bir QTUM ağı çalıştırmak veya bir ağ başlatmak için önceden kurulmuş olan QTUM’u MainNet veya TestNet üzerinde bir sunucu ile kullanmayı da sağlıyor.

Palencia’ya göre QTUM’u hem küçük hem de büyük işletmelerin tercih etmesinin en önemli sebebi, şirketlerin normal şartlarda altyapıya yüklü miktarda masraflar yapması. Fakat geliştirilen sistemde bu işletmeler altyapıya devasa miktarlarda kaynak yatırmak zorunda kalmadan sunucuları çalıştırabiliyorlar. AMI’de, AWS müşterilerinin bir sunucu kullanması ücretsiz olacak. Yani kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden halka açık bir blok zincir simülasyonu yapmak için bir örnek üzerinde test ağı kurabilecekler.

AMI Uygulamasının Önemli Özellikleri

AMI’nin özellikleri arasında varsayılan olarak başlatılabilen bir Qmix geliştirme IDE’si olması da bulunuyor. Yani, masaüstü QT cüzdanları için oluşturulan geliştirme kitaplıkları ve araçları varsayılan olarak başlatılabiliyor. Kullanıcılar ayrıca akıllı sözleşmeler oluşturmak ve çalıştırmak için Qtum ve Solidity derleyicisine de ihtiyaç duyacaklar.

Amazon Web Servisleri 2016 yılında blok zincir teknolojisi girişimlerine açıldığından bu yana bu sektörde oldukça aktif bir şekilde varlığına devam ediyor. Blockchain teknolojisine olan güvenlerini ve bu sektörde her zaman var olmak istediklerini her fırsatta belirtiyorlar. Bununla birlikte şirket gelişmelere uzak kalmamak için çeşitli işbirliklerine de imza atıyor. ConsenSys, 2018 yılı başlarında AWT ile bir ortaklık yaparak Blockchain teknolojisinin benimsenmesini ve hızlanmasını kolaylaştıran Kaleido’yu piyasaya sürmüştü. Kaleido da Qtum’a oldukça benzer bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Fakat Palencia’ya göre Qtum ile Kaleido arasındaki önemli bir fark var. Bu fark ise Qtum’un son kullanıcılar ve geliştiriciler de dahil olmak üzere herkes için olduğu. Yani Palencia Qtum’un Blockchain üzerinde herhangi bir şey yaratmak isteyen herkes için kullanıma hazır olduğunu belirtiyor.

bitcoinmagazine

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir