Ana Sayfa > Haber > Qtum Yeni Çağ Blockchain Özelliklerini Uygulamaya Başlıyor

Qtum Yeni Çağ Blockchain Özelliklerini Uygulamaya Başlıyor

QTUM, Yeni Çağ Özelliklerini Uygulamaya Başlıyor

Artık kripto sektörünün ve Blockchain’in hayatımıza girmesiyle, daha fazla işletme ve uyguladıkları işlemler, Blockchain teknolojisinden faydalanmaya başlıyor. Farklı alanlarda kullanılan Blockchain’in mevcut birkaç sınırlaması ise sektörde bazı aksaklıkların yaşanmasına neden oluyor. Bunlara basit birkaç örnek verecek olursak, Ethereum’un akıllı sözleşmeleri güvenlik ve ağ tıkanıklığı gibi sorunlar yaşarken, Bitcoin, ana ödeme yöntemi olmak için izlediği yolda bazı engellerle karşılaşmasına neden oluyor. Önümüzdeki dönemde Qtum bu sorunları gidermeye çalışacak.

Sektörde yaşanan bu sıkıntıları görerek, sorunların çözümü için, merkezi olmayan, açık kaynaklı, akıllı sözleşmelerle güçlendirilmiş bir platform olan QTUM karşımıza çıkıyor. Ethereum’un akıllı sözleşme işlevselliği ve Bitcoin’in sahip olduğu güvenlik seviyesi birleştirilerek oluşturulan şirket, iki popüler kripto paranın önemli özelliklerini birleştirerek yeni çağa uygun bir Blockchain çözümü olduğunu iddia ediyor.

QTUM, geçtiğimiz günlerde mevcut sistem ve çalışma seviyelerinde, kripto para birimi ağının kitleler arasında ciddi oranda benimsenmesini hedefleyen anlamlı birçok değişiklik yapılmaya başlandığını duyurmuştu.

Qtum Yeni Özellikler Sunuyor

QTUM’un hayata geçireceği en önemli güncellemesi, klasik Ethereum Virtual Machine’den (EVM) uzaklaşmak adına, özel x86 Virtual Machine (VM) (Sanal Makine) geliştirmesi. Qtum EVM ile çalıştığından beri, tek bir programlama dili gibi birkaç sınırlama içeriyordu. Bunun yerine kullanılması planlanan QTUM x86 VM, merkezi olmayan uygulamaların (dApps) kolaylıkla yerleştirilmesine olanak sağlamak için geliştirilen akıllı bir işletim sistemi. Bununla birlikte QTUM x86 VM’nin sunduğu önemli avantajlar bulunuyor. Bunlar arasında, C, C++ ve Rust gibi çoklu programlama dilleri, yeni çağa uygun akıllı sözleşmeler, çoklu API oluşturma, standart kodlama kitaplığı gibi önemli yenilikler bulunuyor. Hayata geçirilen bu yeniliklerin, geliştiricilerin QTUM ağında oluşturacakları çeşitli uygulamalar için faydalı olacağı düşünülüyor.

Akıllı sözleşmelerin sahip olduğu genel mekanizma, x86 VM’yi daha ölçeklenebilir hale getirecek ve akıllı sözleşme geliştiricilerini ödüllendirecek yeni bir yola girecek. Aynı zamanda bu mekanizma, geliştiriciler için oldukça önemli olan, daha az kaynak kullanan programlar yazmaları için “sıkı kodlamayı” destekleyecek. Özetle yeni bir çağ diyebileceğimiz QTUM, tamamıyla özel bir işletim sistemi olarak işlev görecek. Bu doğrultuda alan, kaynak ve işlem gücünü koruyacak ve ağı daha ölçeklenebilir  ve hızlı bir hale getirecek.

Şirketin kurucu ortağı Jordan Earls’a göre, x86 tabanlı programlar, ilk aşamada uygulanan testler sırasında başarılı veriler ortaya koydu. Bununla birlikte, diğer EVM türleriyle karşılaştırıldığında, boyut bakımında en az %10-20 daha küçük.

QTUM bunun yanı sıra; Qx, QDex ve Qrypto adlı üç yeni projeyi piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Dolayısıyla bu mevcut QTUM ekosisteminin iyileştirilmesine katkı sağlayacak gibi görünüyor. Bu yeni projeleri kısaca tanıtalım:

Qx: QTUM temelli dijital varlıkların alım satım işlemlerini kolaylaştıran bir ticaret uygulaması. Bu uygulama merkezi olmayan işlem protokolüne sahip.

QDex: QTUM blok zinciri üzerinde çalışan, QRC token işlemleri için kolay ve kullanışlı bir ara yüze sahip, merkezi olmayan token değişim uygulaması.

Qrypto: Metamask’a benzer bir şekilde, blok zinciri ve dApps arasında gerekli olan tarayıcı arayüzü gibi çalışacak, bir cüzdan yönetimi eklentisi olacak.

QTUM’un Pazar Potansiyeli

Quantum olarak da isimlendirilen şirket, Asya’da ciddi adımlar attı ve bu bölgede oldukça popüler oldu. Dolayısıyla şu an dünyanın diğer bölge pazarlarına ulaşmak istiyor. Firma, bu yıl Ocak ayı başlarında Çin siber güvenlik devi Oihoo360 ile önemli bir ortaklığa imza attı. Bu ortaklık ile şirket, Qihoo360 Blockchain Araştırma Merkezi’ne katılma hakkı kazandı. QTUM burada, Blockchain ile Qihoo 360’ın ürünleri için çözümler geliştirecek bir Blockchain laboratuvarı kuracak.

newsbtc

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir