Ana Sayfa > Haber > Riccardo Spagni: Monero’yu Seçtim Çünkü Bitcoin Koduna Dayanmıyor

Riccardo Spagni: Monero’yu Seçtim Çünkü Bitcoin Koduna Dayanmıyor

Monero vs Bitcoin

Kısa bir süre önce Monero’nun çekirdek ekibinin bir üyesi olan Riccardo Spagni Monero hakkında konuştu. Konuşmada ağırlıklı olarak Monero’nun gizlilik yönü üzerinde duruldu. Gizliliğin önemi, Bitcoin (BTC) ile Monero (XMR) arasındaki benzerliklerden bahsedildi. Riccardo’nun konuşmasında en dikkat çeken detay Monero’nun Bitcoin koduna dayanmayan bir kod kullandığını ve Monero’nun tercih edilmesinde bunun çok önemli bir etken olduğunu söylemesiydi.

Konuşmanın bir bölümünde Ricardo neden Monero’yu seçtiğini açıkladı. Ricardo onu XMR’a yönlendiren ana unsurun Bitcoin koduna dayanmaması olduğunu belirtti. Riccardo’ya göre bu unsur tek başına Monero’ya ikinci bir bakış veriyor. Riccardo konuyla ilgili şunları söyledi:

“Sadece Bitcoin’i klonlamak veya Bitcoin’i özümsemek genellikle ilginç olmayan şeylere yol açar. Bu normal olan bir durum değildir çünkü orijinal olmak her zaman önemlidir. Bu sizi birkaç adım ileri bile taşıyabilir. Yaklaşık olarak on yıllık bir serüven var ortada. On yıllık bir geçmişe sahip ve teşviklerle dalga geçilen bir sistem var. Bu ilginç bir durum ve bana göre değil.”

Monero Kendi Blockchain Ağına Sahip

Bunun yanı sıra Riccardo, XMR’ın kod tabanının çok olgun olmasa da yeni bir kod olduğunun altını çizdi. Ayrıca XMR’ın bir diğer avantajlı yönü gizlilik yönünden çok üstün olması. Riccardo’ya göre XMR gizlilik için somut adımlar attı ve gizlilik bariyerini ileriye taşıdı.

Riccardo genel olarak kripto topluluğunun bazı yollardan geçmesi gerektiğini ve bunun Bitcoin’e ve XMR’akatılan herkesin ilk aşamada karşılaştığı şeyler olduğunu söyledi. Bununla birlikte ilk aşamada BTC ve XMR’ınbenzer sorunlarla karşılaşması ile ilgili şunları söyledi:

“Başlangıçta çoğu sistemin yaptığı gibi bir tabaka ile bize verilen hiçbir şeyi almadık. Başka bir sistemin adını değiştirip, logosuyla oynayıp bunu kullanarak sistemimizi oluşturmadık.Tamamen orijinal olmayı tercih ettik ve her zaman bunu tercih etme taraftarı olacağız. Onların cüzdanından bir şeyler almadık. Biz gayet orijinal olan XMR cep cüzdanını yaptık. Bize göre başlangıçtan itibaren her şey sıfırdan yapılmalıydı ve biz öyle yaptık.”

Riccardo Bitcoin’in ilk günleriyle ilgili şunları söyledi:

“Bitcoin’i ilk kullanmaya başladığımda pürüzsüz bir deneyim yaşadım diyemem. Yaşanan aksaklıklar göz ardı edilecek türden değildi. Özellikle cüzdanı Windows 95’ten fırlamış bir şey gibi görünüyordu.”

Riccardo’ya göre XMR ile daha önceden ilgilenen kişiler CPU madenciliği, bir komut satırı cüzdanı ile uğraşmak zorunda kaldılar. Sonuçta tüm veritabanı ilk altı ay boyunca 4-5 GB RAM içerisinde sakladılar:

“Baştan itibaren kurtulmamız gereken kötü şeylerin hepsi Bitcoin topluluğunun aşina olduğu ya da en azından Bitcoin fanatiklerinin en başından bildikleri için aşina olduğu şeylerdi. Onlara göre Bitcoin’de bu sorunlar daha başında çözülmeliydi.”

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir