Ana Sayfa > Haber > Ripple AB ile ABD Arasındaki Jeostratejik Boşluktan Yararlanıyor

Ripple AB ile ABD Arasındaki Jeostratejik Boşluktan Yararlanıyor

Ripple AB ile ABD Arasındaki Jeostratejik Boşluktan Yararlanıyor mu?

Almanya şu an ABD’den ekonomik olarak daha bağımsız olmak için çalışmalar yapıyor. Avrupa’nın en iddialı ödeme sistemi olan SWIFT gibi farklı bir ödeme sistemi geliştirmeye çalışıyorlar. İki ülke arasındaki kopuş temelde AB ile ABD’nin İran’a karşı uygulanan yaptırımlarda farklı bakış açılarına sahip olmalarıyla başlamıştı. Aslında bu iki güçlü yapının bu denli bir kopma yaşaması alternatif işlem sistemlerinin büyümesi için mükemmel bir fırsat yaratıyor. Rusya’nın Batı’ya entegre olma girişimi başarısız olduğundan beri SWIFT için alternatif yöntemeler için çalışıyor. Fakat Rusya henüz SWIFT kadar iyi bir ödeme aracı oluşturamadı.

Ripple’ın Stratejisi Ne? Jeopolitik Alana Girebilir Mi?

Bu aşamada Ripple (XRP) SWIFT’e bir alternatif olmak için çalışmalara başladı. Ripple kendine jeopolitik alanda bir yer bulmaya çalışıyor. Peki bunun için şu anki stratejisi ne?

Eğer XRP gerçekten küresel bir işlem merkezi olmak istiyorsa önemli bir karar almak zorunda. Tam olarak hangi ülkelerde hizmet vermek istiyor? Sadece Batı kanadında mı yoksa Rusya, Çin, Hindistan gibi ülkelerde de çalışmak istiyor mu? En önemlisi de bu süreç içerisinde XRP merkezsiz yapısını kaybedebilir mi? Tabi ki en önemli sorun bu olacaktır. Bunun yanı sıra Ripple’ın işlem hızına baktığımızda SWIFT’e alternatif bir yöntem olabilir.

Aslında XRP bu alana girme konusunda oldukça ılımlı bir yaklaşım içerisinde gibi görünüyor. Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse ve yönetim ekibi bu konu ile ilgili radikal bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Fakat onların gözüyle baktığımızda SWIFT’e alternatif bir ödeme aracı olmak oldukça kazançlı olacaktır. XRP şu aşamada jeopolitik fikir ayrılıklarından oluşan boşluğu en basit tabirle ılımlı bir şekilde sömürmeyi seçiyor. Şimdiye kadar XRP ve Rus Bankaları İran ile iş birliği yapmayı reddeden bir anlaşma içerisine girmediler. Bunun yanı sıra birkaç Hint bankasıyla ortaklıklar kuruldu ve XRP Çin’de genişlemeyi hedefliyor. Çin ise hepimizin bildiği gibi kripto para birimlerine karşı oldukça katı kurallara sahip. Fakat XRP yine de bu alanı zorlayacak gibi görünüyor.

Ripple için Olası Senaryolar

Şu an itibariyle en olası senaryo olarak ilk aşamada Ripple’ın Çin’de büyük ortaklıklar kurmayacak. Ripple eğer bunu yapsa dahi Çin hükumeti istediği zaman bu ortaklıklara son verebilir. XRP sonuçta bir Amerikan projesi fakat ne olursa olsun Rus ve Çinli şirketlerle ortaklık kurmak için çalışmalarına devam edecektir. Bu duruma da Amerikan hükumetinin müdahale etmesi pek olası değil. Bununla birlikte borsalara hakim olmak da Ripple için oldukça önemli. Hedef pazarını tam olarak netleştirdikten sonra hamlelerini ona göre atacaktır. Sonuç olarak kesin açıklamalardan kaçınsalar da XRP böyle bir fırsatı kaçırmayacaktır. Üstelik Ripple’ın bu pazarda etkin olması kripto para sektörüne nasıl bir etki yapar öngörmesi çok da zor değil. Bu tüm kripto para birimleri için iyi bir hava yaratabilir.

coinrevolution

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir