Ana Sayfa > Haber > Ripple (XRP) Dağınık Yapıya Geçecek Mi?

Ripple (XRP) Dağınık Yapıya Geçecek Mi?

Ripple şirketi XRP'nin yapısını dağınık hale getirmek için çalışmalara başladı.

XRP, konu dağınık yapıya sahip olmak olduğunda daima şüphe uyandıran ve bazı önemli soru işaretlerine sahip bir kripto para. Ripple firmasının büyük miktarda XRP sahibi olması bu şüpheleri haklı kılıyor.

Ripple Dağınık Yapı ile Güven Kazanacak

Şirket, XRP Blockchain platformundaki düğümlerin (node) çoğunluğunu elinde tutuyor. Bu da Ripple’ın XRP Blockchain sisteminde söz sahibi olmasını sağlıyor ve sistemin dağınık bir yapıya sahip olmadığını gösteriyor.

Ancak şirket son zamanlarda attığı adımlar ile XRP’yi daha dağınık bir yapıya kavuşturma yolunda ilerliyor. Bu adımlar ile beraber ağdaki üçüncü parti düğüm sayısı giderek artıyor. Coindoo’nun haberine göre çalışmalar çoktan başlatıldı. Ripple şu anda Unique Node List üzerinde yer alan doğrulayıcı düğümlerin %48’ine sahip. Kalan %52’lik kısım ise üçüncü partilerin elinde. Son bir kaç yıl içerisinde şirket, ağı dağınık hale getirme yönünde yavaş yavaş gelişme göstermeye başladı. UNL’deki 21 düğümün 10’u Ripple’ın kontrolünde.

Çalışmalar başlatılmış olsa da şirketin önünde gerçek bir dağınık yapıdan söz edebilmek için uzun bir yol var ve %48’lik bir kontrol son derece düşündürücü. Ayrıca bu oran işlemlerde manipülasyon yapmak için yeterli. Bu zamana kadar şirket kontrol sahibi olduğu düğümler ile herhangi bir manipülasyon girişiminde bulunmamış olsa da şüphe çekmekten kurtulamıyor. Gerçek bir dağınık yapı için şirketin bu oranının önemli miktarda düşmesi gerekiyor. Ripple şirketi bu oranını düşürmek için her 2 üçüncü parti düğümü için kendi sahip olduğu düğümlerden birini kaldırıyor. Bu şekilde kontrol yavaş yavaş dağıtılarak dağınık yapı elde ediliyor. XRP tarafında gündeme gelen bu gelişmenin geçtiğimiz günlerde açılan soruşturma ile alakalı olduğu düşünülse de güçlü ve fiyatlaması yüksek bir kripto para için bu dağınık yapının çok önemli olduğunu unutmamak gerek.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir