Ana Sayfa > Haber > Ripple’dan Gelen Boğa Deparının Nedenleri

Ripple’dan Gelen Boğa Deparının Nedenleri

Ripple XRP %45 değer kazandı

Ripple (XRP) üç gün içerisinde 0.27 dolar seviyesinden 0.45 dolara kadar tırmandı. Neredeyse değerini ikiye katlayan XRP kripto para borsasına olumlu bir ivme kazandırdı ve muhtemelen bütün kripto camiasına ferah bir soluk aldırdı. Ripple’ın bir anda değerini katlaması diğer kripto para birimlerine de olumlu yansıdı. XRP gibi bankacılık sektörü ile kripto paraların entegrasyonu için çalışmalar yürüten Stellar da %20 oranında değer kazandı.

Son bir haftadır Ripple adına yaptığımız haberlerde oldukça büyük bankaları isimleri geçmeye başlamıştı. Bu bankalardan özellikle ikisi çok önemli. Dünyanın en çok para dönen bankalarından biri olan ve Orta Doğu’nun en büyük ikinci bankası konumundaki Suudi Arabistan’lı National Commercial Bank (NCB) ile XRP bu hafta içi bir anlaşma imzaladılar. Bu anlaşmaya göre bankanın yurt dışı transfer işlemleri için artık Ripple’ın ürünleri de kullanıma açılacak. Pilot bölgeler olarak Güney Amerika ve Asya kıtaları seçildi. İlk gönderimin de Singapur’a yapılması kararlaştırıldı. Daha önce bu sistemi test etmiş olan XRP ürünlerinden oldukça emin. Neredeyse altı ay önce Ripple, RippleNet ve xRadip ile Amerika’dan Meksika’ya resmi işlem yapmayı başarmıştı. Bu çalışmalar sırasında transfer işlemi masraflarını %40 – 70 arası azaltmayı başaran XRP’nin yeni ve sahada çalışan rakamları merakla bekleniyor.

PNC ile Yapılan Anlaşmanın Etkisi Çok Büyük

Ripple’ın bu hafta yaptığı tek anlaşma National Commercial Bank ile olmadı. Brad Garlinghouse önderliğinde bir Amerikan markası olan Ripple Amerikan bankaları ile çalışmayı da ihmal etmiyor. CitiBank ve Bank of Amerika ile birlikte Amerikanın en büyük on bankası içinde bulunan PNC Bank ile XRP yine yurt dışı ödemeler konusunda çalışmalar başlatmak üzere anlaşmaya vardılar. PNC blok zinciri uygulamasını Amerika’da denemeye başlayan ilk bankalardan biri olmuştu. Teknolojiyi uzun süredir araştıran banka Ripple ile anlaşarak deneyimini artırmayı hedefliyor. Bu anlaşmada yine XRP ürünleri banka tarafından kullanılacak. Bu hafta başı XRP tüm ortaklarına yeni bir güncelleme yolladı ve bu güncelleme sayesinde ürünlerin yeni özellikleri devreye girmiş oldu. MoneyGram, Western Union, Mercury FX ve Cambridge Global Payments XRP ürünlerini deneyen diğer şirketler arasında yer alıyor.

Ripple Stable Coin Deneyecek Mi?

Ripple bütün gönderim sistemlerinde XRP kullanıyor. National Commercial Bank ve PNC Bank bu konuda şimdilik ses çıkarmıyor olsalar da dünya üzerindeki tüm bankaların XRP ile ödeme almaya yaklaşmayacakları aşikar. Bu sorunu ortadan kaldırmak için XRP bir sabit coin çıkarabilir. Devlet yasaları ve güncel bankacılık sistemlerini kabul ederek çalışmalarını sürdüren Ripple ortaya bu gibi bir sorun çıkması durumunda bir sabit coin çıkarma yoluna gidebilir. Bunun XRP üzerine nasıl bir etkisi olur bilemiyorum. Her ne kadar uzun vadede bu ihtimali mümkün görsem de yakın zamanda böyle bir şeyin olmasını beklemiyorum.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir