Ana Sayfa > Haber > Ripple’ın CEO’su Garlinhouse Kripto Paralar Hakkında Soruları Yanıtlıyor

Ripple’ın CEO’su Garlinhouse Kripto Paralar Hakkında Soruları Yanıtlıyor

Brad Garlinghouse Merkezsizliği Övdü

Geçtiğimiz günlerde Ripple Yönetim Kurulu Başkanı Brad Garlinghouse, Standford Legal ile kripto para birimindeki bazı önemli konuları konuştu. Röportajın esas konusu kripto para birimlerinin düzenleyici yönü ve bunun küresel finans ekosistemine olan etkileri üzerine oldu.

Legal Garlinghouse’a Bitcoin ve kripto para birimindeki yasa dışı işlemlere ilişkin görüşlerini sordu. Garlinghouse bu soru üzerine birçok endüstri kuruluşunun toplumun karanlık kesimlerinde başladığını söyledi. Karanlık bir alanda başlayan birçok işin sonunda insanların o işin faydalı yönlerini keşfettiğini ve en verimli şekilde kullanmaya başladıklarını belirtti. Bunun dışında kripto para birimlerinin birçok faydalı tarafını aktaran Garlinghouse en önemli özellik olarak anonimliği gösterdi. Bu alanda Ripple ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Blok zincir teknolojilerinin birçok yenilikçi yönü var. Bunun en önemlisi ise büyük oranda güven odaklı olmaması. İki tarafın birbirine güvenmek zorunda olmadan işlem yapabilmesi çok önemli. Günümüzde işlem yapabilmek için merkezi bir kuruluşa ihtiyacınız vardır. Bir aracı devreye girer ve iki tarafında güvenini kazanıp işlemi yapar. Ama blok zincir teknolojisinin güzel yanı merkezsiz yapısı.”

Garlinghouse blok zincir ve kripto sektörünün bu kadar gelişmişken hala kişilerin bir aracıya ihtiyaç duymasının da çok şaşırtıcı olduğunu belirtti:

“Yapılan işlemler uzun zaman alıyor ve belirli oranlarda masraflar ödemek zorunda kalıyorsunuz. Eğer teknolojiyi kullanarak en etkili biçimde günlük hayatımıza yansıtırsak büyük gelişme göstermiş oluruz.”

Bitcoin’in En Büyük Problemi Ölçeklenebilirlik

Bunun yanı sıra Garlinghouse dünya genelinde ülkelerin ekonomik durumlarına bakıldığında kısa süre içerisinde kripto para birimlerinin resmi para birimleri kadar tercih edileceğini düşüyor. Kripto paraların mevcut küresel sistemde daha iddialı olacağını ve yaklaşık on yıl gibi bir süre içerisinde kripto para birimlerinin şansının daha yüksek olduğunu düşündüğünü belirtti. Ünlü CEO ülkelerde yaşanan ve yaşanabilecek olan hiper enflasyon ihtimaline karşı kripto para birimlerinin daha mantıklı yatırımlar olacağını düşünüyor:

“Hiper enflasyon yaşayan bir ülkenin vatandaşı olan bir tüketici kripto para birimlerine mi yatırım yapmayı tercih eder yoksa o ülkenin resmi para birimini mi kullanmayı tercih eder? Ben kesinlikle mantıklı olan seçeneği yani birinci seçeneği tercih ederim. Bunun sebebi de çok açık. Elimde bulunan parayı güvende tutmak.”

Garlinghouse’a sorulan bir diğer soru ise kripto para birimlerinin değerlerindeki değişmeler oldu. Bu soruya Ripple CEO’su kripto para birimlerindeki dalgalanmaların öngörülemeyen dalgalanmalar olduğunu ve temelde bütün kripto para birimlerinin anonimleşmeye çalıştığını belirtti. Kripto para birimlerinin tam anlamıyla anonimleşmesinin blok zincirin doğasına ve kripto para birimlerinin ortaya çıkış amacına uygun olacağını belirtti.

CEO konuşmasında Bitcoin’e ve Bitcoin’in ölçeklenme sorununa da vurgu yaptı. Bitcoin ödemelerinin çok yavaş gerçekleştiğini ve bu sırada alınan işlem ücretinin de anlamsız olduğunu belirtti. Garlinghouse Bitcoin’i çok yönden taktir ettiğini fakat Bitcoin’in en büyük sorunu olan ölçeklenme sorununu bir an evvel çözmesi gerektiğini vurguladı.

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir