Ana Sayfa > Haber > Rus Ajanlar Bitcoin ile ABD Seçimlerini Manipüle Etti

Rus Ajanlar Bitcoin ile ABD Seçimlerini Manipüle Etti

Rus Ajanları Seçimi Etkiledi Mi?

ABD Adalet Bakanlığı, 2016 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde Rus istihbarat ajanlarının seçimleri etkilemek için bazı illegal faaliyetlerde bulunduğunu iddia etmişti. 12 Rus subayın seçimlere şaibe karıştırdığını iddia eden bakanlık, subayların bu operasyonları fonlamak için Bitcoin kullandığını iddia ediyor.

14 Temmuz 2018’de ABD Adalet Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı Ana İstihbarat Müdürlüğünün 12 Rus ajanı için dava açtı. Dava dosyasında Rus subayların 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale etmeyi amaçlayan büyük çaplı saldırılar düzenledikleri iddia edildi. İddianamede, “ABD’ye Karşı Suç İşlemek İçin Komplo Kurmak” için bu subayların siber saldırı operasyonlarına ilişkin belgeler bulunduğu iddia ediliyor.

İddianamede ayrıca bu operasyonlarda kullanılan parayı da aklamak için kripto para birimlerinin yapılan operasyonlara nasıl dahil edildiği şu ifadelerle anlatılıyor:

“Davalılar Bitcoin gibi kripto para birimlerinin anonimliğini kullanarak 95.000 ABD dolarını aşan bir tutarı Bitcoin ile finanse ederek, bu saldırılarda kullandıkları parayı da gizlemeye çalıştılar.”

Rus Ajanlar İllegal Faaliyetlerinde Bitcoin Kullandı İddiası

Bununla birlikte iddianamede yer alan bilgilere göre Rus ajanlar Bitcoin dışında ABD doları ve diğer resmi para birimlerini de bu faaliyetleri için kullanmış. İddianamede vurgu yapılan kısım ise, ajanların esas sunucuları satın alırken Bitcoin kullandığı. Ayrıca hack faaliyetleri için de farklı şekillerde ödeme yaptıkları belirtiliyor.

Örnek verecek olursak Rus ajanlar, dcleaks.com alan adı için ve isimsiz bir e posta hesabı dirbinsaabol@gmail.com adresine kayıtlı bir sunucu için, isimsiz bir çevrimiçi şifreleme hizmetinden kaynaklanan fonların ödemelerde kulanıldığı iddianamede yer alıyor. Bunun dışında Rus ajanlar Bitcoin ödeme istekleri için de “gfadel47” kullanıcı adını kullanmışlar. Bu şekilde Bitcoin’in anonimliğini kullanarak yapılan faaliyetlerin tespit edilmesini engellemeye çalışmışlar.

İddianamede yer alan bir diğer bilgi ise, ABD yetkililerinin bu bilgilere nasıl ulaştığı konusuna açıklık getirilmiş. Bitcoin işlemlerinin alfa-sayısal tanımlayıcılar ile kaydedildiğini ve araştırmacıların da bu şekilde bu verilere ulaştığı bilgisi verildi.

İddianamede komplocuların madencilik yaparak da Bitcoin elde ettiği ve bu Bitcoin’lerin de söz konusu saldırı sırasında kullanıldığı belirtildi. Komplocular madencilikten elde ettiği Bitcoin’i ABD’de bulunan bir ödeme şirketi aracılığıyla dcleaks.com sitesini tescil ettirmek için kullandılar. İddianameye göre madenciliğe ek olarak Rus ajanlar, Bitcoin elde etmek için değiş tokuş, para transferleri ve ön ödemeli kartlar gibi farklı yollar da kullanmışlar:

“Bitcoin elde etme yöntemi olarak eşler arası değiş tokuş, diğer dijital para birimleriyle para transferi yapmak ve ön ödemeli kartlar kullanılmıştır. Ayrıca daha yüksek anonimlik sağlayan dijital döviz platformları aracılığıyla işlemleri kolaylaştıran birden fazla üçüncü kişiler tarafından yardım alındı.

Davanın nasıl sonuçlanacağını ve gerçekten Rus ajanların böyle bir girişimde bulunup bulunmadığını tüm dünya merak içerisinde bekliyor. Davanın nasıl sonuçlandığını ve iddiaların gerçek olup olmadığını, dava sonuçlandığında sizlerle mutlaka paylaşmış olacağız.

bitcoinist 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir