Ana Sayfa > Haber > Rus Mahkemeleri Bitcoin’i Tanıdığını Açıkladı!

Rus Mahkemeleri Bitcoin’i Tanıdığını Açıkladı!

Bitcoin Rusya'da Resmi Deftere Girdi

Geçtiğimiz günlerde Rusya’da ilginç bir olay yaşandı. Rusya Devlet Mahkemesi kripto paraları bir mülk olarak kabul ederek karar verdi. Bu ilginç olayın kahramanı, borçları olan ancak iflas ettiğini açıklayan Ilya Tsarkov. Tsarkov iflas etmesine rağmen kripto cüzdanında bitcoinleri olmasından dolayı mahkeme tarafından borcunu ödemeye zorlandı. Bitcoin.info sitesinde 0.2 bitcoini, yani yaklaşık 1.885$’ı bulunan Ilya Tsarkov, bu coinleri mütevelli olan Alexei Leonov’a devretmek zorunda kaldı. Bir önceki açılan davada bitcoin bir mülk değeri olarak tanınmamış ve dava Dokuzuncu Tahkim Mahkemesi’ne devredilmişti.

Bilindiği gibi Rusya kripto paralara ve Bitcoin’e mesafeli yaklaşıyor. Daha önce Rus yetkililerden yapılan açıklamalarda bitcoin ve diğer kripto paralar için düzenlemelere gidilmediği taktirde bu değerlerin mülk olarak tanınmasının imkansız olduğu belirtilmişti. Devlet mahkemesinin vermiş olduğu karar ise iki Rus vatandaşını ilgilendirdiği için bu açıklamanın tam tersi bir şekilde değerlendiriliyor. Zira yasal yönden mülk olarak sayılmayan bir değer birimi ile bir ülkede borç ödemek mümkün değil!

 

Ris Novosti, “Kripto para birimleri ilk kez Rusya’da mülk olarak tanındı” dedi. Leonov, bu kararla ilgili şunları söyledi:

“Mahkeme dolaylı yönden kripto paraları bir mülk ve değer olarak tanımış oldu”

Pazartesi görülen bu davanın bir önceki duruşması Şubat ayında yapılmıştı. Mahkeme, Tsarkov’dan Blockchain.info’da bulunan cüzdanındaki kripto paraları ifşa etmesini emretmişti.

Bunun ardından davacı Leonov, alacaklarının e-cüzdan transferi şeklinde gerçekleşmesini talep etti. Bu şekilde Tsarkov’un bitcoinleri, onun cüzdanına devredilecek ve mahkeme kapanacaktı. Ancak Rus Devlet Mahkemesi, davacının bu isteğini reddetti. Karara ilişkin yapılan açıklamada kirpto paraların Rusya Federasyonu Yasaları gereğince mülk olarak tanınmadığından dolayı bu transferin mümkün olmadığı belirtilmişti.

 

Ancak, Pazartesi günkü kararla, Dokuzuncu Tahkim Mahkemesi, Leonov’un temyizinden sonra Moskova Tahkim Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararını bozdu. Rus Yasal Bilgi Ajansı Rapsi mahkemenin açıklamasını şu şekilde iletti:

“Şu anda Rus mevzuatı kripto para birimini tanımlamamaktadır ve dolaşımına yönelik bir gereklilik bulunmamaktadır. Kripto paraların bir özellik, bilgi veya “başka bir mülkün vekili” olup olmadığını anlamanın bir yolu yoktur. Kripto para birimini içeren ilişkileri düzenlemek imkansızdır.”

Benzeri Bir Olay Japonya’da Yaşanmıştı!

Leonov, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin mülkiyet konusuyla ilgili duruşunu ve Japonya ‘daki bir iflas davası hakkındaki duruşmada, bir mahkemenin borçlunun kripto paralarını satmasına izin verdiğini” belirtti. “Alt mahkeme, modern ekonomik gerçekleri ve yeni bilgi teknolojilerini dikkate almalıydı. Kötü niyetli taraflar, kripto-para birimlerinin varlıklarını dönüştürerek buralara erişemedikleri gerçeğinden faydalanabiliyorlardı,” dedi.

bitcoin.com

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir