Ana Sayfa > Haber > Rusya’da Kripto Para Yasallaşıyor mu?

Rusya’da Kripto Para Yasallaşıyor mu?

Rusya’da Kripto Para Yasallaşıyor mu?

Rusya Devlet Duma komitesinin, Rusya’da dijital para birimleriyle meşru bir ödeme yöntemi oluşturulmasına dair hazırladığı kanun tasarısı Putin engeline takıldı. Dijital para birimlerinin içerdiği risler nedeniyle Putin, Merkez Bankası ve hükümetten bu risklerle ilgili detaylı bir çözüm değerlendirmesi istedi.

 

Duma Komitesi Başkanı Pavel Krasheninnikov verdiği bir demeçte:

“Duma Komitesinin desteklediği tasarı, dijital işlemler ve haklar için yasal bir temel oluşturacak.” dedi.

Duma komitesinde hazırlanan bu tasarı ile ilgili Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, öncelikle Merkez Bankası ve hükümetin dijital paralar ile ilgili içerdiği tüm riskler nedeniyle, bankacılıkta yeni teknolojik çözümler kullanmanın gerekli olup olmadığı hakkında bir değerlendirme yapılmasını istedi.

Yetkililer ise, oluşabilecek risklerin ortadan kaldırılabileceğini ve dijital nesnelerden gelen suç gelirlerinin yasallaştırılabileceğini düşünüyor. Taslakta, kripto paralı kullanıcılar yetersiz düzenlemeden dolayı risk altında olabilirler. Dijital para, yasal bir ödeme olursa, sonraki süreçte dijital para birimlerinin “kontrollü miktarlarda” ödeme yapılabileceğine dair bir tasarruf içeriyor. Tüm bu koşulları Maliye Bakanlığıyla Merkez Bankası oluşturacak.

Tasarının detaylarında ise, belirli bir kullanıcının dijital onayı yazılı onay olarak kabul edilecek ve “akıllı sözleşme” bir tür imzalama aracı olarak hizmet verecek. Bu sözleşme imzalandıktan sonra tamamlanmış olacak ve sadece bilgisayar programının çalışmasında üçüncü taraf müdahalesi varsa tartışılabilecek. Aynı zamanda büyük miktarlarda bilgilerin işlenmesini ve toplanmasını da yasallaştırıyor.

Kripto paralar ve tokenlar şu anda Rusya’da yasal olmadığı için, rüşvet, kara para gibi kullanılıyor.

Rusya’da uzmanlar, kripto para birimlerini “gelecek vaad eden” bir varlık olarak gördüğü için ülkede yasal olmaya değer olarak nitelendiriyor. Kripto para birimlerinin yasallaştırılmaması durumunda Rusya’nın ciddi bir finansal akışı pekiştirme fırsatını kaybedeceği düşünülüyor.

ccn

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir