Ana Sayfa > Haber > Rusya’da Taksiler Bitcoin Kabul Etmeye Başladı

Rusya’da Taksiler Bitcoin Kabul Etmeye Başladı

Rusya’da Taksiler Bitcoin Kabul Etmeye Başladı

Rusya’nın liman kenti Rostov şehrinin sakinleri bitcoin ilişkili servislerin artmasından zevk alıyor. Şehrin taksileri artık Bitcoin Cash ödemelerini kabul ediyor.

Bunun yanı sıra bazı süpermarketlerde bitcoin ATMleri kurulmaya başlandı. Rostov’da tüm bunlar olurken Moskova hala daha kripto paraların yasallaşması konusununda ayrılıklar yaşıyor.

Genç bir sosyal medya kullanıcısı geçtiğimiz günlerde Güney Rusya şehrindeki taksilerin bitcoin ödemelerinin kabul edildiğini gösteren bir yazıyı internette paylaştı. Rusya’nın en büyük sosyal medya platformu olan Vkontakte üzerinden paylaşılan fotoğrafta “Bitcoin Cash ödemeleri kabul edilmektedir.” yazısı yer aldı. Genç fotoğrafı yayınlarken yazdığı notta insanların artık geri kalmış bir şehirde yaşadıklarını düşünmeyeceklerini çünkü taksilerin kripto para ödemelerini kabul etmeye başladığını belirtti.

Taksiciler sadece kripto para ile ödeme almıyor aynı zamanda yolcuların isteği dahilinde yolculuk süresince kripto para hakkında bilgi veriyor. Bu yılın başında yapılan bir araştırmaya göre Rusların yarısından fazlası kripto para hakkında bazı bilgilere sahip. Bilinirlik oranı gençlerin arasında oldukça yüksek. Ayrıca büyük şehirler de kripto paraların farkında. Başka bir araştırma göre ise Rusya’nın sosyal medya platformunda kullanılan en popüler kelime açık ara farkla bitcoin.

ATMler Hizmete Girdi

Rostov’da sadece bitcoin ödemeleri kabul edilmiyor aynı zamanda bitcoin ATMleri de hizmet veriyor. Şu anda Rus süpermarket zinciri Assorti’nin üç şubesinde bitcoin ATMleri bulunuyor. ATMlerde Rusya’da popüler şekilde kullanılan MTC, Megaphone, Tele2, Yota ve Beeline üzerinden işlemler yapılabiliyor. Operatör işlemlerden %6 komisyon kesiyor. ATMler, Rusya’nın tüm ülkede bitcoin terminal ağı hizmeti veren BBFpro tarafından kuruldu. ATMler haftanın her günü 24 saat hizmet veriyor.

Düzenlemeler Sürüyor

Rus yetkililer uzun zamandır beklenen kripto para sektörünün yasallaştırılması konusunda hala bir anlaşmaya varmış değil. Rusya Ulusal Yasama Organı, madencilik ve para arzı gibi kripto para ilişkili dijital finansal değerlerin yasalaştırılması ve dijital para ödemeleri konusunda medeni kanuna girmesi ile ilgili iki adet yasa taslağı bulunuyor.

Bitcoin

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir