Ana Sayfa > Haber > Saf Para Birimi (Pure Currency) Nedir?

Saf Para Birimi (Pure Currency) Nedir?

Saf Para Birimi Nedir?

Saf para birimi (pure currency), herhangi bir şahıs, varlık veya şirket için taraflı olmadan, sadece saf matematik kullanılarak oluşturulan bir para birimi biçimidir. Dünya genelinde insanlığın oluşturduğu ilk saf para birimi Bitcoin oldu. Bitcoin para birimi olarak herhangi bir kişinin ya da kurumun para birimi değildir. Bitcoin sadece matematikle ilgilidir ve tamamen matematiksel bir dijital ortamda vardır.

Kripto para biriminin tarihsel sürecine bakıldığında, başlangıcından sonraki ilk birkaç yıl boyunca tüm kripto para birimleri “Saf Para Birimi” olarak geçiyordu. Bütün kripto para birimi çeşitlerinin her biri saf madencilikle dağıtılmıştı. Yani her biri adil ve açık bir varlıktı ve bütün insanlar için haksızlık gözetmeksizin eşit bir oyun alanına sahipti. Bunun en önemli nedeni ise tüm insanlar elektrik ve madencilik ekipmanlarını elde etme özgürlüğüne sahiptiler.

BTC İlk Kodu Genesis Kod

Monarşi Para Birimleri

Fakat süreç bu şekilde ilerlerken, Ethereum’un ilk halka arzı gerçekleştikten sonra, birçok yeni jeton (token) oluşturuldu ve artık süreç önceki sürecin tersi şekilde ilerlemeye başladı. Yani birçok insanın kar etmesi zorlaştı ve sadece kurucular ve gizli yatırımcılar ciddi karlar etmeye başladılar.

Bu jetonlara tam anlamıyla Monarşi jetonları diyebiliriz. Çünkü, bu jetonlar dağıtımın ardından bütün jeton dengesini tek bir kişiye veya kuruma atar. Daha sonra bu kişi jetonların nasıl dağıtılacağına merkezi bir şekilde karar verir. Bu işlem tipik olarak bir Airdrop ya da bir ICO aracılığıyla gerçekleştirilir. Tabi bu işlemlerin sonrasında bile jetonların yüzde 30’u veya daha fazlası ekip tarafından tutulur.

Bunun en açık sebebi ise açgözlü olmaları ve kısa yoldan zengin olmaya çalışmalarıdır. Dolayısıyla bu jetonlar saf para birimi olamazlar.

“Monarşi Tokenları: OMG, EOS, ADA, TRX, ICX, ZIL, BAT, FUN ve diğer tüm ERC20 tokenları.”

Birçok Ethereum taraftarı bunun farkına vardı ve buna alternatif seçenekler aramaya başladı. İşte bunlara birkaç örnek:

  1. wEth: Wrapped Ether, hiçbir zaman tek bir kişiye atanmamış bir jeton olduğu için sözde saf para birimidir. Sadece Ether kilitlendiğinde oluşturulur ve wEth Ether’in kilidini açar.
  2. Dai: Tokenized USD, başka bir sözde para birimidir. Hiçbir zaman tek bir kişi ya da kuruluşa atanmamıştır. MakerDAO sisteminde birden fazla uzman kullanılarak belirlenir ve USD değerine göre CDP kredileri kullanılarak oluşturulur.
  3. 0xBTC: Ethereum için ilk saf madencilik para birimidir. Satoshi Bitcoin Whitepaper’ın ERC20 jetonu olarak yeni bir uygulamasıdır. Herhangi bir kişiye ya da varlığa bağlı değildir. Sadece saf madencidir.

Monarşi Jetonları’nın dağıtımlarının tek bir kişi tarafından ayarlanması, kurucularının çıkarları için müthiş bir gelir sağlama yöntemidir. Çünkü ilk jeton dağıtımında yüzde 30’ndan fazlasını kendilerine pay ayırırlar. Yine de monarşi para birimlerinde şahit olduğumuz bu manzara tabi ki resmi para birimlerinden daha kötü değil.

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Bitcoin ve diğer saf madencilikte kullanılan saf para birimleri bize bir şeyler oluşturma fırsatı sunuyor. Sadece matematiğe dayanan bir para biriminin, eşit şartlarda oyun alanı sunması herkes için adaletli bir seçenek olduğu net bir şekilde görülebilir.

medium

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir