Ana Sayfa > Haber > Şarküteriden Bitcoin’e Rakip Çıktı

Şarküteriden Bitcoin’e Rakip Çıktı

Yerli coin Osereum

Diyarbakır’da şarküteri sahibi olan Oktay Denli, Bitcoin’e rakip olacak bir kripto para birimi geliştirdi.

28 yaşındaki Oktay Denli, işsiz kaldıktan sonra yedi arkadaşı ile beraber kripto para teknolojileri üzerine çalışmaya başladı ve sonunda Osereum adını verdikleri bir kripto para birimi geliştirdi. Denli geliştirdiği kripto para biriminin yönetimini ise şarküteri dükkanından gerçekleştiriyor.

Amaç Para Değil, Destek

Para kazanmak gibi bir amaca sahip olmadıklarını açıklayan Denli, bu para biriminden elde edecekleri karın %70’lik bir kısmını dünyada kanser üzerine ar-ge çalışmaları yapan bilimsel kuruluşlara ve vakıflara bağışlamak istediklerini duyurdu. SHA 256 ile kodlanan para biriminin geliştirilmesinde Oktay Denli ile beraber 4 Türk, 1 Gürcü ve 1 de Çinli çalıştı. Denli bu para biriminin geliştirilmesindeki amacın dünyanın ilk sosyal sorumluluk projesine sahip bir para birimini geliştirmek olduğunu söyledi.

Denli para biriminden elde edecekleri gelirin %50’sini kanser üzerine çalışmalar yapan sağlık kuruluşlarına aktarılacağını %20’lik kısmının ise yine bu alanda farkındalık yaratmaya çalışan ve kar amacı gütmeyen vakıflara vereceklerini belirtti. Elde edilen karın kalan kısmı ise kripto para biriminin yönetiminin yapıldığı sunuculara harcanacağını belirten Denli bu alanda hizmet veren kuruşların kendilerinden destek isteyebileceklerini açıkladı.

Twitter

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir