Ana Sayfa > Haber > SEC İki Ay İçinde 9 Bitcoin ETF Kararı Açıklayacak

SEC İki Ay İçinde 9 Bitcoin ETF Kararı Açıklayacak

Bitcoin SEC Kararları

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 9 Bitcoin borsa yatırım fonu hakkındaki kararı önümüzdeki iki ay içerisinde vereceğini duyurdu.

İlk Erteleme Haziran Ayında Gerçekleşti

SEC, Cboe BZX Exchange’in kural değişikliğini ertelemek yerine kabul etseydi blockchain girişimi SolidX ve yatırım firması VanEck’in borsa yatırım fonu hayata geçecekti. Bekleyen dört başvurudan birisi olan SolidX-VanEck ilk olarak Haziran Ayında ertelenmişti.

ProShares, Direxion ve GraniteShares tarafından geçmiş başvurular ile birlikte toplamda 10 Bitcoin ilişkili fonlama bulunuyor. Ancak halka açık raporlara göre yapılan başvurulardan sadece VanEck/SolidX fonu gerçek fiziksel bir fon.

Son tarihler, ABD resmi gazetesinde yayınlandıktan itibaren 45 gün sonra belirleniyor. Komisyon son kararı resmi gazetede yayınlandığı tarihten itibaren 240 gün sonrasına kadar erteleyebiliyor. ProShares’in iki başvurusunun son tarihi 23 Ağustos. Bu değişiklikler 4 Aralık 2017 tarihinde NYSE Arca tarafından yapılmıştı.

Bitcoin Borsa Yatırım Fonları İçin Başka Ertelemeler de Olabilir

Eylül ayı birçok Bitcoin fonu için son günü içeriyor. 15 Eylül tarihinde GraniteShares’in iki başvurusu değerlendirilecek. Bu başvurular 5 Ocak tarihinde yapılmıştı. Direxion’ın 4 fonu için son tarih ise 21 Eylül. Direxion’ın başvuruları ise 4 Ocak tarihinde gerçekleştirilmişti. CoinDesk’e göre SolidX/VanEck ise 30 Eylül tarihinde görüşülecek. Ancak son karar önümüzdeki yılın Şubat ayının sonlarına doğru çıkabilir. SEC kararlarını son tarihten önce açıklayabilir. Ancak geçmiş örneklere bakacak olursak SEC, kararları son tarihlere yakın zamanlarda açıklıyor.

Bitcoin (BTC) Son Durumu

Son 7 günde %13,18’lik değer kaybı yaşayan bitcoin, 24 saat %0,58’lik bir artış elde etti. Yeni destek seviyesi olarak 6000$ belirlenirken bu seviyenin altına inme ihtimalinin az olduğunu söyleyen uzmanlar yine de tedbiri elden bırakmamak gerektiğini de hatırlatıyor. Eğer söz konusu destek kırılırsa BTC’nin yolu 5600$’a kadar gidebilir. Bu seviyede yatırımcılar için oldukça psikolojik bir sınır. Bitcoin madenciliğinin yükselen maliyetlerine dayanılarak 5800$ seviyesinin dip fiyat seviyesi olduğu birkaç aydır konuşulurken bu seviyenin altına düşüş piyasada ciddi bir panik havası yaşatabilir.

CoinDesk

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir