Ana Sayfa > Haber > SEC Reddettiği Bitcoin ETF’leri Tekrar Gözden Geçirme Kararı Aldı

SEC Reddettiği Bitcoin ETF’leri Tekrar Gözden Geçirme Kararı Aldı

SEC Bitcoin ETF Nedir?

ADB Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu (SEC) ret kararı verdiği dokuz Bitcoin ETF başvurusu için tekrar gözden geçirilme kararı aldı. 22 Ağustos’ta verilen ret kararları SEC Başkanı ve komisyon üyeleri tarafından tekrar kontrol edilecek.

SEC ret kararı verdiği dokuz Bitcoin ETF başvurusunu tekrar gözden geçirme kararı aldı. Bu kararı Twitter üzerinden duyuran ise SEC komisyon üyesi Hester Peirce oldu. Peirce Twitter üzerinden şu paylaşımı yaptı:

“Ret kararı verilen birçok ETF ile ilgili komisyon tekrar gözden geçirme kararı aldı.”

Pierce geçtiğimiz yıl Bats BZX tarafından yapılan başvurunun reddi sırasında komisyonda değildi. Bu konu ile ilgili açıklamasında ise BTC ETF kararlarının bir parçası değilim yorumunu yapmıştı. Bats BZX başvurusu tekrar gündeme geldiğinde ise Peirce komisyon üyesiydi ve oylama sırasında diğer meslektaşlarının aksine Bitcoin ETF için olumlu oy kullanmıştı. Ayrıca bir röportajında ise SEC komisyonunun BTC ETF’leri için ret kararı vermesinin anlamsız olduğunu belirtti. Tekrar gözden geçirme kararının ise Pierce tarafından alındığı anlaşılıyor. Komisyon üyelerinden biri böyle bir başvuru yapma hakkına sahip.

SEC Reddettiği Bitcoin ETF’leri Tekrar Gözden Geçirme Kararı Aldı

SEC başvuruların reddedilmesindeki sebep olarak piyasa manipülasyonu ve olası sahtekarlık risklerini gerekçe göstermişti. Komisyon üyeleri Bitcoin ve aynı zamanda kripto para birimlerinin piyasalarda manipülasyona dirençli olmayan yapısı gereği, böyle bir yatırımı için önerilen tek bir dosyaya güvenmenin büyük bir risk taşıdığını belirtti.

SEC 23 Ağustos’ta üç mektup gönderdi. Birini Cboe Global grubuna gönderdi. Bu mektuplar grubun yaptığı iki Graniteshares BTC ETF başvurusu ile ilgiliydi. Diğer iki mektup ise NYSE Group.’a gönderildi. Bunlar beş Direxion Bitcoin ETF ve iki Prosshares Bitcoin ETF başvurusu ile ilgili mektuplardı. Bu başvurular ret kararı almış olmasına rağmen gönderilen mektuplarda şu yazı yer aldı.

“Bu mektup Komisyonun Uygulama Kurallarının 431. Maddesine göre 17 CFR 201.431 numaralı başvurular komisyon üyelerince tekrar gözden geçirilecektir.”

Bu zamana kadar reddedilen başvurular arasında ilk olarak Winklevoss kardeşlerin Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor. SEC bu başvuruyu doğrudan piyasa manipülasyonun gerekçe göstererek reddetmişti. Daha sonra ProShares ile Direxion başvuruları geldi. ProShare ve Direxion Winklovess kardeşlerin aksine ETF’lerin değerini belirlemek için CBOE ve CME gibi dünyanın en büyük borsalarını kullanmayı teklif etmişti. Şirketlerin bu hamlesi de kabul görmedi ve başvurular yine piyasa manipülasyonu gerekçesiyle reddedildi.

Şu an SEC’in masasında bir BTC ETF başvurusu daha bulunuyor. Bu başvuru CBOE VanEck/SolidX Bitcoin ETF’si için hazırlanmış durumda. Bu başvurunun kabul edilme şansı CBOE’nin katılımından dolayı diğerlerine göre daha yüksek gibi görünüyor. Brian Kelly SEC’in bu kararı 2019 yılına kadar erteleyeceğini düşünüyor. Bununla birlikte Kelly SEC’in 2019 yılında bu kararı onaylayacağını düşündüğünü belirtti. Kripto para piyasası için ciddi bir önem taşıyan Bitcoin ETF kararları için SEC’in önümüzdeki süreçlerde nasıl kararlar vereceği merakla bekleniyor.

news.bitcoin

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir