Ana Sayfa > Haber > SEC VanEck Bitcoin ETF ile İlgili Daha Fazla Açıklama İstiyor

SEC VanEck Bitcoin ETF ile İlgili Daha Fazla Açıklama İstiyor

SEC, VanEck Bitcoin ETF İle İlgili Daha Fazla Açıklama İstiyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 20 Eylül tarihinde yaptığı bir açıklamaya göre VanEck Bitcoin Borsa Yatırım Fonunun (ETF) listelenmesine ilişkin verilen açıklamanın yetersiz olduğunu ve daha fazla açıklama talep ettiğini belirtti.

VanEck ETF, yatırım şirketi VanEck ve finansal olarak SolidX şirketi tarafından destekleniyor. Başlangıçta 6 Haziran’da başvurulan fonun fiziki olarak desteklendiği iddia ediliyor ve Chicago Borsası’ndaki (CBOE) BZX Equities Exchange (HisseBorsası) (BZX) üzerinde listelenmesi bekleniyor.

SEC, VanEck Bitcoin ETF Başvurusunu Erteledi

Bitcoin ETF başvuru sonuçları kripto para camiasındaki her kesimin yakından takip ettiği kararlar. SEC şu ana kadar hiçbir Bitcoin ETF kararına olumlu yanıt vermedi ve bütün kararları bir şekilde reddetti. SEC bu başvurulara ret kararı vermesindeki en önemli etken olarak sektörde manipüle ve dolandırıcılık ihtimalinin tamamen önüne geçilemiyor olmasını gösteriyor.

7 Ağustos’ta ise VanEck ve SolidX tarafından yapılan Bitcoin ETF başvurusula ilgili SEC bugün bir açıklama yaptı. SEC yapılan Bitcoin ETF ile ilgili sonradan değiştirilen madde üzerine daha fazla bilgi talep ettiğini açıkladı.

20 Eylül’de yayınlanan bildiride SEC, söz konusu olayların herhangi biriyle ilgili herhangi bir sonuca ulaşmadığını belirterek ilgili tarafların BZX’in teklifin desteklenmesine ilişkin beyanın yeterliliğini belirten ek açıklama talep edildiğini belirtti.

Özellikle SEC on sekiz önemli konu ile ilgili açıklamada bulundu. Bunların arasında BZX’in borsada işlem gören ürünlerin altında bulunan diğer ürünlerden daha az manipüle edilebileceğine dair görüşleri olduğu açıklamaları bulunuyor.  SEC ise bu konu hakkında tam emin değil gibi görünüyor. SEC önceki ETF başvurularında manipülasyon riskinin olduğunu düşünerek ret kararı vermişti. Manipüle ve dolandırıcılık risklerinin tam olarak önüne geçilebileceğinden emin olmak isteyen SEC bu konuda kararlı gibi görünüyor. Bununla birlikte VanEck’in Bitcoin ETF başvurusunda da manipülasyon ve dolandırıcılıkla ilgili yeterli bilgi olmadığını ve bununla ilgili detaylı açıklama yapılmasını talep etti. Komisyonun bildirisi ise şu şekilde:

“Ticaretin adil ve eşit bir şekilde uygulanması ve yatırımcıları ve kamu yararını koruması manipülatif eylemler ve uygulamaların önüne geçilmesi zorunludur.”

BZX 20 Haziran’da SEC ile birlikte VanEck ve SolidX tarafından başvurulan Bitcoin ETF üzerinde hisse senetlerinin listelenmesi ile ilgili bir kural değişikliği önerisinde bulundu. Teklife göre her hisse tam bir güvene dayanacak ve SolidX Management LLC, bu Bitcoin ETF’ye sponsor olacak.

Geçtiğimi ay SEC, ETF kural değişikliği ile ilgili kararını ertelediğini duyurmuştu. Kararın 30 Eylül’de açıklanacağına dair bir bildiri yayınlanmıştı ve bu konu ile ilgili yaklaşık 1300’den fazla yorum aldı. SEC 7 Ağustos’ta yayınladığı belgeye göre önerilen bir kural değişikliğini yerine getirdikten sonraki 45 gün içerisinde ya da komisyonun gerekli görmesi halinde 90 gün içerisinde komisyonun değerlendirme sürecini onaylayacağını veya tekrar görüşülmek üzere süreyi uzatabileceğini belirtti.

cointelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir