Ana Sayfa > Haber >  SEC ve FBI Kripto Para Aklayıcıları Takip Ediyor

 SEC ve FBI Kripto Para Aklayıcıları Takip Ediyor

 SEC ve FBI Blockchain İzleme Hizmetleri Para Aklayıcıları Takip Ediyor

Dünyada kripto para birimlerine karşı olumsuz tavır takınanların ilk argümanları “Bitcoin sadece kara para aklama ve terör örgütlerine finansman sağlamak için kullanılır” düşüncesidir. Bu insanlar genelde blok zincir projelerinin sahte isimlerle olduğunu ve sadece yasa dışı eylemler için kullanıldığına inanırlar. Kripto para birimlerinin merkezsiz yapısı gereği zaten önde gelen bütün uzmanlar bu sorunu kabul etti.

Birçok uzman milyonlarca insanın kara para aklama ve terörizmi finanse etmek için kripto para birimlerini kullandıklarını açıkladılar. Aslında kripto tutkunlarının odaklandığı asıl mesele bu sektörün en iyi şekilde kullanılması gerektiği. Sonuçta her teknolojik gelişmenin kötü yanları vardır. Fakat önemli olan bu kötü amaçlı kullanımların en aza indirilerek, en fazla fayda sağlayacak alanda kullanılmaya çalışmaktır.

ABD Blockchain Analizlerine Beş Milyon Dolardan Fazla Harcama Yaptı

Diar tarafından oluşturulan verilere göre Amerikan hükumeti Bitcoin’in başlangıcından bu yana 28.8 milyon dolarlık bir artışa sahip olan blok zincir analiz şirketlerinin sunduğu hizmetleri satın almak için 5.7 milyon dolar vergi mükellefi parayı harcadı. Chainalysis, Elliptic ve CipherTrace gibi blok zincir analiz firmaları, geleneksel finansal kurumlar tarafından kullanılan teknikleri hatırlatan sistemleri vardır ve burada yasa dışı etkinlikleri tespit ederek sahte anonim Bitcoin adreslerine kimlik bağlamaya çalışırlar. Ölümcül olan merkeziyetçi düşünceden açıkça anlaşılan birçok analiz sürecinin detayları kapalı kapılar ardında tutulur. Fakat kamuya açık olanlardan işlemlerin kayıtlı olduğu borsaya veya kripto ile ilgili o hizmete geri gönderilir ve şüpheli hakkında bilgi toplamaya çalışılır.

Sonuç olarak birçok kişi Bitcoin ve onun suçlu faaliyetlere katılımı konusunda bir damgalanma olduğu düşünüyor ve IRS, FBI, SEC ve CFTC gibi devlet destekli kurumların Bitcoin ile ilgili şüphelileri izlemek için 50’den fazla sözleşme yayınladığı belirtiliyor.

Şaşırtıcı olan devlet kurumlarının bu hizmetler için harcadıkları para miktarı son altı ayda üç katına çıktı. Bu durum kripto para birimi fiyatlarının 2018 yılı itibariyle ciddi bir düşüş göstermesine rağmen ABD’de kripto para birimlerinin kullanımına artarak devam edildiği anlaşılıyor. Üstelik bu aracı kullanan suçluların çok ciddi düşüş yaşayan bu fiyatlara rağmen hala kazanmaya devam ettiği görülüyor. Diar’ın son yayınladığı rapor ise şu şekilde:

“Kripto para birimlerinin sözde anonimliği, istihbarat kuruluşlarına ciddi bir kağıt izi sağlıyor. Bu bilgi cezai kavuşturmaya yol açma olasılığı olan ve bunu bir eyleme dönüştürme riski olan olaylar için istihbarat niteliği taşıyor.”

Bu hizmetlerin dünyanın dört bir yanındaki hükumetlere sağladığı değeri anlamak ve farkında olmak çok önemli. Bu doğrultuda kripto para birimi kullanıcılarının gizliliğe doğrudan müdahale etme imkanı olmayan Monero kullanımı için birçok çağrı bulunuyor. Monero’nun böyle bir sorun oluşturmayacağı ve değer kaybı yaşamayacağı ile ilgili geçtiğimiz günlerde Satis Group açıklamalarda bulunmuştu.

newsbtc

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir